Úterý 5. července 2022, Den slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Stačila cesta ze ‚Špindlu‘ do Prahy a bylo po všem. Hořká sobota Mirka Topolánka

Česko

  6:56
PRAHA - Chtěl do toho jít srdcem, možná to urvat na sílu, každopádně ale chlapsky. Mirek Topolánek se nikdy s ničím moc nemazal, ani když vedl zemi v pozici premiéra. Jeho energický přístup mělo vyjadřovat i lakonické volební motto „Jdu do toho!“. Bývalý premiér se dle vlastních slov chtěl postavit všem ostatním. Čelit ale nakonec musel především výsledku voleb, ve kterých dostal lehce přes čtyři procenta hlasů.

Volební štáb Mirka Topolánka. foto: Michal Bernáth, Lidovky.cz

Cosi možná signalizovala už zdlouhavá cesta Topolánka ze Špindlerova Mlýna, odkud vyjel jen chvíli před tím, než se uzavřely volební místnosti. Mířil do pivovaru Národní, kde sídlil jeho štáb. 

Svěží vánek Topolánek v souboji o Hrad dofoukal, překvapil i propadák Horáčka

Když za hodinu a půl dorazil do svého volebního štábu, bylo už po všem. Průběžné výsledky hovořily více než jasně - Mirek Topolánek se ve výsledcích ocitl až na šestém místě. 

Topolánkův tým sebevědomě tvrdil, že nervózní není a že za svým šéfem stojí. Jeho pád v přímém přenosu museli ale zpočátku sledovat bez něj. 

Aby se vyhnul novinářům, proklouzl Topolánek do pivovaru zadním vchodem. Objektivům kamer a fotoaparátů ale neunikl, když vycházel do druhého patra restaurace, kde už čekal jeho tým a hosté. Topolánek neztratil s novináři ani slovo. 

Velký comeback do politika se nakonec nekoná.
Mirek prezident to tedy nebude. Mirek Topolánek si musí vystačit se statutem...

Za moment ale pronesl projev ke svým osobním hostům a spolupracovníkům. Ten nebyl určen pro novináře, z otevřeného patra ho ale bylo dobře slyšet. Novináři ztichli a poslouchali slova dost možná největšího zklamání voleb. 

Proslov napověděl, že cestu autem si kandidát zřejmě krátil vymýšlením frází a postřehů. Hlas byl napjatý, místy snad rozechvělý. Projev nepřerušovaly salvy potlesku, jak tomu často bývá. Jeho tým byl zřejmě z výsledků též mírně opařený. Mezi novináři padala slova jako debakl, demolice či absolutní prohra.

Do štábu se akreditovala asi stovka novinářů, míst bylo sotva padesát a bylo

jasné, že o Topolánka měli novináři zájem. Ihned po tiskové konferenci ale opadl, výsledek byl zřejmý - Mirek Topolánek skončil zřejmě definitivně v politickém propadlišti dějin. Novináři začali balit vybavení, většina debatovala o tom, do kterého štábu přejet nyní nebo kam zajít na pivo, napětí zmizelo, všichni věděli, že tady už se nic podstatného dít nebude. K pohoštění si novináři mohli dát obložené housky, později bramboráky, zelí a gulášek. 

Jak hlasovali vaši sousedé (banner)

Opětovná pantomima a žádné otázky

Topolánkovi trvalo drahnou chvíli, než přijal gratulace od svých hostů a týmu a přesunul se do sklepních prostor, kde měl oficiální tiskovou konferenci. Snaha působit suverénně se mu upřít nedala, provedení už bylo horší. 

Proslov začal vložkou ve znakové řeči, kterou měl pro svou kampaň naučenou. Pohybově nadaný Topolánek ale před mikrofony a objektivy vypadal toporně. Při projevu se nejprve křečovitě držel oběma rukama mikrofonů před sebou, poté se snažil důstojnost zachovat alespoň rozsahem svého projevu, který byl krátký tak akorát.

Úprk Mirka Topolánka od novinářů.

Na definitivní čísla se u Topolánků nečekalo. Bývalý premiér prohru přiznal a vyzval k podpoře Jiřího Drahoše. Ačkoli ještě před prvním kolem pokukoval po případném politickém angažmá, na tiskové konferenci se už o budoucnosti nezmínil. Svým hostům tvrdil, že se jednoduše od pondělí vrací do práce v Bratislavě.

Topolánek se rozloučil přáním občanům, aby si vytvořili názory vlastní a nenechali si vnucovat cizí. Otázky od novinářů neumožnil.

Čtyři procenta za jedenáct milionů

Topolánek utratil skoro jedenáct milionů korun, které přetavil ve čtyři procenta. Nebylo přitom žádným tajemstvím, že mířil na dvouciferný výsledek, nakonec ale nezískal ani polovinu toho, co třeba Marek Hilšer. Hilšerova kampaň navíc měla jen zlomek prostředků té Topolánkovy. 

Svěží vánek Topolánek v souboji o Hrad dofoukal, překvapil i propadák Horáčka

ODS přitom pod jeho vedením zaznamenala rekordní výsledek 36 %, o dvanáct let později ale už Mirek Topolánek zaznamenal pouhou devítinu. Ze svého působení ve vysoké politice si odnesl spoustu nelichotivých nálepek. Možná to byly právě ony, které ho dostihly a ovlivnily voliče v jeho neprospěch. 

Topolánek často zdůrazňuje, že se cítí být Moravanem, že nejlépe je mu v Ostravě, kde žil 23 let. Říká, že lidé z Moravy spolu tak nějak víc drží. Přitom v Praze ho volilo nejvíce lidí, zatímco v jeho milované Ostravě si přálo comeback velkého Mirka jen 4,73 procent. 

Topolánkově snaze nekomunikovat po prohře s novináři odpovídá také informace, že jako jediný ze sedmi poražených kandidátů odřekl účast v sobotní večerní debatě poražených na České televizi.

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Zbraně, které zaskočily Putina: „Muskovo“ bombardování

Premium Už druhý den po nočním překročení hranic měli triumfálně projíždět centrem Kyjeva, po čtyřech měsících místo toho vězí...

Jet sto třicet, nebo zpomalit? Na dálnici můžete uspořit litry paliva

Premium Ceny paliv opět atakují rekordy. Také si všímáte, o kolik víc řidičů jezdí poslední měsíce „na spotřebu“? Vyzkoušeli...

Mohlo by vás zajímat