Pátek 21. ledna 2022, svátek má Běla
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

Novým předsedou Lidovců je Jurečka, první místopředsedkyní zůstává senátorka Jelínková

Jurečka jako nový lídr KDU-ČSL. foto:  Michal Růžička, MAFRA

Aktualizujeme
Praha - Opoziční KDU-ČSL povede poslanec a bývalý ministr zemědělství Marian Jurečka. Delegáti mimořádného volebního sjezdu v Praze mu v sobotu dali přednost před předsedou lidoveckých poslanců a stranickým místopředsedou Janem Bartoškem a Janem Horníčkem z královéhradecké organizace. Jurečka nahradil v čele strany Marka Výborného, který se funkce předčasně vzdal z rodinných důvodů.
  9:46aktualizováno  16:59

Jurečka dostal 205 ze 357 platných hlasů, oznámil předseda volební komise. Bartoška volilo 142 delegátů, Horníčka deset. Volební komise vydala celkem 377 hlasovacích lístků. Jeden zůstal neodevzdaný, 19 hlasů nebylo platných.

Šárka Jelínková na snímku z 29. března 2019. Byla jedinou kandidátkou a...
Končící předseda Výborný si na sjezd KDU-ČSL třese rukou s Petrem Pithartem.

Jurečka se na rozdíl od Bartoška staví zdrženlivě k případné předvolební spolupráci nynějších opozičních stran. Podle Jurečky jí brání technické a legislativní překážky, později při tiskové konferenci ji ale kategoricky nevyloučil. Bartošek by si kooperaci s ostatními uskupeními před příštími sněmovními volbami představit uměl, ačkoli by počkal na zkušenosti z letošních krajských voleb.

Oba politici se liší také v pohledu na možnou budoucí koaliční spolupráci s Andrejem Babišem (ANO) či hnutím ANO. Jurečka ji nevylučuje, je podle něho možné vést dialog o formě spolupráce se všemi stranami s výjimkou KSČM a SPD. Už dříve uvedl, že by chtěl, aby se KDU-ČSL stala stranou s širokým koaličním potenciálem. Po svém zvolení ale uvedl, že lidovci nepůjdou do vlády s trestně stíhanou osobou, jež má zásadní střety zájmů ohrožující fungování státu a nemá určitou morální integritu.

ZVĚŘINA: Zítřky konzervativců. Lidovci si budou muset vybrat budoucnost

Bartošek v nominačním projevu odmítl spolupráci se stranami, které by chtěly destruovat svobodu a demokracii. Do kabinetu by KDU-ČSL podle něho neměla vstoupit v případě, pokud by byl některý její člen trestně stíhán nebo neměl čisté lustrační osvědčení. Babiš stále čelí stíhání kvůli případu dotace pro farmu Čapí hnízdo a pokračuje v soudních sporech o svou evidenci jako spolupracovníka někdejší komunistické tajné policie StB.

Jurečka v projevu po zvolení vyzval všechny lidovce ke spolupráci. Bývalé předsedy strany požádal, aby kdykoli přišli s radou či podnětem, veřejnost pak k aktivní účasti na politice KDU-ČSL. Bartoškovi a europoslanci Tomáši Zdechovskému, který přímo na sjezdu z volby odstoupil, poděkoval Jurečka za to, že představili svoji nabídku vizí pro KDU-ČSL. Během projevu k Jurečkovi na pódium přiběhli jeho dva synové.

Na sjezdu rezignovalo celé předsednictvo, většina jeho členů se pokusí mandát znovu získat. Podle Jurečky je dobře, že předsednictvo tímto krokem dalo prostor pro obměnu. „Byl bych rád, abychom dokázali nakombinovat zdravý mix lidí. Těch, kteří mají zkušenost, umí zaujmout média a veřejnost, ale zároveň lidí, kteří budou přinášet nový drajv,“ uvedl. Koho by chtěl za prvního místopředsedu, nechtěl krátce po zvolení sdělit.

Opoziční politici gratulovali Jurečkovi

Opoziční politici gratulovali Marianu Jurečkovi k sobotnímu zvolení novým předsedou KDU-ČSL po Marku Výborném. Opakovaně mluví o možné spolupráci stran, k níž se Jurečka staví zdrženlivě, ale kategoricky ji nevylučuje.

