Neděle 9. srpna 2020svátek má Roman 32 °C skoro jasno, občasné bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Zákoník neřeší osvojení dětí, zlobí se gayové

Na Střeleckém ostrově pokračovala párty až do noci. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Na Střeleckém ostrově pokračovala párty až do noci. | foto:  František Vlček, Lidové noviny

PRAHA Aktivisté za práva sexuálních menšin protestují proti novému občanskému zákoníku, neřeší vůbec registrované partnerství ani osvojení dítěte stejnopohlavními páry.

Sdělili to zástupci Platformy pro rovnoprávnost, uznání a diverzitu (PROUD), která bojuje za práva homosexuálů a transsexuálů. Registrované partnerství upravuje samostatný zákon.

Nelíbí se jim ani, že nová právní úprava i nadále nařizuje při změně pohlaví sterilizaci a ukončení stávajícího manželství, což je prý v rozporu s doporučením komisaře pro lidská práva Rady Evropy.

Partneři či partnerky si tak pořád nemohou podat žádost o osvojení ani o společnou pěstounskou péči. "Stát předem vyřazuje z možnosti stát se případnými osvojiteli či pěstouny stejnopohlavní páry, aniž by vůbec zjišťoval, zda mohou být dobrými náhradními rodiči," upozornili aktivisté a poukázali na deklarované snahy státu dostat více ohrožených dětí z ústavů do náhradní rodinné péče. Registrovaným párům také zákoník nepřiznává možnost společného jmění.

ČTĚTE TAKÉ:

Párům nebude uznáno, ani pokud by si dítě osvojily v zahraničí. "Pokud tedy přijedou do Česka nebo se zde rozhodnou žít, rodina se ocitne v právním vakuu, neboť podle českých zákonů bude dítě bez rodičů," varovala platforma PROUD s tím, že by taková situace mohla vést až k tomu, že by bylo dítě odebráno adoptivním rodičům a posláno do dětského domova.

Sterilizace transsexuálů je prý diskriminační

Ani v případě, že si lesbická žena pořídí vlastní dítě s tím, že jej bude vychovávat se svou partnerkou, pak tato partnerka nesmí dítě osvojit. Ze zákona má toto dítě pouze jednoho rodiče, a sice biologickou matku. Pokud by se partnerky rozešly nebo by biologická matka zemřela, nemá pak nebiologická matka na společného potomka žádný právní nárok.

Občanský zákoník prý nadále diskriminuje i transsexuály, kteří musejí pro administrativní změnu pohlaví podstoupit sterilizaci. Podle zástupců spolku by totiž třeba při změně pohlaví z ženy na muže mělo být možné, aby mu byly ponechány ženské reprodukční orgány. Při změně pohlaví také automaticky zaniká případné manželství transsexuální osoby.

Občanský zákoník, který nově upravuje tři základní okruhy - rodinu, vlastnictví a smlouvy, má platit od roku 2014. Několik let připravovaný rozsáhlý kodex přitom v původní verzi pojímal registrované partnerství a upravoval drobné nedostatky současného znění. Kvůli nesouhlasu koaličních lidovců ale neměla sporná část šanci a ze zákoníku vypadla.

,

Pizingerová: Mé těhotenství je jako příbalový leták, mám všechny symptomy

Vendula Pizingerová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Začátkem roku Vendula Pizingerová oslavila osmačtyřicítku a také zjistila, že čeká dítě. Těhotenství oznámila na...

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Ostravský neurolog David Školoudík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

KOMENTÁŘ: Rusko má problém. Vidíme do vaší ambasády, dala najevo BIS

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vypovězením diplomatů-špionů Andreje Končakova a Igora Rybakova formálně skončila ricinová aféra ruské ambasády. Ať si...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!