Sobota 11. července 2020svátek má Olga 15 °C občasný déšť Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Policie má podezření, že v případě pobytu Babišova syna na Krymu došlo k trestnému činu. Prověřuje zavlečení

Tisková konference k případu údajného únosu Andreje Babiše mladšího. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Tisková konference k případu údajného únosu Andreje Babiše mladšího. | foto:  Petr Topič, MAFRA

PRAHA Policie se pokouší o navázání přímého kontaktu s Andrejem Babišem mladším poté, co napsal e-mail serveru Seznam Zprávy, v němž se mimo jiné opět vyjadřoval k tomu, že byl unesen na Krym. Snaha je zatím bez odezvy, řekl v pátek na tiskové konferenci šéf pražské policie Jan Ptáček. Podle něj policie zahájila úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestného činu zavlečení. „Žádné zavlečení to nebylo,“ reagoval pro server Lidovky.cz premiér Andrej Babiš. Se synem si prý psal a zvažuje, že jej navštíví.

Policie letos prověřovala únos Babišova syna, nezjistila ale skutečnosti nasvědčující spáchání trestného činu. Nyní prověřuje nové informace. „Policie ČR po Babišovi mladším nikdy nepátrala, jelikož byla pořád v kontaktu s jeho advokátem,“ vysvětlil Ptáček.

Zavlečení podle trestního zákoníku

Kdo jiného lstí, násilím nebo hrozbou násilí nebo jiné újmy zavleče do ciziny, nebo ho přiměje, aby se do ciziny odebral, nebo ho odvrací od návratu z ciziny, bude potrestán odnětím svobody na dvě léta až osm let.

„Dosavadním provedeným prověřováním nebyly zjištěny skutečnosti, které by nasvědčovaly tomu, že došlo ke spáchání trestného činu,“ řekl k dosavadnímu vyšetřování Ptáček. Se zveřejněním reportáže na serveru Seznam Zprávy se však podle něj mění okolnosti.

„Na základě odvysílané reportáže televize Seznam zahájila policie v téže věci úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestného činu zavlečení a pod dozorem Obvodního státního zastupitelství Praha 1 intenzivně pracuje na ověření nových informací,“ řekl šéf pražské policie. Novou informací podle Ptáčka i čtvrteční e-mail zaslaný novinářce Seznam Zprávy, „v němž Andrej Babiš mladší podle všeho usiluje o kontakt s Policií ČR“.

‚Pokoušíme se o navázání kontaktu‘

„Od včerejška se pokoušíme o navázání přímého kontaktu s pisatelem, čímž by mohlo dojít k upřesnění celé řady informací. Podle aktuálních informací je tento kontakt do současné doby zatím bez odezvy,“ řekl v pátek na tiskové konferenci Ptáček. „Součástí vyšetřovaní je nadále komunikace se všemi zainteresovanými subjekty a úzká součinnost s Interpolem,“ doplnil šéf pražské policie.

Ptáček zdůraznil, že Babiš mladší je v různém procesním postavení v případu dotace na farmu Čapí hnízdo a v případu jeho údajného únosu. „V kauze Čapí hnízdo je v pozici obviněného, kdežto v druhém zmiňovaném případě je oznamovatel a mohl by být i osobou poškozenou,“ uvedl.

Erazím: Výslech syna nelze předjímat jako klíčový důkaz

Šéf Městského státního zastupitelství v Praze Martin Erazím, který vystoupil na tiskové konferenci následně, považuje průběh vyšetřování v kauze Čapí hnízdo za zcela standardní. Provádění jednotlivých úkonů trestního řízení, včetně výslechů, je podle něj věcí taktiky vyšetřování. „V případě výslechu Andreje Babiše mladšího je postup komplikován jeho pobytem v cizině,“ řekl novinářům s tím, že výslech musí zajistit mezinárodní právní pomoc a musí mu předcházet zpracování znaleckého posudku na Babišův zdravotní stav.

Připomněl, že žalobci i vyšetřovatelé jsou vázáni zákonem a nemohou postupovat stejným způsobem jako novináři. Zdůraznil také, že Babišův syn je v kauze obviněný, na svou obhajobu může uvádět cokoliv a nemusí vypovídat vůbec. „Z toho také jednoznačně vyplývá, že jeho výslech nelze prozatím předjímat jako jednoznačný klíčový důkaz ve věci,“ dodal Erazím.

Babiš: Žádné zavlečení to nebylo

Obvinění z únosu český premiér popřel už v minulých dnech, informaci zopakoval i v reakci na policejní oznámení v pátek odpoledne. „Žádné zavlečení to nebylo. V kauze Čapí hnízdo nejsou žádná nová fakta, policie pokračuje ve své práci a je to správně,“ řekl serveru Lidovky.cz Babiš během setkání s evropskými představiteli v Bruselu.

