13. srpna 2018 13:10, aktualizováno  14:43 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Za spálení červených trenýrek hrozí Hradu pokuta. Inspekce zahájila přestupkové řízení

Zeman připravil happening, kde za asistence hasičů nechal spálit červené... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zeman připravil happening, kde za asistence hasičů nechal spálit červené... | foto:  Petr Topič, MAFRA

PRAHA Česká inspekce životního prostředí (ČIZP) zahájila přestupkové řízení kvůli akci, kterou v červnu uspořádal prezident Miloš Zeman. Nechal během ní hasiče spálit velké rudé trenýrky, které v dříve místo prezidentské standarty na Hrad umístila skupina Ztohoven. Dle zákona hrozí za čin až padesátitisícová pokuta.

„V pátek 10. srpna jsme zahájili řízení o přestupku spojené s usnesením o lhůtě, dokdy může obviněný z přestupku navrhovat důkazy a činit jiné návrhy a vyjádřit se k podkladům rozhodnutí,“ řekla mluvčí inspekce Radka Nastoupilová serveru Aktuálně.cz, který s informací přišel. Podle Nastoupilové má obviněný 15 dní na vyjádření.

„Identitu obviněných nemůže inspekce v tuto chvíli sdělit kvůli probíhajícímu přestupkovému řízení,“ řekla v pondělí Nestoupilová redakci serveru Lidovky.cz.

Podle informací Aktuálně.cz od prezidentova mluvčího Jiřího Ovčáčka obdržela od inspekce dopis Kancelář prezidenta republiky, na kterou tedy pravděpodobně putovalo samotné obvinění. Velitel hradních hasičů Radek Stránský se k případů vyjadřovat odmítá. Ovčáček se k incidentu vrátil ještě v pondělí na svém twitterovém účtu.

Případem se začala zabývat ČIZP na základě dvou podnětů. „Přišel anonymní podnět, abychom prošetřili tu situaci, že tam je pravděpodobně porušení zákona o ovzduší,“ popsala pro v červnu mluvčí Nastoupilová. Pro server Lidovky.cz v pondělí dopadla, že ještě tentýž den přišel další podnět, tentokrát již jmenovitý.

V červnu si Zeman svolal na předem nespecifikovanou tiskovou konferenci novináře do Lumbeho zahrady. Oznámil žurnalistům, že „čas spodního prádla skončil“ a vydal pokyn přítomným hasičům, aby trenýrky spálili.

Zeman připravil happening, kde za asistence hasičů nechal spálit červené...
Prezident Miloš Zeman na briefingu, jehož téma Hrad dopředu nechtěl zveřejnit,...

Trenky měly stát Hrad korunu, dostal je zdarma

Zeman novinářům sdělil, že trenýrky stály jeho kancelář jednu korunu. Podle Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových však nemluvil pravdu, Hrad podle něj dostal „trofej“ z happeningu zadarmo.

Zákon o ovzduší a jeho možné porušení

Inkriminovaná pasáž v zákoně o ovzduší zní následovně: 
"Pokud se fyzická osoba se dopustí přestupku, pokud v otevřeném ohništi spálí jiné materiály než suché rostlinné materiály neznečištěné chemickými látkami."

Na dotaz, proč prezident uvedl zavádějící informaci, mluvčí Hradu Jiří Ovčáček jasně neodpověděl. „Dramatický rozdíl. Jedna koruna versus nula korun. Nepřijdete si trapně?“ uvedl.

„Látka byla Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM) předána soudem jako předmět zabraný v trestné činnosti,“ uvedl mluvčí úřadu Radek Ležatka pro server Lidovky.cz. „Následně jsme obdrželi žádost od Kanceláře prezidenta republiky o bezúplatný převod, jelikož mají ze zákona státní instituce přednost, tak tento předmět byl v prosinci roku 2017 předán. Látka Kancelář prezidenta republiky nestála nic,“ upřesnil mluvčí úřadu. O látku podle něj neměl nikdo jiný kromě Hradu zájem.

Červené trenýrky zavlály ještě v Londýně

Obří rudé trenýrky následně v červenci zavlály na budově politicky angažovaného uměleckého centra Red Gallery v Londýně. Vyvěsili je tam tvůrci z místní komunity, kteří tím působení Red Gallery v Londýně chtěli uzavřít. Skupina Ztohoven, která trenýrky vyvěsila jako první na Pražském hradě, o akci věděla předem, aktivistům je pomohla navrhnout.

Komunitní centrum Red Gallery ve svém prohlášení napsalo, že chtělo svou akcí vyjádřit podporu skupině Ztohoven i globálnímu politickému aktivismu. Připomnělo také, že Londýn byl dříve sídlem české exilové vlády i odboje proti nacistům.

„Umělečtí aktivisté ze Ztohoven byli nakonec odsouzeni k podmíněným trestům vězení, a to po zdlouhavém a politicky motivovaném soudním procesu,“ napsalo centrum Red Gallery na svých webových stránkách.

Lidovky.cz

Advantage Consulting, s.r.o.
SERVISNÍ TECHNIK S AJ – CNC STROJE

Advantage Consulting, s.r.o.
Středočeský kraj
nabízený plat: 30 000 - 45 000 Kč