Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Neexistující Modrou velrybu dřív hledali dva lidé denně, dnes desetitisíce, říká expert

Česko

  5:00
PRAHA - Policie podle manažera pro internetovou bezpečnost společnosti Seznam.cz Martina Kožíška uvěřila hoaxu o Modré velrybě, tedy údajné internetové sebevražedné hře, a varováním přispěla k její popularizaci v zemi, kde ji prakticky nikdo neznal. „V posledních dnech jsme zaznamenali počet hledání převyšující i několik desítek tisíc,“ říká v rozhovoru pro server Lidovky.cz.

Chladné modré světlo produkují také obrazovky počítačů. foto: Shutterstock

Policie ve čtvrtek odmítla, že by šířila poplašnou zprávu a tvrdí, že v souvislosti s ní eviduje několik případů sebepoškození. Bez bližšího vysvětlení ovšem přestala zdůrazňovat neprokázanou souvislost mezi Modrou velrybou se sebevražedným chováním. Rozhovor s Martinem Kožíškem zapojeným do projektu E-bezpečí vznikl ve středu odpoledne, tedy den před policejním vyjádřením.

Lidovky.cz: Začnu úplně jednoduše. Co vlastně znamená Modrá velryba v českém prostředí?
Chtěl bych dementovat zprávu o tom, že Modrá velryba je hra a že se sem dostala z Ruska. Zjistilo se, že Modrá velryba je poplašná zpráva vycházející z nepravdivých informací ruských deníků, které uváděly, že v Rusku spáchalo sebevraždu 120 dětí na základě toho, že hrály tuto hru.

Policie šlápla vedle. Uvěřila hoaxu o Modré velrybě a poté přihlížela panice

Lidovky.cz: To se má podle dosud zveřejněných informací policejního prezidia týkat i Česka.... Tak to ale podle vás ve skutečnosti není.
Zprávu přinesla česká policie s tím, že mají poznatky o tom, že se hra vyskytuje v Česku. Následně různé deníky začaly vydávat prohlášení a zprávy upozorňující na nedávné případy, které souvisí se sebevraždami dětí. Šlo například o dívky, které šly proti vlaku a zemřely, nebo šestnáctiletého chlapce, který předtím, než se zabil, tuto hru hrál. Psalo se tedy, že hra existuje a že se vyskytuje v Česku. Dvě hodiny poté, co policie tuto zprávu vydala, se však objevila informace, že je to poplašné sdělení.

Lidovky.cz: Co se dělo poté?
Podařilo se to částečně vyvrátit. Problém je ale v tom, že děti začaly vyhledávat, kde se dá hra Modrá velryba najít, kde si ji mohou zahrát, jak si ji stáhnout a jaký je osvědčený návod. Na internetu se začaly objevovat i pokusy o aktivaci hry pomocí různých hashtagů (hesel na sociálních sítích, pomocí nichž je možné vyhledávat obsah - pozn. red.). Začali se také na internetu vyskytovat lidé, kteří naváděli děti k tomu, aby se zabili. Problém je, že hra, která ve skutečnosti ani neexistuje, se stala virálem (obsah hojně sdílený uživateli - pozn. red.) a má vlastní verzi, která se nyní na sociálních sítích objevuje.

Manažer pro internetovou bezpečnost společnosti Seznam.cz Martin Kožíšek

Lidovky.cz: Jde tedy o ryzí hoax?
Ano. Stejně jako byl o hoax o tom, že Evropská unie zvažuje zakázání písmene ř nebo že Evropská unie nařídila užívání arabských číslic a podobně. V tomto případě je to o to více medializované, že jde o mrtvé děti. Jinak by ta zpráva pravděpodobně prošla bez povšimnutí.

Lidovky.cz: Jaké reakce zpráva o Modré velrybě vyvolala mezi rodiči a jakou roli v tomto fenoménu sehráli jakožto sociální skupina? Hra se má týkat zejména dětí v pubertálním věku.
Jsou dvě skupiny. Jedny rodiče média vystraší natolik, že se začnou zajímat o to, co jejich děti na internetu dělají. V druhém případě se ke zprávě dostanou jejich děti a začnou to samy zkoušet. Otázka je, co z toho je dobře. Minimálně se ale rodiče začínají zajímat, co to ta Modrá velryba vlastně je.