„Jsem přesvědčen, že naše strany mají na to, aby společně změnily Českou republiku k lepšímu,“ napsal na sociálních sítích předseda ODS Petr Fiala. Šéf Pirátů Ivan Bartoš věří v konstruktivní spolupráci nejen v podpoře rodin.

Exministr Jurečka bude kandidovat na šéfa KDU-ČSL. Dlouho se rozhodoval, zásadní byl názor manželky

Předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová by chtěla, aby Jurečka zvážil výzvy někdejšího premiéra a předsedy Senátu Petra Pitharta ke spojenectví. „Je toho dost, co máme společné, a na tom je třeba stavět,“ napsala Pekarová Adamová. Pithart je členem lidové strany, na sjezdu byl jako host.

„Máme dlouhodobě přátelské vztahy a doufám, že budeme spíš hledat to, co nás spojuje, dívat se více do budoucnosti než minulosti,“ uvedl k Jurečkově zvolení předseda STAN Vít Rakušan. Lidovci a Starostové se před minulými sněmovními volbami dohodli na vytvoření volební koalice, nakonec z ní ale sešlo a každé uskupení kandidovalo do Sněmovny samostatně.

Někdejší předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek si nemyslí, že by byla Jurečkovým zvolením předvolební spolupráce demokratických stran vyloučena. „To je jen černobílá zkratka lidí, kteří neznají zákoutí zákonů a chování voličů. A nepracují s daty, ale zbožnými přáními,“ napsal Bělobrádek na Twitteru.

První místopředsedkyně Jelínková

První místopředsedkyní KDU-ČSL zůstává senátorka Šárka Jelínková. Byla jedinou kandidátkou a podpořil ji nový předseda Marian Jurečka. Z počtu 368 odevzdaných hlasů získala 268. Nominaci na sjezdu odmítli šéf poslaneckého klubu a neúspěšný kandidát na předsedu Jan Bartošek a europoslanec Tomáš Zdechovský, který se v sobotu vzdal kandidatury na šéfa strany.

První místopředsedkyní zůstala senátorka Šárka Jelínková, navržení protikandidáti Bartošek a Zdechovský souboj s ní vzdali, protože předseda strany má podle nich právo vybrat si, s kým chce spolupracovat.

Jelínková je v Senátu od roku 2016. Předtím byla ředitelkou domova pro seniory a zastupitelkou v Bystřici pod Hostýnem na Kroměřížsku.

Křesla řadových místopředsedů KDU-ČSL obhájili na sobotním mimořádném sjezdu v Praze Jan Bartošek a Petr Hladík. Nově delegáti zvolili do předsednictva europoslance Tomáše Zdechovského a poslance Ondřeje Benešíka. Pozici místopředsedy neobhájil Bohuslav Niemiec, byť i on získal nadpoloviční počet hlasů.

Na snímku je kandidát na předsedu Jan Bartošek při projevu k delegátům sjezdu.

Náměstek primátorky Brna Petr Hladík vystoupil 29. března 2019 v Brně na zahájení dvoudenního volebního sjezdu KDU-ČSL.

Nejvíc hlasů ve volbě čtyř místopředsedů získal ze sedmi nominantů neúspěšný kandidát ve volbě předsedy Jan Bartošek, a to 275. V souboji o předsednický post jej porazil Marian Jurečka. Zdechovský, který se vzdal kandidatury na předsedu a pak na prvního místopředsedu, dostal 238 hlasů.

TOMÁŠ ZDECHOVSKÝ (KDU-ČSL).

Poslanec Ondřej Benešík.

Hladík obhájil místo v předsednictvu KDU-ČSL díky hlasům 241 delegátů. Předseda sněmovního evropského výboru Benešík se do vedení po přestávce vrátil ziskem 215 hlasů.

Vedle Niemiece ve volbě místopředsedů neuspěli další z poražených kandidátů na předsedu strany Jan Horníček a poslanec a Jiří Mihola.

