Neděle 9. srpna 2020svátek má Roman 32 °C skoro jasno, občasné bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Měl zákaz řízení, srazil dva motorkáře a těžce je zranil. ‚Ani se neomluvil,‘ říká mladík

Pohled z motocyklu Robina S. těsně před srážkou. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pohled z motocyklu Robina S. těsně před srážkou. | foto: Video Robina S.Reprofoto

PRAHA/VELKÝ BOR Způsobil těžkou dopravní nehodu a zranil dva lidi, v Česku měl přitom zakázané řízení. Čtyřicetiletý řidič se trestu za ublížení na zdraví ale vyhne. Kvůli náhlým zdravotním komplikacím za havárii nemůže, uzavřela policie. Právě její rozhodnutí vzbudilo na veřejnosti řadu otázek o správnosti postupu kriminalistů, podle právníků však pochybit nemuseli. Robin S., jeden ze zraněných, přesto cítí křivdu, neboť se mu šofér prý ani neomluvil.

K nehodě došlo koncem května v obci Velký Bor na Klatovsku. Řidič bílé fabie nejprve dvakrát narazil do před ním jedoucího vozidla, které posléze krátce před zatáčkou předjel. Předjíždějící manévr ovšem již nedokončil a v protisměru čelně narazil do dvou motocyklistů, Robina S. a Jakuba K. (redakce zná jejich celá jména, pozn. red.).

Děsivá srážka, kterou motorkáři zachytili na kameru, skončila zraněním všech tří aktérů. Zatímco řidič fabie byl převezen do nemocnice sanitkou, mladíky z Moravy transportoval vrtulník. Robin S. skončil v bezvědomí a měl lehké krvácení do mozku, Jakub K. utrpěl frakturu člunkové kosti v zápěstí a dlouho po havárii trpěl bolestmi hlavy.

Ačkoliv Robin S. se závěrem policie nesouhlasí, mnohem víc mu vadí skutečnost, jak se řidič auta s odstupem času k havárii postavil. „Na peníze kašlu,“ řekl pro Lidovky.cz s tím, že nebude požadovat žádné finanční odškodnění.

„Chci jen, ať dostane, co si zaslouží, když nenašel v sobě ani kus charakteru a neomluvil se,“ uvedl s tím, že v kontaktu spolu nebyli. „Myslím si ale, že to bylo tak zmedializováno, že není problém se jakoukoliv z těchto cest s někým z nás spojit a omluvit se,“ dodal. 

Závěr policie? Přestupek

Policisté řidiče fabie od počátku podezřívali ze spáchání přečinu ublížení na zdraví z nedbalosti. Po téměř pěti měsících vyšetřování ale dospěli k odlišnému závěru a případ odložili. Znalecký posudek z oboru zdravotnictví totiž ukázal, že muž nebyl kvůli náhlým zdravotním komplikacím schopen auto ovládat, a za nehodu a její následky tak nenese žádnou vinu, informovala minulý týden server Lidovky.cz Dana Ladmanová, klatovská policejní mluvčí.

Zásah složek integrovaného systému po havárii.
Fabie po srážce s motorkami.

Nehoda však s sebou nese ještě další rozměr.

Právě kvůli zdravotnímu stavu bylo totiž šoférovi loni v březnu odebráno řidičské oprávnění, a tím pádem odepřeno řízení na českém území. Omezení se ale nevztahuje na zahraničí, v němž muž dlouhodobě žije. Tam si také na základě lékařského vyšetření nechal vystavit nový řidičský průkaz, na nějž posléze i přes zákaz brázdil tuzemské silnice.

Výsledek? Přestupek, hrozba pokuty od 25 do 50 tisíc korun a zákaz činnosti na jeden až dva roky za jízdu bez platného řidičského oprávnění.

Advokáti: Nejde o „díru“ v zákoně

Takřka ihned po medializaci případu se z řad veřejnosti objevily pochyby nad postupem policie a s nimi i otázky, zdali by řidič neměl být stíhán minimálně za to, že do vozu sedl i s vědomím, že kvůli zdravotním komplikacím může svou jízdou někoho ohrozit.

Podle Josefa Biňovce, advokáta specializujícího se na dopravní nehody, vše závisí na tom, zda zdravotní důvody, pro které bylo rodákovi z Písku vloni odebráno řidičské oprávnění, souvisí s konkrétnímiproblémy, které ho postihly před nehodou.

„Pokud ano, pak je mohl předvídat a měl by být souzen za ublížení na zdraví,“ upřesnil dopravní expert. „Pokud ne, postupovaly orgány činné v trestním řízení správně.“

Stejného názoru je i právník Michal Březovják, který dodal, že se nejedná o žádnou „díru“ v zákoně. „Právní řád umí řešit i takovou situaci. Je však na osobách, které ho aplikují, zda tak činí správně.“

Podle informací serveru Lidovky.cz trpěl muž za volantem fabie epilepsií. Zdali však toto onemocnění bylo důvodem k odebrání řidičského průkazu a zároveň příčinou zmiňované nehody, není zřejmé. Více světla do případu nevnesla ani sama policie, která podle vyjádření mluvčí nemůže zdravotní stav pacienta jakkoliv komentovat, a to ani v náznacích.

Robert Sattler

Autor

Robert Sattlerrobert.sattler@lidovky.czČlánky

Na podzim může přijít katastrofa, varuje bývalý viceguvernér centrální banky

Pro Čechy je nebe nízko, píše ve své knize Mojmír Hampl. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Patří mezi nejtalentovanější a nejznámější ekonomy v Česku. V pouhých 32 letech se stal viceguvernérem České národní...

Velké srovnání cen zubařských zákroků. V regionech se liší i o tisíce

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Stomatologie je už léta oborem, v němž pacienti musí hodně platit. Pomalu se to ale mění. Akutní péče je díky větší...

Radit lidem, aby během pandemie seděli doma, byla chyba, říká Pavel Pafko

Přední chirurg a brzy osmdesátník Pavel Pafko má za sebou tři etapy... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zdůrazňuje, že není žádný king, ani se nepovažuje za mimořádně talentovaného. Pavel Pafko prý jen pracoval víc než...