Předseda vlády, který už ráno oznámil, že kvůli vývoji v kauze Čapí hnízdo nehodlá za žádných okolností odstupovat, uvedl, že se synem žijícím ve Švýcarsku je v kontaktu - v noci na pátek si prý psali - a zvažuje, že jej navštíví.

Postup médií a redaktorů Seznamu, kteří s Babišem mladším před několika dny hovořili, opět zkritizoval a označil za hyenismus. Redaktoři podle něj do objektu, kde žije jeho syn, vnikli „de facto“ nezákonně. „Včera celý večer tam někdo bouchal na dveře. Rodina je vystrašená, má to dopad na všechny moje děti,“ řekl.

Babiš v pátek v Bruselu mimo jiné jednal s českou komisařkou pro spravedlnost Věrou Jourovou. Před novináři v souvislosti s vývojem kolem Čapího hnízda připomněl, že Jourová byla před lety ve vazbě na základě „sprosté vymyšlené lži“ novináře Janka Kroupy. Babiš uvedl, že Jourové dcera měla v důsledku toho „obrovské“ zdravotní problémy a žádného odškodnění se nedočkala.

Celé současné dění související s informacemi o jeho synovi je podle premiéra jen snahou vyvinout tlak na orgány činné v trestním řízení. „V kauze Čapí hnízdo není nic nového. Policie dělá svoji práci a já chápu, že za nějaký čas bude rozhodnutí, a proto tahle kampaň,“ dodal Babiš.

Pobyt na Krymu

Představitelé Městského státního zastupitelství v Praze a policie společné tiskové prohlášení připravili v souvislosti s událostmi posledních dní kolem výroků premiérova syna Andreje Babiše mladšího. Premiér podle svého syna chtěl, aby opustil Česko kvůli případu dotace pro Čapí hnízdo, v němž oba čelí obvinění z dotačního podvodu.

Premiérův syn řekl serveru Seznam Zprávy, že ho spolupracovník jeho otce drželi kvůli kauze Čapí hnízdo na ukrajinském poloostrovu Krym, anektovaném Ruskem. Podle Babiše ml. něj ho tam odvezl manžel jeho psychiatričky Petr Protopopov. „Nebudu se k tomu vyjadřovat. K ničemu se nebudu vyjadřovat. Respektujte to,“ řekl v pátek Protopopov Deníku N v reakci na zahájení úkonů trestního řízení.

Premiér médiím řekl, že jeho syn na Krymu byl, ale nebyl nikým unesen. Uvedl také, že jeho dospělý syn i dospělá dcera jsou psychicky nemocní. Babiš mladší v reakci na to obvinil svého otce ze lži. Babišův syn také serveru Seznam Zprávy sdělil, že k farmě Čapí hnízdo podepisoval nějaké dokumenty, ale prý nevěděl, co podepisuje.

Údajný únos Babišova syna policie už dříve řešila, případ ale odložila. Po zveřejnění reportáže ho začala znovu prověřovat. Babišův syn Andrej v e-mailu podle Seznam Zprávy uvedl, že si přeje být v kontaktu s vyšetřovateli, kteří případ řeší, policie pak na twitteru oznámila, že informace z e-mailu ověřuje, je v kontaktu se státním zastupitelstvím a je připravena provést s autorem e-mailu „neodkladné úkony dle zákona“.

Novináři nedostali na konci tiskové konference příležitost klást dotazy. Vyjádření pro tisk se odehrálo v malé místnosti, přišly zhruba čtyři desítky žurnalistů.

,

Největší slabiny ojetých dodávek. Přinášíme přehled nejporuchovějších vozů

Snímek Malé ženy na motivy nejznámějšího románu May Louise Alcottové vznikl v roce 2019.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Dodávky byly stvořeny pro práci. Najedou mnohem více kilometrů než osobní auta, a to v náročných podmínkách. Ne všechna...

Schizofrenní žena, nechtěná emigrace. Zachránila ho Nemocnice na kraji města

Snímek Malé ženy na motivy nejznámějšího románu May Louise Alcottové vznikl v roce 2019.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Kde je hranice skutečné lásky? Kdy končí vztah a začíná tyranie? Ladislav Chudík na tyto otázky dlouhé roky marně...

VELKÝ TEST ZOO: přehled cen, zvířat i atrakcí. Přijeďte, pomůžete!

Snímek Malé ženy na motivy nejznámějšího románu May Louise Alcottové vznikl v roce 2019.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Mají otevřeno 365 dní v roce, ať praží slunce, nebo se žení čerti. Na několik týdnů je zavřel až koronavirus. Chcete...