Pátek 23. října 2020svátek má Teodor, Theodor 14 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Za co Řihákův úředník zvýšil firmě milenky odměny? Za hladký průchod přes turnikety

Romana Jochová a Zdeněk Štětina.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Romana Jochová a Zdeněk Štětina. | foto: Facebook

PRAHA Stačily dva odstavce a středočeské hejtmanství platí za ostrahu svého sídla o 72 tisíc korun měsíčně navíc. Peníze posílá firmě A Royal Service, které šéfuje Romana Jochová, milenka ředitele středočeského krajského úřadu Zdeňka Štětiny. Úřad věrohodně nevysvětlil, proč sumu navýšil.

A pochybnosti nerozptyluje ani dodatek podepsaný Štětinou, na základě něhož úřad platí desítky tisíc navíc. Server Lidovky.cz dokument uveřejňuje v plném znění.

O podezřelém navýšení informoval server Lidovky.cz začátkem února. Úřad firmě za ostrahu původně platil 250 tisíc korun měsíčně. Exhejtman David Rath totiž odměnu snížil po instalaci nových turniketů. Jenže hned zkraje loňského roku podepsal Štětina dodatek navyšující sumu o 72 tisíc korun měsíčně.

Turnikety, zapisování hostů, vydávání karet

Mluvčí kraje Nicole Mertinová to nejdříve popřela, potom ale podpis dodatku potvrdila, podrobnosti ale nedodala. Server Lidovky.cz je nyní získal na základě zákona o svobodném přístupu k informacím.

ČTĚTE TAKÉ:

A místo, aby dokument podepsaný Štětinou 1. ledna 2013 pochybnosti rozptýlil, spíše je posiluje. Zjednodušeně řečeno, desítky tisíc navíc úřad měsíčně platí za zajištění hladkého průchodu přes vchodové turnikety, zapisování hostů a vydávání návštěvnických karet.

"Střežitel se zavazuje zabezpečovat vjezd a evidenci osobních automobilů ze Zborovské ulice a provádět namátkové kontroly zaměstnanců a návštěvníků přicházejících s vlastní identifikační kartou. Z databáze budou objednateli střežitelem předávány pravidelné měsíční reporty, nebo speciální reporty na vyžádání," zní druhý rozšiřující bod. V lednu 2013 tak úřad zaplatil 250 tisíc korun, v březnu to již kvůli dodatku bylo 323 tisíc.

290 tisíc

Podpisem se navíc Štětina dostal do střetu zájmů, ředitelka A Royal Service Romana Jochová je jeho přítelkyní, jak bylo například patrné z jejího facebookového profilu. V den uveřejnění informace ho smazala. Server Lidovky.cz navíc zjistil, že kromě navýšení smlouvy jí středočeské hejtmanství loni poslalo na účet 290 tisíc korun. Ani v tomto případě mluvčí nevysvětlila, za co.

Na smluvní vztah kraje a Jochové i na navýšení smlouvy se Štětiny chtěli zeptat středočeští zastupitelé v kontrolním výboru, šéf úřadu nicméně nedorazil, protože je na dovolené. "Tyto body a další věci jsme chtěli projednat na zastupitelstvu, ale byli jsme sociálními demokraty a komunisty přehlasováni. Doufám, že na příští kontrolní výbor pan ředitel přijde a dostaneme vysvětlení smlouvy s bezpečnostní agenturou a finančních toků směrem k jeho přítelkyni," řekl serveru Lidovky.cz šéf kontrolního výboru Jan Skopeček (ODS).

Štětinu čeká i vysvětlování hospodaření Středočeské turistické informační služby. Policie vyšetřuje okolnosti ukončení jejího provozu, kvůli němuž podle ní došlo ke ztrátě sedmi milionů korun. Kontrolní výbor také zajímá komentář k vnitřnímu auditu, který ukázal zásadní nedostatky v hospodaření kraje. 

Ondřej Golis

Autor

Ondřej Golisondrej.golis@lidovky.czČlánky

Jak vyležet ‚lehký covid‘. Praktičtí lékaři radí, jak na samoléčbu

Měření teploty u vstupu do pardubické nemocnice. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Tak jako jiné virózy i obávaný covid-19, pokud zaútočí jen v mírné či střední síle, se musí doma prostě a jednoduše...

Shromáždění vlastníků jsou kvůli pandemii v ohrožení. Právník radí, co dělat

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vyhlášení nouzového stavu komplikuje situaci společenstvím vlastníků bytových jednotek. Do konce roku musí totiž výbory...

Proč jejich opatření fungují? Němci neztrácejí čas malichernými diskusemi

Německý virolog Christian Drosten | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Německo má novou mediální hvězdu. A není to fotbalista ani modelka. Je to Christian Drosten. Virolog, který drží...