Úterý 28. ledna 2020svátek má Otýlie 6 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Zastupitelstva tu probíhala jen naoko, říká Lázeňský pirát Knotek

Martin Kalina, Ondřej Knotek, Petr Třešňák, Lukáš Jadlovský a Zdeněk Třešňák -... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Martin Kalina, Ondřej Knotek, Petr Třešňák, Lukáš Jadlovský a Zdeněk Třešňák -... | foto: MAFRA – Martin Stolař

MARIÁNSKÉ LÁZNĚ/PRAHA O celorepublikové překvapení se postarali občané Mariánských Lázní. Ve volbách do zastupitelstva tu se ziskem 21 procent zvítězila Česká pirátská strana, druhé ANO získalo 11 procent. Z rozhovoru s předsedou zdejších Pirátů Ondřejem Knotkem je zřejmé, že volební úspěch překvapil i členy strany.

„Připravovali jsme se, že budeme konstruktivní opozicí,“ přiznává šéf mariánskolázeňských Pirátů Ondřej Knotek pro Lidovky.cz

Lidovky.cz: Čím si vysvětlujete volební úspěch Pirátů v Mariánských Lázních?
Je to obecně volební úspěch Mariánských Lázní, z 21 zastupitelů lidé zvolili 11 nových. Město už potřebovalo změnu, poslední dvě volební období nebyla z hlediska vývoje příznivá a lidé na to slyšeli. Uznávám, že naše strana takový úspěch nečekala. Připravovali jsme se, že budeme v zisku jednoho až tří mandátů s tím, že po volbách budeme konstruktivní opozicí. V současné chvíli se pokusíme ujmout iniciativy a dát dohromady stabilní program pro Mariánské Lázně.

ONDŘEJ KNOTEK (ANO). Bývalý starosta Mariánských lázní za Piráty, se kterými se...

Předseda Pirátů v Mariánských Lázních Ondřej Knotek

ONDŘEJ KNOTEK

 • Narodil se v roce 1984 v Sušici, od dětství žil v Mariánských Lázních.
 • Vystudoval Gymnázium v Mariánských Lázních, a Chemické inženýrství na VŠCHT Praha.
 • Jeden rok pracoval u Policie ČR, nejprve jako hlídkový policista a poté jako kriminalista v protidrogovém oddělení.
 • Následující dva roky působil v oddělení kvality a validací ve farmaceutické firmě v Praze.
 • V roce 2012 se přestěhoval zpět do Mariánských Lázní, kde v současné době žije, a zaměstnán je ve strojírenské firmě v Tachově.
 • Ve volném čase se věnuje sportu (běh, horské kolo, plavání, snowboarding), hudbě (bubeník kapely Řetězová reakce), kultuře. (divadlo, koncerty)
 • Zajímá se o veřejný život ve spádové oblasti Mariánských Lázní a CHKO Slavkovský les
 • K Pirátům se připojil koncem roku 2012. Spoluzaložil místní sdružení Pirátů v Mariánských Lázních, jemuž nyní předsedá

Zdroj: www.pirati.cz

Lidovky.cz: Je zřejmé, že občané města volají po razantní změně. Jakých chyb se předchozí vládnoucí koalice ve městě dopustila?
Koaliční strany nebyly schopné zasvětit občany do problémů města a do své práce. Fungovaly tady tajné dohody, schůzky a mnohá zastupitelstva probíhala jen naoko. Spíš než hledat řešení šlo politikům o udržení si moci, obecně tu panovaly mnohé spory hoteliéři versus město. Naši iniciativu jsme ve městě zahájili před dvěma lety jako nespokojení občané, kteří chtějí změny v Mariánských Lázních. Začínali jsme s kandidátkou lidí, kteří nebyli zatíženi žádnými průšvihy z minulosti. Přišli jsme také s detailním programem se širokým záběrem.

Výsledky komunálních voleb

Lidovky.cz: Cílili jste v předvolební kampani na nějaká specifická témata či konkrétní cílovou skupinu?

Zaměřovali jsme se na všechny generace, programově jsme vycházeli z celosvětového pirátského programu. Prvním naším pilířem je transparentní průhledné řízení města a zapojování lidí do rozhodování. Druhý pilíř představují služby lidem – konkrétně v Mariánských Lázních zejména zdravotnictví, protože za poslední čtyři roky město přišlo o nemocnici a o lékařskou posádku rychlé záchranné služby. Třetí hlavní programový pilíř Pirátů je zaměřený na rozvoj lázeňství. Chceme navázat na slavnou tradici a zkusit dostat Mariánské Lázně zpět na výsluní. Donedávna tady například působil Ústav lázeňské medicíny 1. Lékařské fakulty UK. Jeho činnost bychom rádi obnovili, už jen kvůli výzkumu a dalšímu možnému využití minerálních pramenů.

VOLBY V MARIÁNSKÝCH LÁZNÍCH

 • Česká pirátská strana zvítězila se ziskem 21,01 procent a pěti mandáty
 • Druhé ANO získalo 11,15 procenta hlasů a má tři mandáty.
 • Změna pro Mariánské Lázně získala 8,88 procenta a dva mandáty, stejně jako Volba pro město (8,51 procenta), ČSSD (7,41 procenta) a KSČM (7,67 procenta).
 • Po jednom mandátu rozdělili voliči hlasy ODS (5,57 procenta), sdružení Město sobě (5,54 procenta) a sdružení Volby 94-2014 (5,53 procenta).

Lidovky.cz: Jste připraven ujmout se ve městě funkce starosty?
V současné době mám své třetí povolání v životě, každé bylo vždycky nové. Jsem připraven věnovat se každé funkci naplno a pracovat na sobě. Myslím si, že jako starosta mám městu co nabídnout. Mám zkušenosti z oblasti řízení, s prací s lidmi či s audity, hodně jsem se zabýval firemní legislativou. Na druhou stranu v tuto chvíli není tato varianta jediným možným řešením. Pro nás je daleko důležitější, abychom se domluvili na dlouhodobém řešení pro fungování města. A je jedno, jestli to budeme činit z vládní či opoziční strany.

Lidovky.cz: Jak budete postupovat při vyjednávání s ostatními stranami? Jaké si kladete podmínky a priority?
Předně se chceme bavit se všemi. Mariánské Lázně získaly 21 zastupitelů a každý je povinen nabídnout městu to nejlepší. Pokusíme se najít společné body v programu, k základním otázkám patří již zmíněné lázeňství a zdravotnictví. Není možné, aby tu nefungovala urgentní medicinská péče a aby zdejší občané dojížděli za lékařskou službou až do Chebu, kde navíc podle posledních mediálních zpráv taky není nemocnice v nejlepším stavu.

Michaela Rozšafná

Autor

Michaela RozšafnáMichaela.Rozsafna@lidovky.czČlánky
Premium

Pošťák, který vůbec nezvoní. U balíčků z Číny totiž nemusí

Pošta z Číny, ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lidé si objednávají z čínských e-shopů zboží s bezplatnou dopravou a diví se, že nedostanou balíček do ruky. Pošta má...

Premium

Tři roky od věznění v garáži. Daniel dnes pracuje a stará se o miminko

Daniel Příhoda, jehož v roce 2016 věznil s jeho tehdejší přítelkyní Zdeněk... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Daniela před několika lety unesl vyšinutý Zdeněk Hryščenko. I s jeho kamarádkou Janou. Věznil je několik dní ve...

Premium

Pohádky na odpis: kterým hrozí zákazy a cenzura kvůli korektnosti

Jiří Korn v pohádce Honza málem králem (1977) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Zahrajme si na prognostiky. Magazín DNES se zamýšlí nad tím, které nejoblíbenější české vánoční pohádky začnou vadit a...

OTESTOVÁNO: Jak děti bavily věcičky od Fischer Price?
OTESTOVÁNO: Jak děti bavily věcičky od Fischer Price?

Čtrnáct maminek z řad blogerek otestovalo věci pro děti a miminka od značky Fisher-Price. Jak si usínáčky (vydra a ježek), houpátka, sedátka a tři druhy deček vedly v testu přísných kritiků – jejich dětí?