Lidovky.cz: Policejní prezidium mi v úterý dopoledne sdělilo, že je ve spojení s představiteli projektu E-bezpečí.cz, který se zabývá tématy jako je kyberšikana, sexting, stalking, sociální inženýrství, Facebooku či dětská pornografie. Na projektu se také podílíte. Předpokládám, že s vámi v kontaktu byli až poté, co vydali informaci o výskytu hry Modrá velryba v Česku.
Bylo to nešťastné v tom, že zprávu vydali ještě před svátky, takže ji nestihli dementovat. Předpokládám, že tak učiní co nejdříve. (Dosud se tak nestalo. Policie navíc ve čtvrtek vydala prohlášení, v němž odmítá, že by šlo o hoax. Na další otázky redakce však již nereagovala - pozn. red.)

VYJÁDŘENÍ POLICIE

Vyjádření k internetové „hře“

Informace o fenoménu nazývaném „Modrá velryba“ jsme ještě před zveřejněním výzvy měli od našich zahraničních partnerů. Vzhledem k závažnosti informací a potenciálnímu nebezpečí jsme pokládali za nezbytné informovat veřejnost a to především rodiče nezletilých uživatelů sociálních sítí.

Po zveřejnění tiskové zprávy jsme obdrželi několik desítek poznatků k této činnosti. Počty hlášení jsou výsledkem toho, že se rodiče, pedagogové a vrstevníci účastníků hry začali více zajímat o negativní jevy spojené se sociálními sítěmi, a že tento fenomén není veřejnosti lhostejný.

Policie České republiky eviduje několik případů sebepoškození pořezáním uživatelů sociálních sítí Facebook a Instagram, ke kterým došlo v rámci plnění úkolů ve hře. V jednom případě po splnění tohoto úkolu mělo být dokonce od tzv. kurátora požadováno zaslání obnažených fotografií nezletilé osoby. Podle našich informací byly obdobné požadavky zaznamenány i na sociálních sítích u zahraničních uživatelů.

Odmítáme tedy tvrzení, že Policie ČR šíří hoax. Zveřejněním informací jsme chtěli varovat veřejnost před nebezpečím, se kterým se lidé mohou setkat v prostředí sociálních sítí.

Ivana Nguyenová
tisková mluvčí
Policejní prezidium ČR

(Vyjádření je zkráceno, celé znění najdete zde.)

Lidovky.cz: Pamatujete si na nějaký obdobný případ, kdy došlo ke zveřejnění takhle rozsáhlého hoaxu?
Tím, že takovou zprávu zveřejnila státní instituce, tak je to skutečně bezprecedentní. Nic podobného předtím si nepamatuji.

Lidovky.cz: Už přes devět let se podílíte na projektu o bezpečnosti na internetu, snažíte se vychovávat děti v této oblasti, stejně tak jejich rodiče nebo seniory, kteří jsou často ohroženi. Jezdíte na různé přednášky. Jak se díváte na to, že policie, tedy státní instituce, takovou informaci vypustila?
Přiznám se, že i já jsem té zprávě hodinu věřil, tedy než jsem šel k původním informacím o tom, jak to celé vzniklo. Hledal jsem původní zprávy z Ruska. Z 90 procent byly právě hoaxového charakteru. Spousta serverů po světě informovala o nebezpečí této nepravdivé informace. Postupně jsem se dostal i ke zprávám z Polska. I tato země částečně nalétla a polské ministerstvo posílalo do škol zprávu s tím, že podobná hra existuje. Poté tuto informaci dementovalo. Zpráva se šířila také po Rumunsku. Není to tedy jen problém jen České republiky. Problém je ale v tom, že zde si policie jako autorita informaci neověřila.