Marian Jurečka

 • Datum a místo narození: 15. března 1981 v Přerově
 • Vzdělání: vystudoval obor rostlinolékařství (specializace ochrana rostlin) na Mendelově zemědělské a lesnické univerzitě v Brně
 • Současná pozice: poslanec (od roku 2013); člen zastupitelstva Olomouckého kraje (od roku 2016, předtím 2012 až 2015)
 • Praxe: zemědělec (2002 až 2014), má rodinnou farmu v Rokytnici u Přerova; vedoucí distribučního střediska agrochemie Lukrom (2005 až 2010); vedoucí agrochemie Agro 2000 s. r. o. (2010 až 2013)
 • Politická kariéra: do KDU-ČSL vstoupil v roce 1999; místopředsedou strany byl poprvé zvolen v listopadu 2010; funkci prvního místopředsedy lidovců zastával v letech 2011 až 2019; do Poslanecké sněmovny byl poprvé zvolen v říjnu 2013; na přelomu let 2013 a 2014 byl předsedou poslaneckého klubu KDU-ČSL, nyní je mimo jiné místopředsedou hospodářského výboru; v lednu 2014 byl jmenován ministrem zemědělství v koaliční vládě Bohuslava Sobotky (ČSSD), ve funkci setrval do prosince 2017; v minulosti byl místopředsedou KDU-ČSL v Olomouckém kraji a místopředsedou přerovské KDU-ČSL.
 • Rodina: je ženatý a má pět synů
 • Na předsedu KDU-ČSL kandidoval již na loňském březnovém řádném sjezdu strany. Tehdy však ve druhém kole prohrál s Markem Výborným. Jurečka se následně rozhodl, že do předsednictva strany již kandidovat nebude. Dostal se ale do celostátního výboru KDU-ČSL. "Dal jsem si od politiky odstup a uvědomil si chyby, které jsem předtím neviděl," řekl k tomu.
 • Začátkem letošního ledna se Jurečka rozhodl, že do boje o křeslo šéfa strany půjde opět. Ohledně možné spolupráce KDU-ČSL s ostatními subjekty před parlamentními volbami v roce 2021 uvedl, že pokud se nezmění volební zákon, je skoro nereálné vytvořit smysluplnou předvolební koaliční spolupráci. Se všemi stranami s výjimkou KSČM a SPD je podle něj ale možné vést dialog o formě spolupráce.
 • Podle Jurečky, který platí za dobrého zákulisního vyjednavače, je důležité, aby se lidovci zaměřili na potřeby lidí. Jako důležitá témata uvádí především dostupnost bydlení, výstavbu dopravní infrastruktury nebo důchodový systém.
 • Loni v prosinci bylo oznámeno, že Jurečka povede lidovce v olomouckých krajských volbách.
 • Mezi své záliby řadí florbal, hru na tubu a zemědělskou techniku.

Šárka Jelínková

 • První místopředsedkyní strany se stala v březnu 2019. Věnuje se hlavně sociálním otázkám, rodinné politice a zdravotnictví. Začátkem ledna Jelínková řekla, že se nebude ucházet o pozici předsedkyně strany, kterou na dnešním sjezdu opustil Marek Výborný.
 • Od roku 2016 je senátorkou za Kroměřížsko. V horní parlamentní komoře působí v ústavně-právním výboru a je také členkou stálé komise pro Ústavu České republiky a parlamentní procedury. Rovněž je první místopředsedkyní klubu KDU-ČSL a nezávislí.
 • Jelínková je od roku 2016 také krajskou zastupitelkou, zasedá i v zastupitelstvu Bystřice pod Hostýnem, kde mezi roky 2006 a 2014 působila jako radní a od roku 2018 je druhou místostarostkou.
 • Členkou KDU-ČSL je Jelínková od roku 1991, od roku 2017 předsedá organizaci strany ve Zlínském kraji, předtím vedla lidovce v kroměřížském okrese.
 • Rodačka z Přílep (24. ledna 1968) vystudovala pedagogickou nástavbu a později vychovatelství na Univerzitě Palackého v Olomouci (1996). Celý život se pohybovala v sociálních službách.
 • Pracovala na Hostýně, mimo jiné jako vedoucí vychovatelka, později v domově pro handicapované ve Chvalčově. Mezi roky 2000 a 2008 vedla Domov pro osoby se zdravotním postižením Barborka v Kroměříži. Před zvolením do Senátu byla od roku 2011 ředitelkou domova pro seniory v Bystřici pod Hostýnem.
 • Jelínková je vdaná, má dceru.
Autoři: ,

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

Opět jsme to roztočili: Ohlédnutí za Vánočním kolotočem v roce 2021
Opět jsme to roztočili: Ohlédnutí za Vánočním kolotočem v roce 2021

Vánoční kolotoč se stal nedílnou součástí eMimina. Letos si už po třinácté naše uživatelky vzájemně poslaly dárečky, které opět udělaly velkou...

Mohlo by vás zajímat