Neděle 12. července 2020svátek má Bořek 9 °C polojasno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Vítězné hnutí ANO v Hradci Králové nabídlo funkci primátora ODS

Oslava vítězství ANO ve volebním štábu v Hradci Králové. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Oslava vítězství ANO ve volebním štábu v Hradci Králové. | foto: Martin Veselý, MAFRA

Hradec Králové Hnutí ANO, které vyhrálo volby v Hradci Králové, nabídlo ODS funkci primátora. Oblastní rada ODS nabídku projedná ve čtvrtek, řekl ve středu předseda oblastní rady Václav Řehoř (ODS). Dosavadní jednání o vytvoření jakékoli koalice v Hradci skončila bez výsledku. Podle místních politiků bude důležité, ke komu se přikloní ODS.

„Dostali jsme nabídku a teď si to sami musíme vyřešit,“ řekl Řehoř. Koho ODS nominuje, zatím nesdělil. „ODS nabídku zváží na oblastní radě,“ dodal.

Monika Štayrová z hnutí ANO informaci potvrdila a řekla, že po úterní schůzce se zástupci ODS je optimistou. „Snažili jsme se mluvit o větších detailech vzájemné spolupráce v koalici, bavili jsme se i o programech. Nic dohodnuto ale nebylo. Mohu za sebe říci, že vyjednávání s ODS vidím optimisticky,“ řekla Štayrová.

Podle lídra dosud opoziční Změny pro Hradec Adama Záruby nabídka hnutí ANO pro ODS nic neznamená. „Uvidíme, jak se to vyvrbí, koho ODS navrhne (na primátora). Mohou být ještě takové zvraty, že se můžeme divit. Nepovažuji to za nic převratného,“ řekl Záruba.

ANO získalo 11 mandátů, ODS pět

ANO získalo v sedmatřicetičlenném zastupitelstvu 11 mandátů, Hradecký demokratický klub (HDK) primátora Zdeňka Finka sedm mandátů, ODS a Piráti mají po pěti mandátech. Uskupení Změna pro Hradec a Zelení získalo tři křesla, stejně jako Koalice pro Hradec, která reprezentuje lidovce. Tři křesla má KSČM.

Na stole jsou stále dvě varianty možné koalice. Podle Štayrové je pro ANO preferovanou variantou koalice s ODS, Změnou pro Hradec a Zelenými a s Koalicí pro Hradec.

Také ve volbách druhý subjekt HDK vyjednává o možné koalici, ale bez ANO. Také v tomto případě je ve hře ODS, Koalice pro Hradec a uskupení Změna pro Hradec a Zelení a navíc Piráti.

Na podzim může přijít katastrofa, varuje bývalý viceguvernér centrální banky

Pro Čechy je nebe nízko, píše ve své knize Mojmír Hampl. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Patří mezi nejtalentovanější a nejznámější ekonomy v Česku. V pouhých 32 letech se stal viceguvernérem České národní...

Velké srovnání cen zubařských zákroků. V regionech se liší i o tisíce

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Stomatologie je už léta oborem, v němž pacienti musí hodně platit. Pomalu se to ale mění. Akutní péče je díky větší...

Radit lidem, aby během pandemie seděli doma, byla chyba, říká Pavel Pafko

Přední chirurg a brzy osmdesátník Pavel Pafko má za sebou tři etapy... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zdůrazňuje, že není žádný king, ani se nepovažuje za mimořádně talentovaného. Pavel Pafko prý jen pracoval víc než...