Neděle 9. srpna 2020svátek má Roman 32 °C skoro jasno, občasné bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Děsivé video. Přes zákaz řízení předjížděl v zatáčce a srazil dva motorkáře, potrestán nebude

Pohled z motocyklu Robina S. těsně před srážkou. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pohled z motocyklu Robina S. těsně před srážkou. | foto: Video Robina S.Reprofoto

PRAHA/VELKÝ BOR Chtěli si splnit klukovský sen. Dva mladíci z Moravy se koncem května vydali na motorkářský výlet po republice. Už druhý den však jejich jízdu ukončila hrozivá nehoda, kdy do nich čelně narazil řidič fabie, jenž před zatáčkou předjížděl a vjel do protisměru. Policie nyní dospěla k závěru, že šofér osobního vozidla havárii nezavinil, postihly ho náhlé zdravotní komplikace. Dopustil se pouze přestupku, neboť řídil bez řidičského oprávnění.

Incident se odehrál 28. května krátce před devátou hodinou ranní v obci Velký Bor. Čtyřicetiletý řidič bílé fabie z Písku nejprve dvakrát narazil do před ním jedoucího vozidla, které posléze krátce před zatáčkou předjel. Předjíždějící manévr ovšem již nedokončil a v protisměru čelně narazil do dvou motocyklistů, Robina S. a Jakuba K. (redakce zná jejich celá jména, pozn. red.).

Děsivá srážka, kterou motorkáři - včetně celé jejich jízdy po republice - zachytili na kameru, skončila zraněním všech tří aktérů. Zatímco řidič fabie byl převezen do zdravotnického zařízení sanitkou, mladíky z Moravy transportoval do nemocnice vrtulník. Robin S. skončil v bezvědomí a měl lehké krvácení do mozku, Jakub K. utrpěl frakturu člunkové kosti v zápěstí a dlouho po havárii trpěl bolestmi hlavy.

„Řeknete si, jak jsem byl schopný natočit video, když můj kamarád leží v příkopě, ale byl jsem v takovém šoku, že jsem pořádně nevěděl, co dělám,“ líčil s odstupem času Jakub K.

Policisté řidiče fabie od počátku podezřívali ze spáchání přečinu ublížení na zdraví z nedbalosti. Po téměř pěti měsících vyšetřování ale dospěli k odlišnému závěru a případ odložili.

„Ve věci byl vyžádán znalecký posudek z oboru zdravotnictví a bylo zjištěno, že muž nebyl schopen bezpečně ovládat vozidlo k nastalému zdravotnímu stavu a není zodpovědný za vznik a následky dopravní nehody,“ informovala server Lidovky.cz klatovská policejní mluvčí Dana Ladmanová. Dodala, že dechové zkoušky byly u všech řidičů negativní.

Robin S. skončil v bezvědomí a měl lehké krvácení do mozku, Jakub K. utrpěl...
Fabie po srážce s motorkami.

Právě kvůli zdravotnímu stavu bylo čtyřicetiletému řidiči v březnu loňského roku odebráno řidičské oprávnění, a tím pádem zakázáno řízení na českém území.

Zákaz se však nevztahuje na zahraničí, v němž muž dlouhodobě žije. V jedné z členských zemí Evropské unie, kde má trvalý pobyt, si tak na základě lékařského vyšetření nechal vystavit nový řidičský průkaz.

Vzhledem k tomu, že v Česku měl i přes zahraniční „řidičák“ řízení zakázáno, se případem nyní budou zabývat úředníci, kteří jej budou řešit jako přestupek. Šoférovi hrozí ve správním řízení za jízdu bez platného řidičského oprávnění pokuta od 25 do 50 tisíc korun a zákaz činnosti na jeden až dva roky.

Robin S. s takovým závěrem policie nesouhlasí. „Proti tomuto rozhodnutí se odvolám. Už jen protože mi neposkytl první pomoc. Myslím si, že by měl být řešen ne za přestupek, ale za trestný čin neposkytnutí první pomoci nebo že vyvedl v omyl lékaře v zahraničí, kde mu dali papíry,“ řekl serveru Lidovky.cz.

Se svým kamarádem se shodují, že přežili jen díky štěstí a ochranným prvkům, které v tu chvíli na sobě měli.

Robert Sattler

Autor

Robert Sattlerrobert.sattler@lidovky.czČlánky

Na podzim může přijít katastrofa, varuje bývalý viceguvernér centrální banky

Pro Čechy je nebe nízko, píše ve své knize Mojmír Hampl. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Patří mezi nejtalentovanější a nejznámější ekonomy v Česku. V pouhých 32 letech se stal viceguvernérem České národní...

Velké srovnání cen zubařských zákroků. V regionech se liší i o tisíce

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Stomatologie je už léta oborem, v němž pacienti musí hodně platit. Pomalu se to ale mění. Akutní péče je díky větší...

Radit lidem, aby během pandemie seděli doma, byla chyba, říká Pavel Pafko

Přední chirurg a brzy osmdesátník Pavel Pafko má za sebou tři etapy... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zdůrazňuje, že není žádný king, ani se nepovažuje za mimořádně talentovaného. Pavel Pafko prý jen pracoval víc než...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!