15. září 2017 18:37 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Záhadná nehoda v Holešovicích. Ubodaným řidičem byl Ázerbájdžánec spojovaný s praním peněz

Nehoda - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nehoda - ilustrační foto. | foto: Alena Pecháčková

PRAHA Na první pohled všední nehoda. Bílý mercedes koncem června v pražských Holešovicích narazil v protisměru do stojícího nákladního vozu. Řidič osobního automobilu ale při převozu do nemocnice v sanitce zemřel. Ukázalo se totiž, že ještě před havárií utrpěl vážná bodná poranění. Mrtvým byl ázerbájdžánsko-český podnikatel Rashad Gafarov, spojovaný s praním peněz a v minulosti manažer společnosti obviněné v USA z uplácení. Policie případ stále vyšetřuje.

Nehoda se odehrála 29. června v Jateční ulici kolem druhé hodiny odpoledne. Řidič nákladního vozidla zrovna vykládal zboží, když do něj čelně narazil pomalu jedoucí mercedes. O to spíš byl překvapený, když uvnitř osobního automobilu nalezl značně krvácejícího muže.

„S největší pravděpodobností zranění, kterým dotyčný následně i podlehl, neutrpěl při dopravní nehodě, ale nějakou dobu před ní,“ okomentoval tehdy událost policejní mluvčí Tomáš Hulan. Informaci později potvrdil i mluvčí pražské záchranky.

Policie proto případ dva dny na to překvalifikovala na vraždu. Vyšetřování ale stále pokračuje, další informace proto odmítá zveřejňovat. „Toto prošetřování nadále pokračuje, k jeho průběhu nebudeme v souladu s trestním řádem jakkoli konkrétní,“ sdělil serveru Lidovky.cz Hulan.

Milion a půl pro „čistírnu peněz“

S novou informací však nyní přišlo České centrum pro investigativní žurnalistiku, podle nějž byl zemřelým mužem Rashad Gafarov, podnikatel původem z Ázerbájdžánu. V Česku provozoval internetový obchod se šťávou z granátového jablka a dopravní a logistické společnosti. Mezi nimi i jednu s pobočkami v mnoha světových metropolích (například New Yorku, Londýně či Dubaji), jejímž obchodním partnerem je i ázerbájdžánský ropný gigant SOCAR patřící státu.

Gafarov měl být součástí propleteného systému praní špinavých peněz ve své rodné zemi. V roce 2012 zaslal ze svého osobního účtu v české bance necelých 55 tisíc eur, v přepočtu zhruba milion a půl korun, společnosti LCM Alliance, jedné ze čtyř ústředních firem spojovaných s tamní čistírnou peněz. Mělo se jednat o úhrada částky za stavební materiál. S ním ale oficiálně nikdy neobchodoval.

Rashad Gafarov byl rovněž mezi lety 2002 a 2013 manažerem služby zákazníkům nadnárodní logistické společnosti Panalpina Central Asia EC, dceřinky ropného giganta BP. Ta má údajně na svědomí úhrady 16 milionů dolarů offshorové firmě za služby, které nikdy neproběhly, alespoň podle amerického deníku Wall Street Journal. V jiném případě byla Panalpina v USA přímo obviněna z uplácení politiků jménem klientů z ropného byznysu. Soud ji udělil pokutu.

Jakou roli v tom všem hrál Gafarov není zřejmé, osobně už to ani nikdy nevysvětlí. Podle ázerbájdžánské televize Anspress TV však na uplácení a praní peněz sám upozorňoval.

rsaRobert Sattler

Najdete na Lidovky.cz