31. října 2014 6:30 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Vyznamenání od umazaného Zemana je stigma, nešetří kritikou režisér Hřebejk

Jan Hřebejk při nátáčení filmu Zakázené uvolnění | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jan Hřebejk při nátáčení filmu Zakázené uvolnění | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

PRAHA Bouřlivé reakce vyvolalo ocenění režisérů Filipa Renče a Roberta Sedláčka prezidentem. A nejinak tomu bylo i mezi jejich kolegy z filmařské branže. Jan Hřebejk, Vít Klusák, David Ondříček, Václav Marhoul jejich ocenění vůbec nechápou a ostře se pouští především do Miloše Zemana.

“Nechci plivat svým kolegům do polívky, ale nemůžu si pomoct, vidím v tom něco nepatřičného,“ nelíbí se režisérovi Janu Hřebejkovi ocenění pro Filipa Renče a Roberta Sedláčka. „Jestli to dostali za umělecký přínos a zásluhy o umění v této zemi, ať si každý udělá obrázek sám,“ říká pro server Lidovky.cz tvůrce filmu Pelíšky nebo Musíme si pomáhat. Oba však považuje za dobré filmaře.

ČTĚTE TAKÉ:

Ostrou kritikou míří především na hlavu státu. „Předně ten předávající je celej umazanej od střevní mikroflóry čínských komunistických papalášů, takže pro mě je to vyznamenání spíš stigma,“ pouští se do Zemana a dodává, že Sedláček i Renč za to nemůžou.

Viditelně Zemana podpořili

Autor dokumentů Dělníci bulváru nebo Český sen Vít Klusák na adresu kolegů zase říká, že je na první pohled jasné, že si Zeman vybral ty, kteří ho nějak viditelně podporovali. „Je to porota o jednom člověku a je na jeho libovůli, koho si vybere,“ tvrdí. Podle svých slov by si přál prezidenta, který bude umělce hodnotit podle jejich uměleckého výkonu a nikoliv podle toho, jestli mu natáčeli volební spot.

Režisér Filip Renč (vpravo) obdržel od prezidenta Miloše Zemana 28. října na...

Režisér Filip Renč (vpravo) obdržel od prezidenta Miloše Zemana 28. října na...

„Připadá mi krutě absurdní, když vedle sebe vidím stát Filipa Renče a Roberta Sedláčka, protože jeden je nejpřeceňovanější a druhý nejzajímavější filmař,“ pokračuje Klusák a vyzdvihuje Sedláčka. „On je v hraném filmu neporazitelný v autenticitě i volbě témat. A tím, že si vzal mikinu, bohužel nijak nerelativizoval tohle absurdní divadlo,“ tvrdí.

Medaili by odmítl

Podle dalšího předního režiséra Davida Ondříčka oba vyznamenaní nevyčnívají z řady současných filmařů natolik, aby si zasloužili medaili od prezidenta. „Když jsem tam viděl stát tuto rozdílnou dvojici, tak jsem si říkal, co bych dělal, kdybych byl oceněn například já. A vím stoprocentně, že bych to odmítl,“ důrazně říká Ondříček, který natočil legendární Samotáře nebo oceňovaný film Ve stínu.

Prezident Miloš Zeman uděluje státní vyznamenání režisérovi Robertu Sedláčkovi.

Prezident Miloš Zeman uděluje státní vyznamenání režisérovi Robertu Sedláčkovi.

Domnívá se také, že tento názor není u lidí v jeho oboru výjimečný, že i oni to vidí stejně. A souhlasí s gestem Jana Němce, který svoje vyznamenání ve středu vrátil. „Vůbec vystoupení pana prezidenta Zemana jsou pro mě nepochopitelné, už je toho moc,“ dodává.

Režisér vrátil medaili

To filmař Václav Marhoul se k ocenění kolegů příliš vyjadřovat nechtěl. „Omlouvám se, fakt to nechám s velkou radostí bez komentáře. A tím vám vlastně odpovídám,“ naznačil svůj postoj autor úspěšného filmu Tobruk.

Den po slavnostním aktu jiný český režisér Jan Němec vrátil prezidentovi medaili, kterou převzal v roce 2002 z rukou tehdejší hlavy státu Václava Havla. Také protestoval proti vyznamenání pro Renče a Sedláčka. „Současná hlava státu postavila do stejné řady zachránce židovských dětí či státníka, který se významně osobně podílel na porážce Adolfa Hitlera, s filmovými tvůrci, kteří nikterak nepřispěli k československé státnosti. Pouze ve své profesi přímo či nepřímo pomohli jednotlivé osobě k politické kariéře,“ prohlásil Němec.

Natočil volební klip

Prezident republiky při slavnostním ceremoniálu u příležitosti vzniku Československa vyznamenal na Pražském hradě mimo jiné režiséry Filipa Renče a Roberta Sedláčka. První jmenovaný však Zemana podporoval v prezidentské kampani a natočil pro něj volební klip, druhý zase o něm v roce 2007 natočil dokument pod názvem Miloš Zeman - nekrolog politika a oslava Vysočiny. Z jeho dílny pochází i další dokumenty, věnované prezidentovým oblíbencům: agronomovi Františku Čubovi a filozofovi Václavu Bělohradskému.

mlMatěj Ludvík

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!