Středa 7. prosince 2022, svátek má Ambrož, Benjamin
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Vir si podle Vojtěcha turisté předávají u moře mezi sebou. V červenci si covid přivezlo zatím 16 Čechů

Covid 19

  5:00
Praha - Léto je v plném proudu a Češi vyrážejí po dlouhé koronavirové stopce na vysněnou dovolenou. Díky tomu ale přibývá případů, kdy si lidé přivážejí z letních radovánek nechtěný suvenýr v podobě koronaviru. Turisté přitom nemoc nemusí chytit od tamních obyvatel, ale mezi sebou. Ministerstvo zdravotnictví eviduje za červenec 16 případů importu nemoci ze zahraničí.
ilustrační snímek

ilustrační snímek foto: Shutterstock

„Je potřeba si uvědomit, že Češi se v zemi nemuseli nakazit, protože je riziková z hlediska epidemiologické situace, ale proto, že tam jezdí i turisté z jiných států,“ říká v rozhovoru pro server Lidovky.cz ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). 

Nechtěný suvenýr. První Češi si přivezli covid z letní dovolené, strašákem je zavlečení silné mutace viru

Krajané by si na dovolené měli dát pozor hlavně na to, s kým popíjejí drink na baru či tančí na parketu. „Měli by se vyhýbat místům, kde je vyšší koncentrace osob, zejména hromadným akcím ve vnitřních prostorách, jako jsou kluby a podobně. Tam se nachází velké množství turistů z různých zemí a to je riziko,“ pokračoval Vojtěch.

Nákaza covidem dovezená Čechy z jiných zemí

(v období od 1. do 10. července)

Slovensko 3

Chorvatsko 2

Švédsko 2

USA 2

Španělsko 1

Velká Británie 1

Maďarsko 1

Peru 1

Portugalsko 1

Srbsko 1

Rusko 1

Zdroj: ministerstvo zdravotnictví


Že cestovatelé dovážejí nákazu do svých oblíbených dovolenkových destinací, potvrzuje i Jakub Karfík, český velvyslanec v Řecku. „Podíl importu je poměrně vysoký. Na začátku července představoval zhruba jednu třetinu, čísla posledních dní už překračují dvě třetiny. Takže většina detekovaných a diagnostikovaných případů prostřednictvím testů je u turistů nebo u lidí, kteří přijíždějí ze zahraničí třeba za prací,“ řekl serveru Lidovky.cz velvyslanec o situaci v Řecku.

Nejde pouze o turisty

Počet Čechů, kteří se v červenci nakazili v zahraničí, je ale podle Vojtěcha mizivý.

Ministerstvo zdravotnictví celkově eviduje šestnáct případů nákazy importované českými občany z jiných zemí, třeba ze Slovenska, Chorvatska, Švédska či Španělska.

„V tomto směru zatím nejde o žádné statisticky významné číslo, jež by ovlivnilo epidemickou situaci v České republice,“ uklidňoval Vojtěch. Ve většině případů přitom nešlo o české turisty, ale o jednotlivce, kteří do země cestovali za prací či studiem.

S létem ale může turistů přibývat, inkubace viru je navíc čtrnáct dní a prázdniny teprve začaly.

Mohlo by vás zajímat