Pátek 22. října 2021, svátek má Sabina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Vir si podle Vojtěcha turisté předávají u moře mezi sebou. V červenci si covid přivezlo zatím 16 Čechů

Česko

  5:00
Praha - Léto je v plném proudu a Češi vyrážejí po dlouhé koronavirové stopce na vysněnou dovolenou. Díky tomu ale přibývá případů, kdy si lidé přivážejí z letních radovánek nechtěný suvenýr v podobě koronaviru. Turisté přitom nemoc nemusí chytit od tamních obyvatel, ale mezi sebou. Ministerstvo zdravotnictví eviduje za červenec 16 případů importu nemoci ze zahraničí.
ilustrační snímek

ilustrační snímek foto: Shutterstock

„Je potřeba si uvědomit, že Češi se v zemi nemuseli nakazit, protože je riziková z hlediska epidemiologické situace, ale proto, že tam jezdí i turisté z jiných států,“ říká v rozhovoru pro server Lidovky.cz ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). 

Krajané by si na dovolené měli dát pozor hlavně na to, s kým popíjejí drink na baru či tančí na parketu. „Měli by se vyhýbat místům, kde je vyšší koncentrace osob, zejména hromadným akcím ve vnitřních prostorách, jako jsou kluby a podobně. Tam se nachází velké množství turistů z různých zemí a to je riziko,“ pokračoval Vojtěch.

Nákaza covidem dovezená Čechy z jiných zemí

(v období od 1. do 10. července)

Slovensko 3

Chorvatsko 2

Švédsko 2

USA 2

Španělsko 1

Velká Británie 1

Maďarsko 1

Peru 1

Portugalsko 1

Srbsko 1

Rusko 1

Zdroj: ministerstvo zdravotnictví


Že cestovatelé dovážejí nákazu do svých oblíbených dovolenkových destinací, potvrzuje i Jakub Karfík, český velvyslanec v Řecku. „Podíl importu je poměrně vysoký. Na začátku července představoval zhruba jednu třetinu, čísla posledních dní už překračují dvě třetiny. Takže většina detekovaných a diagnostikovaných případů prostřednictvím testů je u turistů nebo u lidí, kteří přijíždějí ze zahraničí třeba za prací,“ řekl serveru Lidovky.cz velvyslanec o situaci v Řecku.

Nejde pouze o turisty

Počet Čechů, kteří se v červenci nakazili v zahraničí, je ale podle Vojtěcha mizivý.

Ministerstvo zdravotnictví celkově eviduje šestnáct případů nákazy importované českými občany z jiných zemí, třeba ze Slovenska, Chorvatska, Švédska či Španělska.

„V tomto směru zatím nejde o žádné statisticky významné číslo, jež by ovlivnilo epidemickou situaci v České republice,“ uklidňoval Vojtěch. Ve většině případů přitom nešlo o české turisty, ale o jednotlivce, kteří do země cestovali za prací či studiem.

S létem ale může turistů přibývat, inkubace viru je navíc čtrnáct dní a prázdniny teprve začaly.

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Test sluchátek: Z šesti novinek nás nejvíce nadchly ty nejlevnější

Premium Test zcela bezdrátových sluchátek přinesl docela neobvyklé překvapení: úplně nejlevnější model v celkovém hodnocení...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

Mohlo by vás zajímat