130 let

Volby táhnou

Česko

Hlasovala už polovina voličů

PRAHA Hlasy voličů sčítá Radomír Štěrba v jednom z ostravských okrsků již patnáct let. Radost mu udělalo hned prvních pár hodin voleb. „Účast je velice intenzivní, dvojnásobek oproti průměru a chodí i hodně mladých,“ řekl LN v průběhu včerejšího večera.

Vystihl tak pocity naprosté většiny členů volebních komisí v Česku. Do osmé hodiny večerní hodilo svůj hlas do uren odhadem padesát procent voličů. Což je vyšší číslo než při minulých parlamentních volbách v roce 2006, kdy nakonec volební účast přesáhla slušných 64 procent. Zatím nejslabší byly v tomto ohledu volby z roku 2002, kdy se k urnám „obtěžovalo“ pouhých 58 procent lidí.

Volilo se i v Troubkách, kterými nedávno již podruhé prolétla velká voda. Lidé se sice starají především o záchranu svých domů, k volbám jich ale přesto přišlo dost hned první den. „Je to jednou za čtyři roky moje příležitost ke změně,“ vysvětlil Lubomír Zaoral, který svůj lístek vhodil hned mezi prvními.

Hodně obyvatel přišlo podle Hany Růžičkové v Chrastavě na Liberecku: „Všichni v komisi jsme se tady shodli na tom, že účast je daleko vyšší než při jiných volbách, Lidí chodí opravdu hodně.“

Podobně na tom byla i obě tuzemská největší města. Například na základní škole na Chaplinově náměstí v Praze 5, kde volil premiér Jan Fischer, se ještě před otevřením volebních místností tvořily před zavřenými dveřmi školy fronty. Davy lidí ostatně statistika Fischera přiměly k prognóze: „Volební účast by mohla být taková, na jakou jsme zvyklí, tedy kolem dvou třetin. Lidí je tu opravdu dost. Otázka je, jestli to nejsou ti, kteří si to chtějí odbýt a odjet na chatu, směrodatnější to bude tak za dvě hodiny,“ odhadl opatrně premiér. Pozadu nezůstalo ani Brno. Hodně lidí tady přišlo hned po druhé odpolední, ale proud voličů překvapivě neustal ani večer.

Pokračování na straně 4

Dokončení ze strany 1

Velmi slušná večerní účast v Brně zřejmě souvisí s akcí Noc kostelů, díky které se až do půlnoci otevíraly svatostánky s jinak nepřístupnými prostorami, a lidé vycházku často využili k vhození hlasu. „Odhadoval bych to tak o třetinu víc než minule, ale uvidíme, kolik lidí přijde v sobotu,“ poznamenal člen jedné z komisí v centru Brna.

Sociolog Tomáš Lebeda tvrdí, že nelze jasně říci, komu zřejmě vysoký zájem o volby pomůže: „Dříve, když byla vysoká volební účast, tak přišli častěji lidé ve středním a starším věku. To by pomohlo zjevně ČSSD. Pokud by ale zafungovala kampaň na Facebooku a přišli mladí voliči, tak by to prospělo pravici.“ Vysoká účast podle Lebedy nejvíce poškodí lidovce a komunisty s tradičně nejukázněnějším elektorátem: „Pro KDU-ČSL bude vysoká volební účast nepříjemná a možná i smrtící. To platí v menší míře i pro komunisty.“

Autor: