29. května 2018 10:22, aktualizováno  11:20 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Za úmyslné utopení novorozené dcery ve vaně byla žena z Prahy odsouzena na 15,5 roku

Soud (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Soud (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

PRAHA Za předem promyšlenou vraždu novorozené dcery poslal soud matku dvou dětí na 15,5 roku do vězení. Žena nechala holčičku utopit ve vaně po utajeném porodu v pražském bytě. Tělíčko schovala nejprve v pračce, poté na skříni v dětském pokoji. K činu se přiznala poté, co na ni její partner zavolal policii. Úterní verdikt není pravomocný.

Obžalovaná porodila v noci z 27. na 28. září 2017 na sídlišti ve Lhotce v bytě, kde v té době spal její druh i děti. Těhotenství před nimi po celou dobu tajila a na přímé dotazy ho popírala. Nikomu se nesvěřila, k lékaři na prohlídku nešla.

„Je zřejmé, že s existencí dítěte nepočítala. Neshromažďovala žádnou výbavu nebo kojenecké lahvičky,“ vysvětlila předsedkyně senátu pražského městského soudu Lenka Cihlářová, proč soud dospěl k závěru, že vražda byla plánovaná.

„Podle psycholožky nemá obžalovaná vůli volit řešení, která jsou pro ni složitější. Zvolila tedy nejrychlejší a nejsnazší řešení situace. Není schopna zvažovat následky svého chování a v podstatě ji to ani nezajímá. S dítětem naložila, jako by to byla její věc, kterou si porodila a může si s ní dělat, co chce,“ popsala soudkyně.

Ženě hrozil i výjimečný trest

Obžalovaná, která má základní vzdělání, nikdy nepracovala s výjimkou brigády na poště, kde však spáchala trestný čin, takže byla propuštěna. „Tímto přístupem k zajišťování prostředků dostala rodinu do dluhů. Půjčovali si a obžalovaná uvedla, že některý měsíc neměli ani na jídlo. Věděla, že za této ekonomické situace si nemohou dovolit další dítě,“ doplnila Cihlářová.

Ženě hrozilo 15 až 20 let vězení, případně i výjimečný trest, pro jehož uložení však podle státního zástupce Vladimíra Pazourka nebyly splněny podmínky. Pazourek pro obžalovanou požadoval odnětí svobody v dolní polovině sazby. Podle něj se žena s ohledem na sociální situaci rodiny i na vztahy s partnerem rozhodla, že si dítě nenechá, hned, když zjistila, že je těhotná.

Devětatřicetiletá obžalovaná se vyhlášení rozsudku na vlastní žádost nezúčastnila. Je ve vazbě, její rodina skončila v azylovém domě. Patnáctiletá dcera, která po porodu objevila krvavé stopy v koupelně, dochází s psychickými problémy do krizového centra a svému čtyřletému bratrovi se snaží nahradit matku.

Obžalovaná u soudu při své dřívější výpovědi nedokázala vysvětlit, proč novorozenou dceru neodvezla do babyboxu nebo nedonesla do nedaleké krčské nemocnice. Na dotaz, proč se o dítě nepostarala, jen krčila rameny. Z trestního spisu vyplývá, že obdobným způsobem možná porodila i v roce 2015. Obžalovaná se k tomu odmítla vyjádřit.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz