30. března 2017 5:00 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Záhadná vražda ve vísce. Muž zabíjel upraveným samopalem jak v 90. letech, pak se sám zastřelil

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 18Diskuse
„V jednu hodinu odpoledne začne na kluzišti před kostelem výprodej armádního... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy „V jednu hodinu odpoledne začne na kluzišti před kostelem výprodej armádního... | foto:  František Vlček, MAFRA

HUDLICE Klidný chod tisícových Hudlic na Berounsku ruší jednou za čas pouze rej masek či hromadné očkování psů před úřadem. V červnu loňského roku však středočeskou vesnicí otřásla zpráva o vraždě jednoho ze stálých obyvatel, která připomněla divoké období české mafie v 90. letech minulého století. Pachatel totiž svou oběť, staršího podnikatele, zastřelil puškou vycházející ze samopalu vz. 58. Policie ovšem podle zjištění serveru Lidovky.cz stále nezná motiv.

„V jednu hodinu odpoledne začne na kluzišti před kostelem výprodej armádního zboží a techniky. Na výběr budou maskáčové kalhoty, trička či vesty, mimo jiné také ochranné spreje a paralyzéry,“ rozbíjí hlas hudlické hlasatelky z amplionů v obci, kde žije zhruba dvanáct set obyvatel, hrobové ticho na náměstí.

Při pohledu na prázdné ulice, vylidněnou hospodu i opuštěnou autobusovou zastávku by jen málokdo hádal, že se název obce před devíti měsíci dostal do titulků téměř všech novin. Na konci června loňského roku totiž ve vesnici proslulé především domem Josefa Jugmanna vlivem střelných zranění zemřeli dva lidé.

Reportéři serveru Lidovky.cz se na místo činu – v okolí bývalé raketové základny – dvakrát vydali. Jednou jen několik dní po vraždě, podruhé na konci února tohoto roku, kdy policisté oznámili, že už se případem nebudou dále zabývat.

Střelba prošla oknem

Pachatelem byl muž pocházející z Berouna, obětí pak postarší podnikatel A. M. (redakce jeho identitu zná, záměrně ji ale nezveřejňuje celou – pozn. red.). Střelba z legálně drženého „samopalu“ vzoru 58 prošla oknem dvoupatrové vily v osadě Lísek. Tam zastřelený podnikatel a člen několika zájmových spolků obvykle pobýval se svou rodinou. V inkriminované době však jeho příbuzní nebyli doma.

Poté, co vrah zabil svoji oběť, namířil zbraň i proti sobě. Bezvládná těla pak v rozlehlém domě podnikatele našel až jeho známý. Chtěl podnikatele A. M. navštívit. Přišel ale pozdě. Tragické události už nemohl zabránit.

Policii se ani po několika měsících vyšetřování nepodařilo zjistit, jaký byl motiv pachatele. Neobjasněný zůstává také vztah mezi muži, pakliže nějaký vůbec byl. „Příčina jeho jednání není jasná. Policisté ji nedokázali vypátrat. Podařilo se jim ale zjistit, že se jednalo o vraždu a následnou sebevraždu pachatele,“ uvedl ve stručnosti mluvčí středočeské policie Jakub Vinčálek.

Takový závěr byl ostatně od začátku vyšetřovací jednou z nejpravděpodobnějších verzí kriminalistů. Bližší okolnosti dvojnásobné smrti ani vyšetřování ale nechce mluvčí blíže popisovat. Serveru Lidovky.cz alespoň potvrdil informaci, že pachatel, jehož jméno i věk policie úzkostlivě tají, držel legálně. Měl zbrojní průkaz.

Na konci června loňského roku totiž ve vesnici proslulé především domem Josefa Jugmanna vlivem střelných zranění zemřeli dva lidé.
Na konci června loňského roku totiž ve vesnici proslulé především domem Josefa Jugmanna vlivem střelných zranění zemřeli dva lidé.

Muž ale pravděpodobně trpěl duševními potížemi. „Vzhledem ke smrti útočníka lze motiv pouze dovozovat, že se jednalo zřejmě o náhlé pohnutí mysli,“ sdělil Vinčálek a zdůraznil, že střelec neměl žádné psychické poruchy. Ty by mu totiž znemožnily vlastnit zbraň.

Či přesněji: měly znemožnit. Zde je na místě připomenout vraha z Uherského Brodu, který v roce 2015 postřílel sedm mužů a jednu ženu v tamní restauraci. Zdeněk K. byl podle dostupných informací zřejmě psychicky labilní. Přesto vlastnil zbrojní průkaz.

Samopal vzor 58

  • Československá samočinná puška určená k ničení živé síly a lehce obrněných cílů. Pracuje na principu odebírání plynů z hlavně a může střílet jednotlivými ranami nebo dávkou. Má zásobník na třicet nábojů.
  • Samopal vzor 58 začala používat československá armáda již v roce 1958. Je dosud ve výzbroji české i slovenské armády.

Zdroj: Wikipedia

Ačkoli od tragické události, o níž obyvatelé nemají téměř žádné informace, uběhlo už téměř tři čtvrtě roku, malebná vesnička žije dál podle zaběhnutého řádu. Před nedávnem proběhla oslava Mezinárodního dne žen, na začátku dubna se budou v Hudlicích očkovat psi proti vzteklině.

„Není se čeho bát. Šlo zřejmě o psychicky narušeného muže. Jinak se tu nikdy nic podobného nestalo,“ líčí náhodná kolemjdoucí na procházce se psem. S úsměvem na tváři pak odchází směrem ke kostelu, kde zrovna vrcholí přípravy na výprodej armádního zboží. Zato muže v montérkách skládajícího dříví do nákladního auta, který v Hudlicích pracuje, otázka reportérky poněkud zaskočila. „Vražda? To slyším poprvé,“ kouká udiveně.

Tichá pošta ve vesnici

Většina obyvatel ale smutnou zprávu zaslechla nebo se o ni dočetla z novin. „Vím o tom. Toho zastřeleného pána jsem znal, ale nebyli jsme kamarádi, to zas ne. Občas jsem ho tu potkával. Co se tam na statku stalo, nevím. V Hudlicích byl oblíbený, lidé ho měli, alespoň pokud vím, rádi,“ říká důchodce stojící za brankou svého malého domku.

V tom se shoduje s většinou obyvatel Hudlic, s nimiž reportéři mluvili. Až na jednoho. „Byla to trochu kontroverzní postava, nerad bych to ale více komentoval,“ volá vousatý muž s brýlemi ze své zahrady. K dalšímu rozhovoru není svolný.

O vraždě nemá bližší informace ani vedení obce. „Z oficiálních zdrojů ani šeptandou se ke mně nic nedoneslo,“ řekl ve stručnosti do telefonu místostarosta Rudolf Hrkal.

O pachateli se po vesnici nicméně delší dobu nesly zvěsti, že si svou oběť vytipoval a pár dní před násilným činem měl stanovat v okolí osady Lísek, kde k vraždě a následné sebevraždě došlo. Ta je zhruba tři kilometry vzdálená od samotných Hudlic. Verzi místních ale policie popírá. „V okolí místa činu se pachatel pohyboval, ale nikde se neschovával a zcela jistě v místě nepřespal,“ sdělil Vinčálek s tím, že vraha nikdo z obyvatel podle jeho informací ani neznal.

Kromě policie zná detaily jen rodina. Děti zavražděného A. M. ale odmítají případ komentovat. „Rozhodně se k tomu nebudu vyjadřovat do médií. Co se stalo, je hrozné,“ řekla dcera oběti. „Vím, kdo je pachatelem, ale s ohledem na jeho příbuzné, to nebudu nijak komentovat,“ řekla a ukončila rozhovor. Ani syn zavražděného není s to záležitost jakkoli rozebírat.

Chovancův ústavní návrh

Použití upraveného samopalu vzoru 58, který může střílet jednotlivými ranami nebo dávkou ran (v případě držení zbraně pro civilní účely lze střílet jen jednotlivými ranami - pozn. red.), znovu upozorňuje na otazníky vznášející se nad směrnicí Evropské unie o střelných zbraních. K té má velké výhrady ministr vnitra Milan Chovanec, který se hodlá bránit, jak sám řekl, žalobou Soudního dvora Evropské unie v Lucemburku. Kritici směrnice se obávají, že omezí právo na držení některých zbraní.

Chovanec před nedávnem navíc překvapil videem s názvem „Bezpečná země, nebo Divoký západ?“, v němž drží zbraň a hovoří o návrhu ústavního zákona. Ten by měl podle něj povýšit právo použít legálně držené zbraně k zajištění bezpečnosti Česka.„Držet zbraň je součástí kultury České republiky,“ uvedl mimo jiné jako argument.

Ministr připustil, že návrh je částečnou reakcí na směrnici EU. „Uděláme všechno pro to, aby ta směrnice nebyla součástí českého práva,“ řekl Chovanec. Vnitro chce ústavní zákon prosadit ještě do konce mandátu vlády. Má v úmyslu umožnit lidem bránit se proti teroristům.

V okamžiku takových útoků jsou podle něj mají státní orgány jen omezenou možnost rychle a účinně zabránit ztrátám na životech a dalším škodám. Proto chce umožnit provést obranný zásah i majitelům legálně držených střelných zbraní.

  • 18Diskuse


Šárka Kabátová

Autor

Šárka Kabátovásarka.kabatova@lidovky.czČlánky


České porodnice nedodržují standardy pro podporu kojení, ukázal průzkum
České porodnice nedodržují standardy pro podporu kojení, ukázal průzkum

Jak před pár dny informoval portál iDNES.cz, porodnice by podle UNICEF a Světové zdravotnické organizace měly dodržovat 10 kroků, které vedou k úspěšnému kojení. Podle průzkumu iniciativy Šestinedělky a České ženské lobby však všechny tyto kroky nedodržuje žádná z českých porodnic.