Pátek 2. prosince 2022, svátek má Blanka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Amatérské barevné logo či podpora Šlechtové. Odpadlíci z SPD bojují s parodií svého nového hnutí

Česko

  14:16
PRAHA - Na již přeplněné politické mapě se objevil nový subjekt - Jednotní Alternativa pro Patrioty. Sotva hnutí založené bývalými členy zrušené moravskoslezské buňky SPD oznámilo svůj vznik, musí řešit nepříjemnost. Na sociální síti Facebook někdo založil stránku, která důvěryhodně vystupuje pod jejich jménem.

Falešné logo z parodické facebookové stránky hnutí Jednotní Alternativa pro Patrioty. foto: Facebook Jednotní Alternativa pro Patrioty

Hnutí Jednotní Alternativa pro Patrioty se oficiální registrace od ministerstva vnitra dočkalo v pátek. Splnilo veškeré potřebné náležitosti, včetně sběru alespoň tisícovky podpisů od občanů. V tentýž den oznámila trojice poslanců Lubomír Volný, Marian Bojko a Ivana Nevludová odchod z SPD, aby se o dva dny později přidala k nově utvořenému subjektu.

Uprchlíci z SPD si našli novou stranu. Vstoupili do hnutí Jednotní, Alternativa pro Patrioty

Neuběhlo ani pár hodin a vznikla stejnojmenná facebooková stránka. Takřka každou hodinu se na ní objeví příspěvek prezentující údajné názory a postoje uskupení. „Společně jsme s MGR. Volným odmítli ‚líbání prstenů‘ protektorátního vedení (SPD) dosazeného z Prahy i variantu ukončení politické činnosti,“ přibližuje jeden z nich například vznik hnutí.

Bývalí členové SPD, poslanci Lubomír Volný, Marian Bojko a Ivana Nevludová, kteří vstoupili do nového hnutí Jednotní Alternativa pro Patrioty.

Jeho reprezentanty stránka vykresluje jako milovníky zvířat, sjednotitele pracujícího národa, bojovníky proti oligarchům ale i příznivce poslankyně a někdejší ministryně pro místní rozvoj Karly Šlechtové (za ANO). „Je sice z ANO, ale s našimi poslanci často hlasuje. Nebojí se být kritická. A to jsme my také v naší práci,“ stojí v satirickém příspěvku.

Stránka je přitom falešná, ačkoliv to kvůli názorové podobnosti nemusí být na první pohled patrné. Nasvědčuje tomu sice popisek „parodický účet“, ten je však ukrytý mezi detailními podrobnostmi o profilu, v takzvaném Impressu.

„Tahle stránka je fake. Zatím nemáme žádnou oficiální,“ potvrdil serveru Lidovky.cz Martin Bojko, jeden z členů nového hnutí. „Budeme ji řešit, minimálně ji nahlásíme,“ dodal syn poslance Mariana Bojka s tím, že Jednotní chystají k této záležitosti prohlášení.

Administrátoři zmiňované falešné stránky se v komentářích mimo jiné pokoušejí přinést vysvětlení, proč se uskupení tvořené bývalými členy SPD rozhodlo pro takový – z pohledu českého jazyka nepochopitelný – název.

„Naše jméno jsme psali do systému Ministerstva vnitra České republiky skrze Excel a do pole název strany nešla vložit pomlčka, pouze písmena a čísla. Na místě jsme se nemohli spojit s voliči, takže jsme udělali rychlé rozhodnutí. Vlastně první našeho hnutí,“ vtipkují autoři parodického účtu.

Zaujali také údajným provizorním logem v duhových barvách, které hnutí přidělili - vzniklo patrně v textovém editoru.

Jaká je motivace autorů, není zřejmé. Patrné však je, že ve svém počínání jsou velmi obezřetní. Uživatel podepsaný Jon Doe, jenž se tituloval jako „manažer výměny informací a Complience Officer“, serveru Lidovky.cz navrhl, že odpoví na položené otázky, jen pokud jim zjistí, zda stránka může fungovat i bez uvedení upřesnění, že jde o parodický účet.

Tři poslanci opouštějí SPD. Vadí jim porušování předpisů i rasisté ve straně

Poslanci Lubomír Volný, Marian Bojko a Ivana Nevludová z SPD Tomia Okamury vystoupili v pátek. Nelíbil se jim prý postup nového vedení organizace hnutí v Moravskoslezském kraji, která podle Volného přijala do SPD usvědčeného rasistu a neonacistu.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat