Pátek 5. června 2020svátek má Dobroslav 12 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Vláda po souhlasu sněmovny prodloužila nouzový stav v Česku do 17. května

Mimořádné jednání vlády se uskutečnilo 24. dubna 2020 v Praze. Na snímku z... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Mimořádné jednání vlády se uskutečnilo 24. dubna 2020 v Praze. Na snímku z... | foto: ČTK

Praha Nouzový stav v celé České republice kvůli epidemii nového typu koronaviru bude pokračovat do neděle 17. května. Po úterním souhlasu Poslanecké sněmovny tak ve čtvrtek rozhodla vláda, sdělil premiér Andrej Babiš (ANO). Nouzový stav v Česku trvá od 12. března a bez prodloužení by skončil s ve čtvrtek.

Vláda chtěla, aby nouzový stav mohl pokračovat až do pondělí 25. května v souvislosti s vládními plány postupného uvolňování restrikcí především v oblasti obchodu a služeb. Sněmovna však na návrh KSČM souhlasila jen s prodloužením do 17. května, což ve čtvrtek vláda využila. Kabinet chce další trvání restrikcí zajistit novelou zákona o ochraně veřejného zdraví.

Ministři ANO původně už po 30. dubnu nouzový stav prodlužovat nechtěli. 

Žádost poslala vláda až po verdiktu pražského městského soudu, který zrušil hlavní omezující opatření ministerstva zdravotnictví vydávaná podle zákona o ochraně veřejného zdraví. Podle soudu měla vláda postupovat podle krizového zákona jako na začátku koronavirové epidemie, což kabinet po verdiktu znovu učinil.

Pro dodržení svého harmonogramu rozvolňování vláda potřebuje, aby nouzový stav platil aspoň do 25. května. Vyřešit situaci by měla podle Babiše novela zákona o ochraně veřejného zdraví, která má dát ministerstvu zdravotnictví možnost zakázat nebo omezit činnost obchodů včetně nákupních center, výrobních provozoven a veřejné dopravy nebo regulovat hromadné akce. Úřad má mít pravomoc nařídit povinné používání ochranných prostředků nebo dezinfekce.

Babiš uvedl, že kabinet novelu projedná v pondělí 4. května a poslanci se jí budou zabývat následující den ve stavu legislativní nouze. Opoziční strany většinou s posílením pravomocí ministra zdravotnictví nesouhlasí. Nástroje k omezování svobody nesmí být podle nich v rukou jednoho ministra. Změnu považují za účelovou kvůli tomu, že vláda nebyla schopna předložit argumenty pro trvání nouzového stavu do 25. května.

Nouzový stav platí v Česku od 12. března, sama vláda jej mohla vyhlásit nejvýše na 30 dnů. Vláda stav nouze už jednou prodloužila, a to rovněž podle podle sněmovní iniciativy komunistických poslanců do konce dubna, ač poslance žádala o trvání do soboty 11. května. Nouzový stav se vyhlašuje v případě závažných situací, které ve značném rozsahu ohrožují životy, zdraví či majetek anebo vnitřní pořádek a bezpečnost.

Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

Molekulární bioložka a genetička Soňa Peková. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

Svoboda na dvou kolech Čechy láká. Porovnali jsme nejpopulárnější skútry

Počet skútrů v Česku roste, porovnali jsme ty nejpopulárnější. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Skútr, to znamená hlavně svobodu pohybu namísto stání v kolonách. V porovnání s automobilem nabízí levnější a...

Mám už celé krize dost, hyperbola strachu je šílená, říká šéfkuchař Pohlreich

Krize ho přišla na miliony. „Teď musíme hlavně bojovat a přežít.“ Vláda... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když vidíte sedět Zdeňka Pohlreicha v úplně prázdné restauraci Next Door v centru Prahy, kde jste si dřív bez rezervace...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!