Úterý 28. března 2023, svátek má Soňa
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Žalobce oživil kauzu pokladníka Severy, tehdejšího generálního sekretáře TOP 09

Česko

  6:00
PRAHA - Poprvé upřela policie pozornost na Pavla Severu před dvěma lety. Tehdy podala na generálního sekretáře TOP 09, který má na starost provoz a peníze strany, trestní oznámení vdova po podnikateli Zdeňku Švecovi.

Pavel Severa. foto: TOP 09Reprofoto

Vysoce postaveného politického manažera, který původně v barvách KDU-ČSL strávil v poslaneckých lavicích téměř 18 let, vdova podezírala, že po jejím zesnulém manželovi podvodně vylákal podpis na směnky v hodnotě 10 milionů korun. Policie letos v červnu případ pro nedostatek důkazů odložila. Jak ale nyní zjistily LN, státní zástupce vyšetřování znovu otevřel.

Podle usnesení Krajského státního zastupitelství v Hradci Králové, do kterého měly LN možnost nahlédnout, byly v rozhodnutí o odložení případu zásadní nedostatky. Žalobce Radek Soukup například upozornil, že výrok policejního orgánu a jeho odůvodnění jsou ve vzájemném rozporu. Zjednodušeně – v celém textu je argumentováno pro důvodné podezření ze spáchání trestného činu, na závěr ale konstatován pravý opak.

Otáčí i vedení strany

Pohled na kauzu pokladníka parlamentní strany změnilo i vedení TOP 09. Zatímco bývalý předseda Miroslav Kalousek tvrdil, že ho soukromoprávní spory členů strany nezajímají, jeho nástupce Jiří Pospíšil nechce nad věcí zavírat oči. „Pokud se potvrdí závažné pochyby, pan Severa může samozřejmě těžko vykonávat roli generálního sekretáře,“ řekl LN Pospíšil. Ten Kalouska v čele strany vystřídal po říjnovém volebním debaklu.

Pospíšil si hodlá celou kauzu podrobně prostudovat. Pavel Severa změnu v kauze odmítl komentovat.

Testování: Otestujte Buchtičky se šodó naruby
Testování: Otestujte Buchtičky se šodó naruby

Máte rádi buchtičky se šodó, ale nechcete se pouštět do jejich přípravy? Tak se přihlaste do testování novinky na trhu – buchtiček s vanilkovým...