Sobota 11. července 2020svátek má Olga 15 °C občasný déšť Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

‚Žádný politik je nespálí.‘ V Londýně visí obří trenýrky, skupina Ztohoven galerii pomohla

Červené trenýrky visící na budově Red Gallery. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Červené trenýrky visící na budově Red Gallery. | foto: Red Gallery

Praha/Londýn Na budově politicky angažovaného uměleckého centra Red Gallery se v pátek dopoledne objevily obří rudé trenýrky. Vyvěsili je tam sami tvůrci z místní komunity, kteří tím působení Red Gallery v Londýně chtějí uzavřít. Skupina Ztohoven, která trenýrky vyvěsila jako první na Pražském hradě, o akci věděla předem, aktivistům je pomohla navrhnout.

Komunitní centrum Red Gallery ve svém prohlášení píše, že chtěla svou akcí vyjádřit podporu skupině Ztohoven i globálnímu politickému aktivismu. Připomíná také, že Londýn byl dříve sídlem české exilové vlády i odboje proti nacistům.

„Umělečtí aktivisté ze Ztohoven byli nakonec odsouzeni k podmíněným trestům vězení, a to po zdlouhavém a politicky motivovaném soudním procesu,“ napsalo centrum Red Gallery na svých webových stránkách.

Skupina Ztohoven si podle slov jejího mluvčího vyvěšení trenýrek v Londýně váží. „Red Gallery tímto způsobem ukazuje mezinárodní kontext celé naší akce. Jsme rádi, že je vidět, že ten projekt stále žije,“ uvedl mluvčí Ztohoven Petr Žílka pro Lidovky.cz. Zdůrazňuje navíc, že Red Gallery, kterou považuje za hybatele londýnského angažovaného umění, tímto krokem svoje působení ukončila. „Je to silné vyjádření na závěr, které se nějak staví k tomu, co se děje u nás v Česku,“ vysvětluje Žílka.

Skupina Ztohoven u soudu.
Panorama Hradu s trenkami

Pro Ztohoven vyvěšení trenýrek v Londýně nebylo překvapením, Red Gallery je totiž předem informovala. „Poprosili nás o součinnost. Pomohli jsme jim to navrhnout, oni to pak vyvěsili,“ řekl Žílka. Trenýrky vyvěsil český kurátor Red Gallery Jaroslav Krampol, který je jejich známým.

Prohlášení komunitního centra se vymezuje proti prezidentovi Zemanovi, ale i proti dalším světovým politikům. „Český prezident používá podobnou populistickou rétoriku jako Donald Trump nebo Nigel Farage. Je taky známý pro své proruské a pročínské postoje,“ napsalo centrum Red Gallery.

21.července 2018 v 17:16, příspěvek archivován: 21.července 2018 v 17:25

Všimněte si myšlenkové bídy nenávistných “liberálů”. V jedné ruce rudé trenky, v druhé nafukovací Donald Trump. Už jim chybí jen soutěž o Sorosův odznak zdatnosti!

Hradní mluvčí Jiří Ovčáček londýnskou akci kritizuje na sociálních sítích. „Červené trenky nejsou symbolem populismu. Jsou vlajkou nenávistných ‚liberálů‘, jejich novodobým rudým praporem ideologie totalitarismu a nesvobody,“ napsal na Twitter.

Tři členové skupiny Ztohoven vyvěsili červené trenýrky nad Pražský hrad místo prezidentské standarty před třemi lety. Jeden z nich, Filip Crhák, zemřel před vynesením rozsudku, zbylí dva dostali půlroční podmínku a museli uhradit škodu přes 60 tisíc korun.

Letos v červnu prezident Miloš Zeman červené trenýrky za asistence hasičů spálil při happeningu na Pražském hradě, který označil za „autodafé“. „Je mně líto, že z vás dělám blbečky, opravdu si to nezasloužíte,“ řekl tehdy Zeman přítomným novinářům, které původně pozval na briefing. I na to reagovala skupina Red Gallery ve svém prohlášení. „Když Zeman nazval svůj akt jako autodafé, byla to výslovná připomínka pálení kacířských knih inkvizicí,“ stojí v prohlášení Red Gallery.

Na podzim může přijít katastrofa, varuje bývalý viceguvernér centrální banky

Pro Čechy je nebe nízko, píše ve své knize Mojmír Hampl. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Patří mezi nejtalentovanější a nejznámější ekonomy v Česku. V pouhých 32 letech se stal viceguvernérem České národní...

Velké srovnání cen zubařských zákroků. V regionech se liší i o tisíce

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Stomatologie je už léta oborem, v němž pacienti musí hodně platit. Pomalu se to ale mění. Akutní péče je díky větší...

Radit lidem, aby během pandemie seděli doma, byla chyba, říká Pavel Pafko

Přední chirurg a brzy osmdesátník Pavel Pafko má za sebou tři etapy... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zdůrazňuje, že není žádný king, ani se nepovažuje za mimořádně talentovaného. Pavel Pafko prý jen pracoval víc než...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!