Pondělí 12. dubna 2021svátek má Julius 10 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Že bratr plánoval teroristický útok? Možná chtěl jen zastavit válku, říká sestra obviněného

Železniční most v Praze Braníku známý jako most inteligence. Zde se měl podle... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Železniční most v Praze Braníku známý jako most inteligence. Zde se měl podle... | foto:  Petr Topič, MAFRA

PRAHA Podle policejního protokolu patří její bratr mezi strůjce plánovaného teroristického útoku na vojenský vlak. Detektivové u třech zadržených mluví o terorismu, za což jim hrozí až doživotním vězení. „Udělali chyby, zápalné lahve házet neměli. Ale terorista? To je absurdní,“ říká v rozhovoru pro Lidovky.cz sestra obviněného Martina I.

Obvinění ‚teroristů‘

Po policejním zásahu proti extremismu z konce dubna letošního roku nakonec policie obvinila šest osob:

  • třem lidem hrozí za přípravu teroristického útoku na vlak až doživotní vězení;
  • dva jsou stíhání za nepřekažení trestného činu;
  • poslední osoba za nedovolené ozbrojování kvůli přechovávání hromadně účinné zbraně v bytě.

„Narodil se, když mi bylo devět let a starala jsem se o něj už od malička. Je to neuvěřitelně obětavý a laskavý člověk, v životě by nikomu neublížil,“ začíná vyprávět Pavla B. o devětadvacetiletém bratrovi Martinovi. Policie ho označila za teroristu a před soudem mu hrozí až doživotní vězení. „Chci, aby někdo napsal i druhou stranu mince, jak ho vnímám já,“ vysvětluje jeho sestra.

„Pro ostatní by se rozkrájel“

Vyrůstali ve slezském městě Zlaté Hory, které leží při hranici s Polskem. A přestože Martin později odešel do Prahy, zhruba jednou týdně si se sestrou pravidelně volali. 

„Od malička máme úžasný vztah. V životě nikomu neublížil a pro ostatní lidi by se rozkrájel. Vzal si například téměř zmrzačeného psa, kterého nikdo nechtěl. A bezdomovcům kupoval ze svých peněz bagety,“ popisuje bratra Pavla B., jak říká „ze svého úhlu pohledu“.

Zlaté Hory.

Zlaté Hory.

V hlavním městě ho prý navštěvovala a několikrát byla také v jeho bytě, kde se setkala i s jeho spolubydlícími. O tom, že byl anarchista, věděla. „Byla jsem spíš přesvědčená o tom, že uznává jejich filozofii, ale nedělá aktivní kroky. Asi před rokem mi začalo docházet, že něco není tak úplně v pořádku,“ říká. Odkázala tím na útoky na mýtné brány a policejní automobily, které má podle policie na svědomí stejná skupina lidí. 

Co měli anarchisté podle policie také spáchat

  • 19. 1. 2014 - útok zápalnou láhví na policejní vozidlo parkující před policejní služebnou v Litvínově - Hamru
  • 13. 2. 2014 - útok zápalnou láhví před budovou městské policie v Praze
  • 8. 5. 2014 - zapálení dvou ovládacích skříní mýtné brány poblíž města Hulín
  • 24. 5. 2014 - založení požáru přede dveřmi společnosti DD Technik v Praze
  • 30. 8. 2014 - útok na vozidlo policie v Ústí nad Labem

VÍCE čtěte na serveru Lidovky.cz ZDE.

„Jeho kamarádi a známí byli nespokojeni s tím, co se děje, že se v našem státě nad spoustou věcí přivírají oči a jakým způsobem se s lidmi zachází. To byl podle mě záměr toho, co udělali,“ myslí si Pavla B.

Neměl rád války

Právě tím, že její bratr zcela odsuzoval války a jakékoli boje, si dokáže vysvětlit údajný plán útoku na vojenský vlak. „Podle mě nenašli jiný způsob, jak vlak zastavit, aby zbraně nešly do jiných zemí, aby se už neválčilo. Vnímali to asi tak, že když ten vlak odjede, zabíjení bude pokračovat. Chtěli udělat alespoň něco a jiný způsob neznali,“ míní Pavla B.

Jak už dříve informoval server Lidovky.cz, extremisté údajně plánovali teroristický útok na vlak s vojenským materiálem či soupravu s vozy Hyundai (VÍCE čtěte ZDE). Cílem bylo podle policie „narušit základní politickou, hospodářskou a sociální strukturu České republiky“.

Přestože Pavla B. sama přiznává, že s některými věcmi se bratr nesvěřoval ani jí, zcela odmítá, že by byl terorista, jak zní policejní obvinění. „Nezvolili zrovna vhodný způsob, jak na věci reagovat, s tím souhlasím. Rozhořčilo mě ale, že je nazývali teroristy. To mi připadá absurdní,“ podotýká.

O zadržení svého bratra se navíc dozvěděla z médií. Policie jí prý nechtěla nejprve nic říct. „Potvrdili mi to až tehdy, když jsem řekla, že mi to oznámili z médií. Neřekli mi ani, ve které vazební věznici je, jen že ho nemůžu kontaktovat. Tak jsem mu napsala dopis,“ stěžuje si Pavla B.

Za teroristický útok jim hrozí doživotí

Třem ze šesti obviněných lidí hrozí podle policie doživotí. Podle detektivů plánovali teroristický útok na vlak, další dva se jim tento trestný čin nepokusili překazit. 

„Minimálně od září 2014 začali s přípravou přímého útoku proti dosud přesně neurčenému nákladnímu vlaku převážejícímu vojenský materiál nebo osobní motorová vozidla značky Hyundai,“ píše se v policejním protokolu, který má server Lidovky.cz k dispozici. Hlavním organizátorem byl údajně Petr S., který vytvořil pod záštitou Sítě revolučních buněk skupinu s nejméně šesti členy. 

Podle policie se všichni hlásili k Síti revolučních buněk, které působily v...

Konec cukrárny, jež zná chutě Smíchova. Motivace je pryč, říká majitelka

Na Slavii byl i ředitel České televize Petr Dvořák. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Po otevření dveří pod růžovým vývěsním štítem se nos návštěvníka i přes nasazenou roušku zaplní vůní čokolády....

Jací jsme v posteli podle hvězd? Blíženci experimentují, Štíry sex ovládá

Na Slavii byl i ředitel České televize Petr Dvořák. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium O lásku je třeba pečovat stejně jako o zdraví. Proto se oslava svátku zamilovaných, který připadá na 14. února, zdá...

Policie vyklízí Hlavní nádraží. Jeho obyvatelé si našli nový „Sherwood“

Na Slavii byl i ředitel České televize Petr Dvořák. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Narkosvět v legendárním parku u pražského hlavního nádraží, kterému všichni přezdívají Sherwood, se proměňuje a...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!