Lidovky.cz: Byl jste vy sám v kontaktu s policií? Myslím tím třeba, jestli jste jí dával rady, aby této situaci do budoucna předcházela? Je to již týden, kdy informace o údajné hře Modrá velryba žije na českém internetu vlastním životem.
My máme s policií velmi dobré vztahy, napříč všemi útvary. Na policejním prezidiu je to ale trochu složitější. Proběhla reorganizace a z mého pohledu největší odborníci, jako byl například Karel Kuchařík (bývalý ředitel odboru informační kriminality na Policejním prezidiu, který ve sboru platil za největšího experta na kyberzločin – pozn. red.), odešli. Opravdu si myslím, že kdyby nedošlo k reorganizaci policie, během níž byl rozpuštěn elitní útvar v čele s Kuchaříkem, tak by se to nestalo. Když jsem četl reakce lidí na sociálních sítích, tak jsem zaznamenal i názor, že tohle by měla být úloha ministerstva vnitra v rámci dezinformačních kampaní. Ale jak říkám, zpráva vyšla před svátky. Nově vzniklý útvar při ministerstvu (Centrum proti terorismu a hybridním hrozbám – pozn. red.) řekl, že bude řešit jen propagandu. Toto propaganda nebyla. Myslím si ale,že by měla řešit i podobné zprávy.

Lidovky.cz: Co by měla policie nyní udělat, aby to mělo skutečně takový dopad, že se veřejnost dozví o existenci hoaxu?
To je těžká otázka. Měla by vyjít dementující zpráva, ale problém je, že některá bulvární média budou i nadále psát, že se v Česku objevily případy dětských sebevražd. Nevím, jestli se k tomu policie postaví čelem.

Lidovky.cz: Děti nyní častěji vyhledávají termín „modrá velryba“. Jak moc je ten nárůst patrný?
Dotaz ještě na začátku minulého týdne vyhledával jeden nebo dva lidé denně. Většinou šlo mimochodem o nějaké sdružení věnující se dětem. Ihned po zveřejnění lživé zprávy to však během jedné hodiny bylo až sto hledání. V posledních dnech jsme zaznamenali počet hledání převyšující i několik desítek tisíc. Vyhledávali jsme také hashtagy na sociálních sítích, pomocí nichž mají děti údajnou hru aktivovat. Našli jsme několik desítek pokusů. Zjistili jsme i několik pokusů, kdy se lidé pokoušeli kontaktovat děti s tím, že jsou administrátory hry a že znají jednotlivé úkoly.

Lidovky.cz: Jste schopni vyhledávat heslo „modrá velryba“, což měl být jeden ze spouštěcích hesel, i v komunikaci mezi lidmi? Například i v aplikaci Messenger?
Ne. Nemůžeme takovou komunikaci sledovat, protože to není naší úlohou a také jsme vázáni ochranou osobních údajů. Jediný kontakt, který jsme měl s Messengerem v této souvislosti, byl přes moji neteř. Řekla mi, že má kamarádku, která se chce zabít a která už v minulosti měla problémy se sebepoškozováním. Holčička neteři tvrdila, že už hru hraje. To je zajímavé. Chlubí se tím, v jakém je levelu. Údajná hra má celkem padesát levelů. Úkoly začínají tím, že má hráč vstát ve 4:20 a koukat se na horor, jít na kraj střechy a vyfotit si odtamtud fotku nebo si vyřezat nějaké obrázky na zápěstí.

Lidovky.cz: To vše je ale uvedeno v hoaxu, abychom předešli nesrovnalostem...
Ano. Tento hoax je velice sofistikovaný v tom, že má spoustu legend. Prapůvod se váže k sociální síti VKontakte, kde existovalo mnoho skupin zabývajících se tématem sebevražd a podobnými problémy. Tvůrci těchto skupin chtěli zvýšit pozornost, a proto použili tvář jedné dívky, která spáchala sebevraždu. Příběh hry vytvořili na základě filmu Insider. Jde v něm o to stát se členem skupiny a plnit úkoly.

Lidovky.cz: Kdy se vlastně informace o hře začaly v Rusku objevovat?
Bylo to v roce 2015 až 2016. V Rusku je velké množství dětských sebevražd. Jestliže tam je 17 sebevražd na 100 tisíc obyvatel, u nás je to 0,5 případu na stejný počet obyvatel. Ruské deníky začaly prověřovat úmrtí za poslední rok v sibiřské oblasti. Právě k tomu místu se pojí prapůvod hoaxu o Modré velrybě. Prověřovalo se úmrtí 120 dětí a psalo se, že 80 z nich bylo členy skupin. Média to dále převzala a psala, že to má souvislost. Oficiální autority posléze ale varovaly, že členství ve skupině nemělo s úmrtími souvislost.

