23. března 2018 14:57, aktualizováno  22:04 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Policisté ve službě se vyfotili s Kajínkem. Velmi nevkusné, reaguje ministr vnitra

Ostravští policisté se vyfotili ve službě s omilostněným vrahem Jiřím Kajínkem. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ostravští policisté se vyfotili ve službě s omilostněným vrahem Jiřím Kajínkem. | foto: InstagramReprofoto

PRAHA Trojice uniformovaných ostravských policistů se ve službě vyfotila s omilostněným vrahem Jiřím Kajínkem. Snímkem se zabývá odbor vnitřní kontroly policie.

Fotografii, na níž usměvaví policisté pózují ve společnosti dvojnásobného odsouzeného vraha, uveřejnil na sociální síti Instagram jeden z uniformovaných mužů. Podle komentáře, jímž příspěvek doplnil, došlo k jejímu pořízení během rutinní dopravní kontroly, kvůli níž strážci zákona Jiřího Kajínka zastavili.

Snímek se záhy rozšířil na sociálních sítích. Kajínek byl sice v květnu loňského roku omilostněn prezidentem Milošem Zemanem a po 23 letech opustil vězení. Stále ovšem platí za odsouzeného dvojnásobného vraha, jenž v minulosti mimo jiné zaútočil na policisty a vzal jim vůz i zbraň.

Případem se zabývá i odbor vnitřní kontroly ostravské policie, která s jednáním policistů příslušníků nesouhlasí a vnímá jej jako ohrožení profesní cti.

Knihu bývalého vězně si v Praze přišlo nechat podepsat dvě stě lidí.
Na Kajínka čekalo před věznicí několik příznivců.

„Po zjištění všech relevantních skutečností bude věc posouzena. V případě, že bude zjištěno protiprávní jednání konkrétních policistů Krajského ředitelství policie Moravskoslezského kraje, bude ve věci rozhodováno v souladu s aktuální legislativou,“ informovala mluvčí tamní policie Gabriela Holčáková.

Počínání trojice policistů odsoudil také ministr vnitra. „Fotit se s odsouzeným vrahem, považuji za velmi nevkusné. Fotící se policisté by si měli uvědomit, že být policistou znamená, chovat se důstojně a neznevažovat práci kolegů a celého sboru,“ uvedl ve vyjádření na Twitteru. „Věřím, že záležitost bude co nejdříve důkladně a řádně prošetřena,“ doplnil.

23.března 2018 v 20:37, příspěvek archivován: 23.března 2018 v 20:59

Ministr vnitra: Fotit se s odsouzeným vrahem považuji za velmi nevkusné. Fotící se policisté by si měli uvědomit, že být policistou znamená chovat se důstojně a neznevažovat práci kolegů a celého sboru. Věřím, že záležitost bude co nejdříve důkladně a řádně prošetřena.

Doživotí uložil nejznámějšímu českému trestanci plzeňský krajský soud v červnu roku 1998 za to, že v borských serpentinách podle soudů několika výstřely zavraždil podnikatele Štefana Jandu, jeho strážce Juliána Pokoše a těžce zranil Pokošova bratra Vojtěcha. Kajínek tvrdí, že je nevinný. Dlouhodobě se netají záměrem obnovit znovu svůj proces a očistit se.

Populárním v očích širší tuzemské veřejnosti se stal Kajínek zejména svým útěkem z přísně střežené mírovské věznice v roce 2000 a následnou medializací případu. V roce 2010 byl na motivy jeho příběhu natočený stejnojmenný film.

rsaRobert Sattler, ČTK

Další pochybení pardubické nemocnice. Novorozenci nepodali včas léky
Další pochybení pardubické nemocnice. Novorozenci nepodali včas léky

Nemocnice v Pardubicích čelí dalšímu obvinění. Při porodu novorozence tamní personál včas neodhalil problém, který bylo možné vyřešit medikací. Dítě bude mít doživotní následky.