Úterý 1. prosince 2020svátek má Iva 0 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Vláda chystá na středeční ráno mimořádné jednání ke koronaviru. Zřejmě bude řešit další omezení

Praha Česko zřejmě čekají další a přísnější opatření k omezení šíření nového koronaviru. Ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO) v úterý ve Sněmovně prohlásil, že i za současných restrikcí je kontaktů mezi lidmi stále příliš mnoho a platná omezení se často nedodržují. Vláda se kvůli tomu mimořádně sejde ve středu ráno. Největší nápor na zdravotnický systém očekává Prymula mezi 3. a 11. listopadem. Podle posledních údajů se počet hospitalizovaných s covidem zvýšil o dalších 343 na 4064, počet obětí dosáhl 1600.

Denní nárůsty nakažených jsou dál rekordní. V pondělí přibylo 8076 nakažených, to je nejvíc v prvním pracovním dni týdne od začátku epidemie. Do úterního večera se počet pozitivně testovaných zvýšil o dalších 6800 případů, což je dosud nejvyšší nárůst k 18:00.

Ministři budou jednat formou videokonference znovu už po dvou dnech. V pondělí rozhodli, že od středy bude povinné nosit roušku i venku na území obcí, pokud bude člověk blíže než dva metry k jinému, s výjimkou členů jedné rodiny, nebo sportování. Povinné budou také roušky v autě, pokud v něm člověk nepojede sám nebo jen se členy své rodiny.

V pondělí Prymula řekl, že tento týden vláda nebude diskutovat o případném celkovém uzamčení země, takzvaném lockdownu. „Základní opatření by měla platit minimálně 14 dnů, abychom věděli, že mají nějaký dopad. Nemyslím si, že by to bylo ve středu nebo kdykoliv tento týden,“ řekl v pondělí. Za základní opatření, které platí od minulé středy, ministr označil uzavření škol a restaurací, přerušení sportovního a kulturního života a omezení shromažďování na šest osob.

Sněmovna na návrh ANO podpořila opatření proti epidemii koronaviru, vyzvala k jejich dodržování a poděkovala všem, kdo ke zvládnutí situace pomáhají. Opozice ale vytýká vládě, že opatření vyhlašuje chaoticky, komunikuje zmatečně a nemá promyšlený plán, jak druhou vlnu pandemie zastavit.Prymula označil za logické, že bude muset zřejmě představit vládě přísnější opatření. Nezbývá podle něho příliš času. „Na vrcholovou kapacitu, kterou už těžko ovlivníme, protože tady je doběh nějakých deseti až 14 dnů, že se dostaneme podle předpokladů se špičkou někdy 11. listopadu,“ uvedl ministr. Potřeba může být tou dobou 9000 až 11.000 standardních lůžek nebo lůžek s kyslíkem a 1500 až 3000 lůžek intenzivní péče pro pacienty se zvlášť těžkým průběhem onemocnění covid-19.

Ministerstvo dopravy v úterý rozhodlo o prodloužení platnosti řidičských průkazů. Doklady propadlé v současné době nouzového stavu tak nebude nutné měnit, opatření možná bude platit až do konce března. Pracoviště registru vozidel a řidičů byla v některých městech kvůli zkrácené pracovní době přehlcená a v době, kdy lidé měli na minimum omezit kontakty, stáli dlouhé fronty.

Opatření proti koronaviru zaměstnává i soudy. Pražský městský soud v úterý zrušil rozhodnutí pražské hygienické stanice, které v září zakázalo osobní přítomnost vysokoškolských studentů na výuce. Pravomocným rozsudkem vyhověl podané správní žalobě. Rozhodnutí hygieniků je podle něj nepřezkoumatelné, protože v něm chybí dostatečné zdůvodnění. Šéfka pražské hygieny Zdeňka Jágrová řekla, že rozsudek nebude mít žádné praktické důsledky. Poukázala na to, že vysoké školy jsou od 14. října uzavřené na základě rozhodnutí vlády. Hygiena nicméně proti rozsudku využije opravné prostředky, v úvahu připadá podání kasační stížnosti k Nejvyššímu správnímu soudu. Žalobu podal student. Namítal, že bylo dotčeno jeho právo na vzdělání.

V pondělí přibylo v Česku dalších 89 úmrtí lidí nakažených koronavirem, což je nejvyšší počet obětí za jediný den od začátku epidemie. S covidem dosud v zemi zemřelo 1600 lidí. Laboratoře k úternímu večeru potvrdily přes 6800 pozitivních testů, což je také dosavadní rekord. V nemocnicích se s nákazou nyní léčí 4064 lidí, ve vážném stavu je 634 z nich. Od 1. března, kdy se objevily v zemi první případy nákazy, bylo zaznamenáno dohromady 188 773 případů covidu-19.

Pro případ, že nebudou stačit kapacity klasických zdravotnických zařízení, staví vojáci v areálu výstaviště v pražských Letňanech záložní polní nemocnici. Pokud se využije, bude mít charakter nemocnice následné péče, umístěni v ní budou pacienti na doléčení. Sloužit by také mohla pro pacienty, kteří ještě budou v karanténě.

Svět měl z Česka hrůzu, říká miliardář Frolík. Chystá výrobu chytrých postelí

Zbyněk Frolík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když nemusíte, tak si na jeho postel lehnout nechcete. Zakladatel firmy Linet, která vyrábí nemocniční lůžka, mluví o...

Čeká nás válka generací, mladí jsou v depresi a naštvaní, míní klimatolog

Václav Cílek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Klimatolog, geolog, filozof a popularizátor vědy Václav Cílek dlouhá léta varuje před klimatickými změnami, před...

Manažer postavil srub uprostřed chráněné oblasti. Tvrdí, že to je posed

Stavba, jež načerno vyrostla v CHKO Lužické hory. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nejprve tvrdil lidem, že je to seník. Když se o jeho stavbu začaly zajímat úřady, prezentoval ji jako posed. Ve...