Středa 12. srpna 2020svátek má Klára 29 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Vir si podle Vojtěcha turisté předávají u moře mezi sebou. V červenci si covid přivezlo zatím 16 Čechů

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy ilustrační snímek | foto: Shutterstock

Praha Léto je v plném proudu a Češi vyrážejí po dlouhé koronavirové stopce na vysněnou dovolenou. Díky tomu ale přibývá případů, kdy si lidé přivážejí z letních radovánek nechtěný suvenýr v podobě koronaviru. Turisté přitom nemoc nemusí chytit od tamních obyvatel, ale mezi sebou. Ministerstvo zdravotnictví eviduje za červenec 16 případů importu nemoci ze zahraničí.

„Je potřeba si uvědomit, že Češi se v zemi nemuseli nakazit, protože je riziková z hlediska epidemiologické situace, ale proto, že tam jezdí i turisté z jiných států,“ říká v rozhovoru pro server Lidovky.cz ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). 

Krajané by si na dovolené měli dát pozor hlavně na to, s kým popíjejí drink na baru či tančí na parketu. „Měli by se vyhýbat místům, kde je vyšší koncentrace osob, zejména hromadným akcím ve vnitřních prostorách, jako jsou kluby a podobně. Tam se nachází velké množství turistů z různých zemí a to je riziko,“ pokračoval Vojtěch.

Nákaza covidem dovezená Čechy z jiných zemí

(v období od 1. do 10. července)

Slovensko 3

Chorvatsko 2

Švédsko 2

USA 2

Španělsko 1

Velká Británie 1

Maďarsko 1

Peru 1

Portugalsko 1

Srbsko 1

Rusko 1

Zdroj: ministerstvo zdravotnictví


Že cestovatelé dovážejí nákazu do svých oblíbených dovolenkových destinací, potvrzuje i Jakub Karfík, český velvyslanec v Řecku. „Podíl importu je poměrně vysoký. Na začátku července představoval zhruba jednu třetinu, čísla posledních dní už překračují dvě třetiny. Takže většina detekovaných a diagnostikovaných případů prostřednictvím testů je u turistů nebo u lidí, kteří přijíždějí ze zahraničí třeba za prací,“ řekl serveru Lidovky.cz velvyslanec o situaci v Řecku.

Nejde pouze o turisty

Počet Čechů, kteří se v červenci nakazili v zahraničí, je ale podle Vojtěcha mizivý.

Ministerstvo zdravotnictví celkově eviduje šestnáct případů nákazy importované českými občany z jiných zemí, třeba ze Slovenska, Chorvatska, Švédska či Španělska.

„V tomto směru zatím nejde o žádné statisticky významné číslo, jež by ovlivnilo epidemickou situaci v České republice,“ uklidňoval Vojtěch. Ve většině případů přitom nešlo o české turisty, ale o jednotlivce, kteří do země cestovali za prací či studiem.

S létem ale může turistů přibývat, inkubace viru je navíc čtrnáct dní a prázdniny teprve začaly.

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří románů Stanislav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Lucie Výborná | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Zdravotník odebírá vzorky pro testování na covid-19 v indické Kalkatě. (23.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...