Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Vládneme, nerušit! V Ústí nad Labem zakázali občanům při jednání zastupitelstva vstup do sálu

Česko

  5:00
ÚSTÍ NAD LABEM - Čerstvá koalice v Ústí nad Labem razantně omezila právo občanů na účast na jednání městského zastupitelstva. Tamější vláda rozhodla, že lidé nesmí, až na výjimky, vkročit do jednacího sálu. Úprava je součástí širších změn pravidel pro rokování zastupitelů. Radnice argumentuje, že změny jsou potřebné pro hladší průběh jednání. Odborníci upozorňují na problematické zúžení prostoru občanům při podílu na správě města.

Primátor Ústí nad Labem Petr Nedvědický (ANO). foto: Iveta Lhotská, MAFRA

„Schválený jednací řád považuji za velmi špatný signál směrem k veřejnosti i zastupitelům. Město dává najevo, že se bojí diskuse a názory jeho občanů ho nezajímají. Překvapuje mě to i proto, že prakticky všechny koaliční strany před volbami deklarovaly zájem na otevřenosti radnice a zapojování občanů do rozhodování,“ sdělila serveru Karolina Žákovská, lídryně hnutí PRO! Ústí, jež je nejsilnějším opozičním subjektem v zastupitelstvu.

Protikorupčním fondem oceněný aktivista čelil i policejní šťáře, soud mu teď přiklepl odškodnění

Přímo z řad koalice v sestavě ANO, Ústecké fórum občanů (UFO), hnutí PRO Zdraví a Sport a ODS vzešel návrh, aby při zasedání zastupitelstva nemohla veřejnost vstoupit do sálu. Je to poprvé po roce 1989, kdy ústecká městská samospráva takto výrazně sáhla na právo veřejnosti dohlížet na činnost svých volených zástupců. Jednací řád v nové podobě přijala koalice na pondělním zasedání, ruku proti zvedli jen představitelé PRO! Ústí, hnutí Vaše Ústí, SPD a jedna zastupitelka z ODS.

Zastupitelský sál v budově ústeckého magistrátu je uspořádán tak, že v jeho přední části je stupeň pro radu města. Na něj navazují řady míst k sezení pro zastupitele, které přirozeně přechází v místa pro veřejnost. Alespoň tak tomu bylo doposud. Nově mají občané vyhrazený pouze balkon ve vyšším patře. Do samotného sálu bude smět zájemce pouze v případě, že bude mít oficiální pozvání od některého ze zastupitelů.

‚Vypadá to jako obstrukce‘

„Občané budou moci jít na své vyhrazené místo na balkon, čili nejsou v ničem zkracováni,“ reagoval pro server Lidovky.cz primátor Petr Nedvědický (ANO), který návrh osobně předkládal. Jenomže z vytlačení občanů na balkon plyne zásadní omezení: zasedání zastupitelstva se jich bude moci účastnit výrazně méně než v minulosti. Vedle toho i šance vstoupit na pozvánku, která v minulosti nebyla potřeba, není absolutní. 

Na sedadla dříve určená pro veřejnost mají přednostní právo vedoucí odborů magistrátu, ředitelé příspěvkových organizací města, zástupci firem s městskou účastí, případně krajští zastupitelé či poslanci za region. „Tito lidé jsou důležití při jednání. Předpokládá se, že mohou být interpelováni jednotlivými zastupiteli, proto by měli být přítomni. A já budu dělat všechno pro to, aby odpovědní pracovníci na jednání byli,“ vysvětlil primátor.

Nově smí na jednání ústeckého zastupitelstva občané bez pozvání pouze na balkon...
Petr Nedvědický (ANO) vede koalici ve složení ANO, UFO, ODS a PRO Zdraví a...

Zkušenost z jednání zastupitelstva ale mluví jinak. Krajská reprezentace či poslanci za region mezi městské zastupitele nedochází, skutečně se pravidelně účastnili pouze vedoucí odborů. I kdyby se ale ukázali všichni najednou, pořád by zbylo v sále dostatek místa také pro zájemce z řad veřejnosti. Odborník na veřejnou správu Oldřich Kužílek mluví o tom, že takový jednací řád jde proti smyslu otevřenosti institucí.

„Vypadá to jako obstrukce, jako snaha dostat veřejnost dál od řízení města. Je to omezení práv občanů,“ uvedl pro server Lidovky.cz Kužílek. Pro občany se toho změnilo víc. Nově smí ke každému projednávanému bodu vystoupit pouze jednou, jednací řád také nepočítá s položkou s názvem „různé“. V minulosti poskytovala prostor pro výměnu názorů veřejnosti se zastupiteli na libovolné téma, tento bod pravidelně uzavíral každé jednání.

Omezení i pro zastupitele

Na nedostatky v jednacím řádu lze upozornit ministerstvo vnitra, které je ústřední orgán státní správy. Resort v případě nezákonnosti může účinně zasáhnout. Zda-li je k tomu v tomto případě důvod, si Kužílek není jistý. „Jsou to choutky s obstrukčním rysem, které jsou na hraně. Ale protože je to šedá zóna, z právního hlediska proti tomu neexistuje jednoznačný postup,“ míní.

Na balkoN!

Aktuální změnu jednacího řádu předznamenalo už ustavující zasedání nového zastupitelstva, při kterém se ustavila koalice včetně primátora, náměstků a radních a jež proběhlo 19. listopadu.

tehdy nebyla veřejnost vpuštěna do sálu, tenkrát bez jakékoliv opory v předpisech. Zájemci byli rovnou vykázáni na balkon. Na tato opatření dohlížela městská policie.

Nová pravidla platí i pro zastupitele. Nově mohou ke každému bodu promluvit pouze dvakrát. Jestli budou chtít vznést třetí připomínku, musí pro to zvednout ruku většina jejich kolegů. Každé své vyjádření pak musí politik vměstnat do tří minut. „V zásadě to má zjednodušit a zrychlit jednání zastupitelstva, protože trvala neuvěřitelně dlouho,“ vysvětlil primátor Nedvědický.

Už pondělní zasedání celé městské reprezentace podle jedničky PRO! Ústí Žákovské ukázalo, jak se nový jednací řád neosvědčil. „Čas, který zastupitelstvo stráví tímto hlasováním, by přitom mohl být mnohem účelněji využit na samotné vyjádření dotčeného zastupitele. Nepochybě budeme usilovat o to, aby byl nový jednací řád změněn nebo zrušen,“ uvedla. 

Autor: