130 let

Základní práva pod tlakem honby za ziskem

Česko

DISKUSE

Díky zaplaťpánbůh stále fungující svobodě slova už mnohem více lidí chápe, že cílevědomý a velmi všestranný lobbing Tykačovy společnosti Czech Coal není fikcí, ale velmi reálnou skutečností. Veřejnost se na vlastní oči přesvědčuje, jak se v polistopadovém Česku dvacet let po revoluci v honbě za ziskem zachází s lidmi a jejich nejzákladnějšími právy.

Proti zájmům obyvatel Horního Jiřetína i Litvínova je nastaven stupňující se psychický nátlak, který svým necitlivým vyjádřením potvrzuje i vlivný ministr vlády, která si říká „nepolitická“ (Dotace Jiřetínu? Plýtvání, říká ministr, LN 16. 2.). Neoddiskutovatelné výsledky místních referend v obou městech, jasně vyjadřující stanovisko většiny obyvatel, má nakonec zvrátit jakési krajské referendum voličů, kteří jsou ve všech důsledcích lhostejní i sami k sobě.

Klasickým příkladem nenormálního stavu v Podkrušnohoří je stav zámku Jezeří, který přes své významné tradice, související s českou státností, nebyl opět přese vše volání zařazen do doplněného seznamu Národních kulturních památek. Také se divíte, že obnova této architektonické perly Krušných hor stále podivně vázne a kdysi obdobně devastované objekty jako hrad Veveří či zámek Grabštejn jsou dávno „za vodou“?

Nenabízí se nakonec i v případě zámku souvislost nikoliv náhodná s ohroženou stavbou kanalizace v jen několik kilometrů vzdáleném Horním Jiřetíně? Vbřeznu navštíví Českou republiku britský princ Charles, který je již osmnáct let nejvýznamnějším členem Společnosti za obnovu Jezeří. Obáváme se, že ani s klidem Angličana nebude současným vývojem událostí v tomto regionu vůbec nadšen!

Výsledky místních referend má nakonec zvrátit jakési krajské referendum voličů, kteří jsou lhostejní i sami k sobě

O autorovi| Pavel Koukal, mluvčí Společnosti za obnovu Jezeří

  • Vybrali jsme pro Vás