Středa 24. července 2024, svátek má Kristýna
 • Premium

  Získejte všechny články
  jen za 89 Kč/měsíc

 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Výslech v kauze Pošta. Byly to jen imbecilní formulace, utíká z nahrávky Choc

Česko

  5:00
PRAHA - Na nahrávce, která spustila aféru s údajnými miliony pro ministra vnitra Milana Chovance, zní hlas Kamila Choce. U policejního výslechu se však středočeský sociální demokrat snažil ze záznamu vyvléknout: prý pouze chlácholil podnikatele Lukáše Čadka, jenž se poštou přetahoval o 24 milionů. Originálně vysvětlil i slib „Kč za kávu bude“. Prý manažerku pošty Barboru Snopkovou - Haberovou jen ujišťoval, že za ní zaplatí útratu na schůzce.

Kauza Česká pošta: Chovanec v. Čadek foto: Lidovky.cz

Choc i podnikatel Čadek čelí obvinění z nepřímého úplatkářství. První druhému přislíbil, že mu pomůže získat zpět miliony od České pošty. Čadkovi sdělil, že na oplátku musí dát milion korun Chovancovi, dva miliony sociální demokracii.

Odtajněný protokol z kauzy pošta. Policie Chovance očistila, stačily jí dvě stránky

U jednoho ze dvou policejních výslechů, s jejichž přepisy se nyní seznámil server Lidovky.cz, Choc úplatky jednoznačně popřel, prý pouze blufoval. „Napsal jsem to, abych Čadka uklidnil, že určitě k mimosoudnímu vyrovnání dojde. Jednal jsem tak proto, abych ho přiklonil na svoji stranu, že jsem člověk, který mu pomůže. Čadek byl v zoufalé situaci, naznačoval několikrát v restauraci, že si sáhne na život a cítil jsem jako občanskou povinnost mu raději lhát, než abych mu řekl pravdu, že k žádné dohodě dle mého názoru nedojde,“ uvedl.

Čadek mu prý navíc oznámil, že disponuje třaskavými informacemi týkajícími se machinací se zakázkami pošty sahajícími až do nejvyšších politických pater.

„Cítil jsem se také osobně ohrožen, tedy já a moje rodina, a to případným zveřejněním materiálů, jimiž disponoval. Chtěl jsem situaci řešit a nenechat to dojít až ke zveřejnění materiálu na veřejné špičky,“ vypověděl Choc. Po vypuknutí aféry přerušil členství v ČSSD a přestal komunikovat, výslechy tak poprvé nabízejí jeho ucelenou verzi příběhu.

Ministr vnitra Milan Chovanec.
Lukáš Čadek

Aféru odstartovala mimo jiné nahrávka z pražské restaurace Hybernia, kde se oba muži sešli a řešení Čadkova sporu s poštou probírali. „Sdělil jsem mu, co chtěl slyšet a co jsem si vymyslel. Zopakoval jsem, že milion korun půjde Chovancovi, se kterým nemám žádný kontakt ani jej blíže neznám. Druhý milion korun pak půjde politické straně ČSSD,“ popsal Choc detektivům setkání.

Vývoj kauzy České pošty:

 • 12. srpna 2015 - Zpravodajský server Neovlivní.cz informoval o tom, že policie vyšetřuje korupční případ, v němž jde o zakázku České pošty (ČP). Úplatek údajně žádal člen středočeské ČSSD Kamil Choc po podnikateli Lukáši Čadkovi, který vede s ČP spor o 24 milionů korun kvůli ukončené spolupráci. Choc údajně Čadkovi nabídl, že spor vyřeší výměnou za tři miliony korun. Dva miliony měly údajně jít ČSSD, další přímo ministru vnitra Milanu Chovancovi (ČSSD), pod jehož resort pošta spadá.
 • Chovanec popřel, že by za Čadkem kohokoli posílal, natož s korupční nabídkou. Ministerstvo vnitra zároveň uvedlo, že Chovanec kvůli stejnému případu podal trestní oznámení již ve druhé polovině června. Stejně prý postupovala i Česká pošta.
 • 13. srpna 2015 - Nadační fond proti korupci podal trestní oznámení kvůli podezření z úplatkářství při řešení sporu podnikatele Čadka s ČP.
 • 14. srpna 2015 - ČP rozšířila trestní oznámení v případu údajné korupce, které podala již v červnu. "Důvodem rozšíření trestního oznámení z června a podání nového jsou zjevně zfalšované e-maily, které jsou záměrně šířeny do médií s cílem poškodit Českou poštu a její představitele," uvedla pošta.
 • 16. srpna 2015 - Ministr Chovanec požádal premiéra Bohuslava Sobotku (ČSSD) o svolání předsednictva Bezpečnostní rady státu. "Důvodem je ohrožení ekonomických zájmů státního podniku Česká pošta a rovněž s tím související pokus destabilizovat pomocí zpravodajsko-bezpečnostních prostředků situaci v resortu ministerstva vnitra," zdůvodnil Chovanec svou žádost.
 • 17. srpna 2015 - Kamil Choc požádal o přerušení členství v sociální demokracii.
 • V tisku se objevila spekulace, že kauza může souviset s bezpečnostní agenturou ALKOM Security, která pro poštu hlídá budovy. Pošta se rozhodla spolupráci ukončit a nyní se koná výběrové řízení na nového dodavatele bezpečnostních služeb
 • 20. srpna 2015 - O případu jednalo předsednictvo Bezpečnostní rady státu. Po jeho zasedání premiér Sobotka prohlásil, že snaha o větší transparentnost hospodaření ČP naráží na řadu soukromých tlaků, a ministr Chovanec se nemá nechat zastrašit.
 • 25. srpna 2015 - Okresní výkonný výbor ČSSD Praha-západ pozastavil Chocovi členství ve straně.
 • 27. srpna 2015 - Podnikatel Čadek podal trestní oznámení na ČP a její zaměstnance v čele s generálním ředitelem Martinem Elkánem. Státní podnik viní z toho, že ho podvedl a on tak přišel o 27 milionů Kč. Čadek také poslal Elkánovi i Chovancovi dopis, v němž je kritizuje za chování po vypuknutí kauzy.
 • Útvar pro odhalování organizovaného zločinu zahájil zkrácené přípravné řízení proti dvěma lidem v kauze ČP. Podezírá je z nepřímého úplatkářství. Z kontextu vyplývá, že policie sdělila podezření Čadkovi a Chocovi.