Lidovky.cz: Zaznamenali jste třeba na českém internetu i vznik facebookových skupin, které se fenoménu Modrá velryba věnují?
Zaznamenal jsem vznik spíše recesistních skupin. Dělají si z toho legraci a díkybohu za to, že se to šíří jako virál. Někdo se také chlubí tím, že (údajnou) hru hraje, ne že by přímo informoval o tom, jak se hra hraje. Jsem ale na téma sebevražd velice opatrný. Náš projekt vlastně vznikl na základě toho, že nám jedna dívka po telefonu oznámila, že se chce zabít. To také vážně udělala. Od té doby prověřujeme každý případ velice citlivě. Stejně tak vážně posuzujeme i informace, kdy někdo na internetu nabízí po internetu dětem návod, jak se zabít. Jen u nás vyhledává hesla ve spojitosti se sebevraždou několik set lidí denně. My je potom odkazujeme na odborníky z Linky bezpečí či Bílého kruhu.

Lidovky.cz: Jaký další jev se na českém internetu kvůli šířící se zprávě objevil? Ve středu jsem zaznamenal - a to považuji za velké riziko - aktivitu některých sdružení, které se Modré velrybě věnují. Například jedna organizace začala nabízet do škol semináře o tom, jak se bránit Modré velrybě. Je to zpoplatněný kurz. I to se objevuje. Někdo využívá paniky k výdělku. Krize zřejmě vytváří odborníky. Žije si to vlastním životem. Dávám tomu ale tak ještě týden. Poté to pomine a vyskytne se zase jiný problém.

‚Sebevražedná‘ hra děsí Česko. Modrá velryba v otázkách a odpovědích

Lidovky.cz: Jak do tohoto fenoménu zasáhl další fenomén s řadou rizik, a tím myslím natáčení videí na platformu Youtube mladými lidmi, kteří mají velký vliv na velmi mladé a snadno ovlivnitelné diváky? Mělo na Modrou velrybu takzvané youtuberství vůbec nějaký vliv?
Zaznamenali jsme pár youtuberů, kteří zveřejnili nějaké zprávy. Většinou si z toho dělali legraci. Jsem ale obecně k youtuberství velmi skeptický. Podle mě je ve výsledků nebezpečnější než samotná Modrá velryba. Jde opravdu o malé procento youtuberů, kteří mají kvalitní obsah.

Lidovky.cz: Může vydání policejní zprávy o údajném výskytu hry způsobit, že někdo vytvoří návod k podobné, avšak skutečné, hře s podobným principem? Je možné to vlastně vystopovat?
To je otázka. Tím, že jsem měl dlouho na starosti sociální sítě a diskusní fóra, jejichž tématem byly sebevraždy či sebepoškozování - které byly mimochodem hodně navštěvované -, tak jsem zaznamenal i skupinu lidí, kteří motivovali ostatní účastníky k tomu, aby zemřeli. Dávali jim návody, jak se zabít. Věřím tomu, že jednotlivé lidi může napadnout něco podobného vytvořit, ale je to dost komplikované. Není to jen o tom někomu napsat.

Lidovky.cz: Když odhlédnu od samotného tématu Modrá velryba, zlepšuje se vlastně mediální gramotnost?
U dětí ano. Pokud jde o učitele, i v jejich případě se to zlepšilo. Dokonce na Univerzitě Palackého mají katedru, kde vychovávají novou generaci učitelů, kteří jezdí na stáže do velkých komerčních firem. Máme také projekt Starci na netu, v jehož rámci se snažíme o vzdělávání seniorů. Velkým problémem jsou ale rodiče. Je vůbec dost těžké je dostat do akce. Pokud mají zájem, vzděláváme je v této oblasti. Podařilo se nám zprganizovat akci i pro několik desítek rodičů, většinou o takové události ale není zájem.

Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?
Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?

Díky své všestrannosti se rýže LAGRIS už dlouho stávají nedílnou součástí mnoha pokrmů z celého světa. Bez ohledu na to, zda se používají k...