Úterý 27. října 2020svátek má Šarlota, Zoja, Zoe 11 °C občasný déšť Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Vystrčil poděkoval Čechům za stovky zpráv. Národ je mnohem zdravější, než jsem si myslel, řekl

Předseda Senátu Miloš Vystrčil (vpravo) se setkal 2. září 2020 v Tchaj-peji s... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Předseda Senátu Miloš Vystrčil (vpravo) se setkal 2. září 2020 v Tchaj-peji s... | foto: ČTK

Tchaj-pej Předseda českého Senátu Miloš Vystrčil poděkoval českým občanům za podporu ohledně cesty na Tchaj-wan. Dostávám od nich stovky zpráv, řekl ve středu českým novinářům. Zároveň poznamenal, že se mýlil a že český národ je mnohem zdravější a má v sobě mnohem silněji zakódován smysl pro demokracii, než si myslel. Vystrčil navštívil Tchaj-wan jako jeden z nejvýše postavených státníků. Čína, která si dělá na Tchaj-wan nárok, proti jeho cestě opakovaně protestovala.

Předseda Senátu Miloš Vystrčil (vlevo) se setkal 2. září 2020 v Tchaj-peji s...
Předseda Senátu Miloš Vystrčil (uprostřed) s českou delegací navštívil 2. září...

Vystrčil řekl, že dostává stovky emailů, SMS zpráv nebo vzkazů přes sociální sítě. Naprostá většina je podle něj povzbuzující a vyjadřuje podporu. „Já bych za to chtěl všem lidem poděkovat. Nejenom politikům, ale jak se říká normálním lidem, kteří sedli k počítači nebo k telefonu, našli si moje telefonní číslo nebo napsali email,“ řekl.

Dodal, že tato podpora mu hodně pomáhá a povzbuzuje ho. „Je evidentní, a jsem rád, že jsem se v tom mýlil, že (český) národ je mnohem zdravější a má mnohem silněji v sobě zakódován smysl pro demokracii, než jsem si myslel,“ poznamenal. Lidé to podle něj nyní projevují, což mu pomáhá. „Myslím si, že ta cesta je v tomto smyslu do jisté míry úspěšná,“ dodal.

Přiznal, že mu je příjemné, když mu například Tchajwanci mávají na ulicích. „Ale když je vám šedesát, tak víte, že po příjemných věcech většinou přichází ty nepříjemné,“ podotkl. Dodal, že se snaží příjemné věci neprožívat tak, aby z toho byl v euforii. A když přijdou věci nepříjemné, nebere je zas příliš vážně. 

„Snažím se udržovat na nějaké průměrné hodnotě, úplně se to někdy nedaří, ale není to tak, že bych z toho kdovíjak skákal do vzduchu,“ dodal s tím, že „politika je houpačka“.

Čínští představitelé opakovaně Vystrčila za jeho cestu kritizovali. Například ministr zahraničí Wang I řekl, že ho Peking za porušení principu jedné Číny donutí zaplatit vysokou cenu. Česka se naopak ve sporu o cestu předsedy Senátu na Tchaj-wan zastaly německá a francouzská diplomacie, výhrůžky Číny odmítla i slovenská prezidentka Zuzana Čaputová.

V Česku se proti výrokům z Číny postavil ministr zahraničí Tomáš Petříček či část opozice, kritizoval je i premiér Andrej Babiš. Nevyjádřil se naopak prezident Miloš Zeman, který, stejně jako další ústavní představitelé, cestu Vystrčila na Tchaj-wan odmítal.

Vystrčil ve středu odmítl, že by měl požádat o setkání s prezidentem, aby mu důvody své cesty vysvětlil. „Ví moc dobře, jak ta situace vypadá, nebo věřím, že to ví,“ poznamenal. Dodal, že nebere nijak úkorně, že se ho Zeman nezastal. „Žijeme ve svobodné zemi, v demokracii, v České republice, a pokud pan prezident má na věci takový názor, že není potřeba se k některým věcem vyjadřovat, nedělá to. Je to jeho rozhodnutí,“ dodal.

Nebezpečná místa Česka: pražské hlavní nádraží. Třicet let zde vládne podsvětí

Hlavní nádraží v Praze | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Reportéři MF DNES mapují místa, která podle statistik nejsou výjimečně nebezpečná. Ve skutečnosti jde o no-go zóny,...

Populární zážehové motory ztrácí na spolehlivosti, problémy začínají u oleje

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Po letech převahy dieselů se pozornost obrací k zážehovým motorům, o kterých se říká, že jejich údržba je méně...

Unikátní analýza čtyř tisíc hypoték: zjištění jsou mnohdy překvapivá

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Hypoteční trh zlevňuje a trhá rekordy. Jaká je ale realita při poskytování hypotečních úvěrů? Jak rychle je lze získat,...

Hledáte zdravou svačinku? Sáhněte po kapsičce od Sunaru, která je komplet BIO včetně obalu
Hledáte zdravou svačinku? Sáhněte po kapsičce od Sunaru, která je komplet BIO včetně obalu

Když se řekne Sunar, co se vám jako první vybaví? Chutné sušené mléko? Není se čemu divit. Sunar a jeho kojenecká výživa tu je pro naše miminka už...