130 let

Vědci sledují zmateného robota na Marsu

Česko

PASADENA, USA Robotické vozítko Spirit na Marsu, které prozkoumává půdu kolem rovníku planety, se začalo chovat „pomateně“. Oznámila to včera agentura AP s odvoláním na Laboratoř tryskového pohonu v Pasadeně, která problém řeší.

O víkendu vědci zjistili, že Spirit během svého pohybu nepředává řídícímu středisku na Zem informace o směru, kterým postupuje, a neukládá údaje o uskutečněných krocích a o tom, co udělal, do své vnitřní paměti.

Programoví technici proto hodlají tento týden uskutečnit sérii diagnostických testů šestikolového vozítka, aby si utvořili představu o příčinách problému. Podle zatím převládajícího názoru by závadu mohlo způsobit kosmické záření, které zasáhlo elektroniku Spiritu.

Robot a jeho sesterská sonda Opportunity působí na Marsu již od ledna 2004, a to na protilehlých stranách marsovského rovníku. Jejich očekávaná životnost byla pouze tři měsíce, roboty však až dosud fungovaly bez větších problémů a mnohonásobně tak překonaly očekávání svých tvůrců.

Spirit sice měl určité provozní problémy již loni v listopadu, ty však vznikly nedostatečným dopadem slunečního světla na jeho solární panely v důsledku velké prašné bouře.

Aby vozítko své baterie zcela nevybilo, přikázali mu inženýři NASA přestat ohřívat nejrůznější přístroje a na několik dní přerušit kontakt se Zemí. Do té doby by měla bouře polevit a stroj by měl nabrat dost energie na další práci. To se nakonec podařilo a Spirit až do uplynulého víkendu opět bez problémů fungoval. Jeho dvojče Opportunity žádná prachová bouře nezasáhla.

Loni v listopadu musel NASA ukončit misi další marsovské sondy Phoenix. Ta přistála v květnu na pólu „rudé planety“ a úspěšně splnila řadu úkolů.

Sonda mimo jiné prokázala, že ve zmrzlé půdě Marsu jsou stopy vody.

Phoenix přestal komunikovat se Zemí až tehdy, když se kvůli ubývajícímu světlu v důsledku marsovské zimy vybily její baterie.

Nehledě na ukončení činnosti Phoenixu a zřejmě se k závěru blížící životnosti Spiritu hodnotí vědci americký program výzkumu Marsu v posledních letech jako mimořádně úspěšný.

Autor: