25. března 2017 10:41, aktualizováno  17:41 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Z Rozvadova vyrazil konvoj amerických a britských vojáků. Česko opustí v neděli

Přes přechod v Rozvadově vjel 25. března do Česka konvoj amerických a britských... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Přes přechod v Rozvadově vjel 25. března do Česka konvoj amerických a britských... | foto: ČTK

ROZVADOV Hraničním přechodem v Rozvadově v sobotu postupně projížděl konvoj britských a amerických vojáků. Prvních 18 z celkem 125 vozidel vyrazilo z Rozvadova směrem do vnitrozemí před půl desátou. Zhruba o dvě hodiny později přejely českou hranici čtyři části konvoje z celkových sedmi. Po dálnici D5 pak vojáci zamířili do Ostrova u Stříbra, aby natankovali svou vlastní naftu. Zbývající kolony budou mít zřejmě zpoždění, řekl odpoledne mluvčí Generálního štábu AČR Jan Šulc.

„Rozvadovem projely zatím čtyři části konvoje. Čtvrtá kolona překročila českou hranici krátce před 11:30. Pátá a šestá kolona budou mít podle našich informací oproti původnímu plánu zpoždění a zatím jsou v Německu,“ sdělil Šulc v půl druhé odpoledne. Zbývající tři části konvoje měly původně do Rozvadova dorazit v půl hodinových až hodinových rozestupech.

Na odpočívadle v Rozvadově obě části konvoje za asistence státní a vojenské policie krátce zastavily pro předání nejdůležitějších pokynů. Jádro celého konvoje tvoří američtí dragouni z 2. jízdního pluku (2. Cavalry Regiment), jeho součástí je i padesátka Britů. Spojenečtí vojáci s sebou vezou desítky obrněnců Stryker, vozy Hummer nebo britské Šakaly.

Průjezd konvoje by neměl způsobit žádné výraznější dopravní komplikace. „V případě jakéhokoliv problému americké techniky je Ředitelství silnic a dálnic připraveno ihned zasáhnout, a to včetně odtahu případného porouchaného vozu,“ informoval mluvčí ŘSD Jan Rýdl.

První část konvoje amerických a britských vojáků, kteří míří do Polska.
První část konvoje amerických a britských vojáků, kteří míří do Polska.

Konvoj dorazil do Staré Boleslavi u Prahy dorazila kolem 14:00 první část konvoje americké a britské armády, který se přesouvá z Německa do Polska. V Jaselských kasárnách v Boleslavi vojáci stráví noc a v neděli ráno budou pokračovat na hraniční přechod v Náchodě. V Polsku by měli působit v rámci snahy NATO o posílení svých východních členů.

U silnice před kasárnami čekalo na vojáky několik desítek lidí, někteří si přinesli americké vlajky. Konvoji mávali, vojáci jim odpovídali také máváním.

„Jsem tady, protože si vážím demokracie,“ řekl zpravodaji František Prchlík z Veleně u Prahy. „Jdu je symbolicky pozdravit,“ vysvětlil důvod své přítomnosti František Kejmar z Káraného, který stejně jako Prchlík před kasárnami rozvinul americkou vlajku. Američany prý zažil už jako dítě na konci druhé světlové války a dostal od nich tehdy žvýkačky s upozorněním, že je nemá polykat.

Atmosféru při vítání konvoje ozvláštnil řidič Škody 1203 s nápisy Výkup koží, 1. máj a Sběrné suroviny, který jezdil kolem kasáren a pouštěl z tlampačů písně Krala Kryla a Waldemara Matušky nebo hlášky Miroslava Donutila z jeho vojenských rolí.

Jádro celého konvoje čítajícího 550 vojáků tvoří američtí dragouni z 2. jízdního pluku (2. Cavalry Regiment), jeho součástí je i padesátka Britů. Spojenečtí vojáci s sebou vezou desítky obrněnců Stryker, vozy Hummer nebo britské Šakaly.

25.března 2017 v 13:41, příspěvek archivován: 25.března 2017 v 13:46

Jaselská kasárna ve Staré Boleslavi jsou připravena na příjezd na @USArmyEurope! https://t.co/ktMdSfEuLP

ČTK