6. února 2018 5:00 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

VIDEO: Beseda s Kajínkem za tři stovky? Vynáší to, říká organizátor, o něhož se zajímá policie

PRAHA Za mřížemi měl strávit zbytek života, díky milosti prezidenta Miloše Zemana ale jezdí Jiří Kajínek po republice a vypráví svým fanouškům, že je údajně nevinný. Server Lidovky.cz se vydal na debatu pořádanou nakladatelstvím Naše Vojsko, kde vystupoval vrah odsouzený za dvojnásobnou vraždu dvě a půl hodiny jako „hvězda večera“. Jedna vstupenka stála každého v sále tři sta korun.

Tři sta korun stojí například jedna z levnějších vstupenek do Národního divadla. Za stejnou cenu se dá ale v Česku koupit i lístek na debatu s omilostněným vrahem odsouzeným za dvojnásobnou vraždu Jiřím Kajínkem. Této možnosti využilo zhruba třicet lidí, kteří přišli ve středu 24. ledna do posluchárny sídla nakladatelství Naše vojsko v pražských Vršovicích. 

Dobrý byznys

„Jirka je sympaťák. Máme přátelský vztah. Líbí se mi hrozně, jak má přehled a jak je nad věcí,“ vysvětlil šéf nakladatelství Emerich Drtina, jak vznikl nápad pozvat dvojnásobného vraha na debatu. Zároveň ale reportérům serveru Lidovky.cz potvrdil, že je taková akce finančně výhodná. „Spočítejte se, kolik lidí přišlo a kolik za to zaplatili. Je to výhodné,“ odpověděl s úsměvem na tváři po boku Kajínka. Ten dodal, že je taková akce spíše „pro zábavu“.

Po zaplacení vstupného ale řada návštěvníků peněženku nezavřela – na místě byly k prodeji hrníčky a trička s podobiznou odsouzeného vraha. Vše za tři sta korun. Ty samé předměty se prodávají i v internetovém obchodě nakladatelství. A jak přiznal muž u pokladny, je o ně velký zájem. Přesto podle něj v pomyslném žebříčku prodeje vyhrávají ty věci, na nichž je vyobrazen nacistický vůdce zodpovědný za hrůzy druhé světové války Adolf Hitler. 

Zde je potřeba připomenout: knihkupectví Naše vojsko do své nabídky již v minulém roce po krátké přestávce vrátilo trička s podobiznami a plakáty s velitelem jednotek SS Karlem Hermanem Frankem, nabízí i zboží se zastupujícím říšským protektorem Reinhardem Heydrichem. 

Právě kvůli tomu se o aktivitu nakladatelství a jeho šéfa začala zajímat policie. Vyšetřování ale zatím neskončilo. Zda došlo k protiprávnímu jednání, proto zatím nelze říct. Drtina nicméně i tak za prodej takových předmětů hojně schytává kritiku.

Nedočkavost

Od účastníků debaty ale nikoli. „Nemohla jsem ani dospat, jak moc jsem se těšila,“ líčila reportérům serveru Lidovky.cz jedna z Kajínkových příznivkyň. I další se před kamerou rozpovídali o tom, že pro ně setkání s člověkem, který veřejně vypráví o své kriminální minulosti, hodně znamená. 

„Mně se líbí jako člověk, po těch dokumentech. Jestli to vyjde, tak si uděláme nějaký selfíčko,“ říká před svou partnerkou muž se dvěma lístky v ruce. Zmiňovanými dokumenty měl na mysli pětidílný pořad televize Prima s názvem „Já, Kajínek“, kde vrah mimo jiné obhajuje i své dřívější bytové „vloupačky“.

Bez silných argumentů obhajoval Kajínek svou minulost i dvě a půl hodiny v sále sídla Našeho vojska. Před věrnými fanoušky za to ovšem na rozdíl od mediálních odborníků sklízel mohutný potlesk. „Bylo to úžasné, úžasné,“ vyjádřila nadšení jedna z účastnic debaty s Kajínkem, která si k Vánocům sama nadělila Kajínkovu knihu Můj život bez mříží. „Zážitky s panem Kajínkem jsou vždycky dobré,“ uvedla jiná postarší paní s tím, že mu společně s manželem vždycky fandila.

Reportéři serveru Lidovky.cz již na podzim loňského roku přinesli záznam z autogramiády knihy dvojnásobného vraha. Dokument s názvem Věrní nahlédl do mysli věrných fanoušků Jiřího Kajínka.

Kajínek byl propuštěn po 23 letech z vězení v květnu loňského roku na základě milosti prezidenta Miloše Zemana. V roce 1998 dostal za dvojnásobnou vraždu, kterou spáchal u vězení na plzeňských Borech, doživotní trest.

Šárka Kabátová

Autor

Šárka Kabátovásarka.kabatova@lidovky.czČlánky