130 let

VÝLET Borky, procházka po břehu Labe

Česko

Stezka vede rovinatým terénem, většinou lužním lesem po upravených nebo písčitých cestách. Trasa je vhodná pro pěší turisty i pro cyklisty.

Na pravém břehu Labe v těsné blízkosti Kolína leží Borky. Před regulací se zde řeka klikatila v ploché krajině, vytvářela ramena a meandry. Území je využíváno a tedy i ovlivňováno od příchodu prvních zemědělců, velmi výrazně pak od usazení Slovanů. Ti odlesnili krajinu a s tím souvisí i změna režimu záplav Labe. Díky tomu vznikly lužní lesy. Nyní je již vnímáme jako původní ekosystém. V zamokřených místech najdeme olšiny, na písčitých vyvýšeninách borové doubravy s hojnými duby. Tam, kde byly úrodné náplavy, lidé velké plochy odvodnili, lesy vykáceli a přeměnili na pole a louky. Na počátku 19. století zbývalo jen několik posledních míst lužního lesa a z doubrav malá část nazývaná Borky. Na konci 19. a počátku minulého století získalo část zbylých lesů město Kolín. Borky byly propojeny se zbytky lužních lesů a název se přenesl na celý zdejší lesní komplex.

Výsadba nepůvodních dřevin však les značně přeměnila. Výsledkem je dnešní chudá borová doubrava s převahou amerického dubu červeného – jeho podíl dosahuje až 80 procent. Má větší listy a dřevo horší jakosti než naše duby.

Cesta borovým lesem vede kolem nenápadných písečných kopečků. Písek je jemný, sypký. Navál jej sem vítr v době ledové – vlastně jde o písečné přesypy. Dnes jsou porostlé chudou borovou doubravou a vítr jimi již nepohybuje.

Hojní jsou ptáci. Na jednom čtverečním kilometru se jich ve smíšeném lese může vyskytovat přes 80 druhů, další desítky druhů žijí v okolí Labe.

Text a foto z knihy Karel Drábek: Naučné stezky a trasy, Praha a Středočeský kraj, vydalo nakladatelství Dokořán 2005. www.dokoran.cz

Témata: les, Borek, Labe, Kolín, Praha