Sociálnímu demokratovi také přitěžuje e-mailová komunikace s manažerkou pošty Snopkovou - Haberovou, přes níž se snažil Chocův případ protlačit k Chovancovi. „Šlo o to, abychom garantovali, že s se s ním, někdo z vedení České pošty bude bavit. Tím jsme mu negarantovali výsledek jednání,“ tvrdil Choc u výslechu.

Snopkové-Haberové pak napsal, že „Kč za kávu bude“. Podle kriminalistů myslel úplatek, Choc se ale brání. „Došlo k tomu asi omylem, asi slovníkem v mém mobilním telefonu,“ uvedl u prvního výslechu. Během druhého ale přispěchal s jiným, originálním vysvětlením.

„Působil na mě (Čadek), že má sebevražedné sklony, proto jsem text e-mailu formuloval dost nešťastně, abych ho uklidnil a já jsem vlastně moc nevnímal, co jsem psal a ani jsem si to po sobě nepřečetl,“ tvrdil Choc a rovnou si nasypal popel na hlavu: „Některé formulace byly velmi nešťastné až hloupé, imbecilní. Tím mám na mysli zejména tu část textu ‚Kč za kávu bude‘, protože jsem tím myslel opravdu jenom to, že ji na kávu zvu já a já ji budu platit.“

Odmítl také, že by mu manažerka odepsala, že „udělá maximum“. Právě tento e-mail je součástí zveřejněné komunikace mezi Chocem a Snopkovou - Haberovou. Pošta tvrdí, že ji nikdy nenapsala a podle neoficiálních informací ke stejnému závěru došla i policie.

„Všiml jsem si, že v části e-mailu ze dne 16.6. 2015 je uvedeno: Ahoj, udělám maximum. Tato část je falzifikát, určitě mi tohle Snopková neposlala. Kdo tento e-mail pozměnil a kdo ho předal médiím to opravdu nevím,“ prohlásil Choc u výslechu. Aniž by se jej policisté ptali, zdůraznil, že Snopková nemá s kauzou nic společného.

U výslechu musel vysvětlit i další věty z e-mailové komunikace s Čadkem: „OK? Dohodli jste se. Všichni jsou připraveni kasírovat. Chovanec bude chtít, aby vše utichlo. Domluva je jasná. Milion blondýna, zbytek strana.“

Opět však podle svých slov podnikatele chlácholil. „Pokud jsem to psal, chtěl jsem uklidnit Čadka, že se v jeho věci něco děje,“ vysvětloval detektivům. Blondýnou prý nemyslel Snopkovou-Haberovou, ani nikoho konkrétního. Slovem kasírovat zase mínil cenu za právnické služby, pokud by došlo k mimosoudnímu vyrovnání.

A stejně krkolomně policistům vyvracel, že výraz strana nepoužil pro ČSSD. „Pokud by došlo k mimosoudnímu vyrovnání 2 miliony by dostala strana poškozených a mediátorů a milion pošta a její právníci. V žádném případě jsem tím nemyslel, že by to byly peníze na úplatek,“ řekl Choc.

Sám Čadek nepovažuje Chocovo jednání popsané u výslechu za podvod. „Pokud se mne snažil držet nad vodou, pak to beru jako lidskou pomoc a ne jako tahání za nos,“ napsal serveru Lidovky.cz. Detektivové kvůli případu vyslechli také Chovance, Snopkovou-Haberovou či šéfa České pošty Martina Elkána.

Policie proti oběma mužům zahájila koncem srpna takzvané zkrácené přípravné řízení. Za nepřímé úplatkářství jim hrozí až dva roky vězení tomu, kdo úplatek poskytne, nabídne nebo slíbí, a až tři roky vězení tomu, kdo úplatek žádá či přijme.

Autor: