11. srpna 2019 15:09, aktualizováno  15:19 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Zdeněk Pácha překonal česko-slovenský rekord, na Sněžku vynesl 211 kilogramů. Na krosně měl tři sudy piva

Za tři hodiny a 27 minut zdolal 1888 metrů se zátěží 211 kilogramů. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Za tři hodiny a 27 minut zdolal 1888 metrů se zátěží 211 kilogramů. | foto: ČTK

Pec pod Sněžkou (Trutnovsko) Zdeněk Pácha z Bašky u Frýdku - Místku v neděli překonal česko-slovenský rekord ve vynesení nejtěžšího nákladu na Sněžku. Za tři hodiny a 27 minut zdolal 1888 metrů dlouhou trasu po Jubilejní cestě od Slezského domu na vrchol se zátěží 211 kilogramů.

Předchozí rekord 170 kilogramů vytvořil letos 20. července Štěpán Domorád z Vrchlabí.

Pácha na zastávkách pil iontový nápoj a malinovou šťávu a jedl palačinky s...
Vpravo jde Štěpán Domorád z Vrchlabí, který vytvořil předchozí rekord 170...


Jednapadesátiletý nosič měl na vlastnoručně vyrobené krosně tři sudy s pivem. Během cesty s převýšením 208 metrů musel udělat asi 90 zastávek, i tak bylo obtížné stačit s dechem. „Nejtěžší bylo vůbec se vždycky postavit a rozejít. Ušel jsem 40 až 60 kroků a energie na to byla stejná jako vzít to na záda a vyrazit,“ řekl ČTK Pácha. Těžké chvíle zažil i v úplném závěru před vrcholem.

Překonal zároveň slovenský rekord, který držel Laco Kulanga s výkonem 207,5 kilogramů z roku 1993. „Já jsem už 170 kilogramů nesl, tak jsem zvolil větší zátěž,“ uvedl nosič. Krosnu o váze 20 kilogramů bez úvazků si vyrobil sám. V budoucnu možná zkusí vynést i 230 kilogramů.

Během rekordu ho doprovázel dosavadní rekordman Domorád. Pácha na zastávkách pil iontový nápoj a malinovou šťávu a jedl palačinky s rybízovým džemem.

Výzvou pro nosiče se stal výkon Roberta Hofera, který v zimě roku 1944 vynesl na Sněžku pro meteorologickou stanici ocelovou rouru o váze 160 kilogramů. „Nikdy ale nebudu lepší než slovenští nosiči a Laco Kulanga, i když jsme ho dnes překonal. On to dělá jako práci a vynosil už milion kilo,“ řekl Pácha.

Minulý rok v srpnu vynesl na Sněžku 165,5 kilogramu tatranský nosič Vladimír Hižnay. Pácha se jím inspiroval a výsledkem byl dnešní rekord.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz