Pondělí 9. prosince 2019svátek má Vratislav 5 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
16. září 2013 7:30 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Fischerová: Zelení chtěli jen moje jméno a hlasy z prezidentské volby

Táňa Fischerová v prezidentské debatě | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Táňa Fischerová v prezidentské debatě | foto: MAFRA - Jiří Salik Sláma

PRAHA Neúspěšná prezidentská kandidátka Táňa Fischerová nakonec za Stranu zelených, která ji podpořila během přímé prezidentské volby, kandidovat nebude. "Řekla bych, že zelení o nás více méně nestáli," hodnotí jednání Zelených a hnutí Změna Fischerová.

Strana zelených podpořila v prezidentské kampani Táňu Fischerovou, která pro změnu měla obsadit druhé místo středočeské kandidátce do říjnových předčasných voleb. Jenže jednání Liškových zelených s hnutím Změna nakonec zkrachovalo.

ČTĚTE TAKÉ:

"Na tu spolupráci jsem spoléhala, protože jsme už spolu něco prošli. Ale ukázalo se, že když jde o parlamentní volby, tak to jde přece jen jinak. Je tam větší tlak na místa, na úspěch, postoje a je menší prostor pro domluvu," svěřila se serveru Lidovky.cz Fischerová.

"Řekla bych, že zelení o nás více méně nestáli. Mám za sebou hlasy z prezidentské kampaně, proto jsem byla vítaná, ale ne na prvním, spíš druhém nebo třetím a o ostatní nestáli. Chtěli jenom mé jméno a to není přijatelné," hodnotí jednání Fischerová.

Šlo o peníze, tvrdí Korytář z hnutí Změna

Zelení to ovšem vidí jinak. "Změna (hnutí Změna, pozn. red.) Jana Korytáře úplně podcenila časové hledisko. Přicházela stále s novými a novými požadavky, a to až do poslední chvíle těsně před schválením našimi orgány," komentoval jeden ze zásadních problémů jednání předseda Strany zelených Ondřej Liška.

Korytář přiznává, že některé věci nechávalo hnutí Změna na poslední chvíli. "Je to dáno tím, že to jsou mimořádné volby a mimořádná situace. Když jsme jednali v pátek, čekali jsme v kanceláři Zelených přes 4 hodiny," argumentuje Korytář.

Primátor Liberce Jan Korytář

Bývalý primátor Liberce a leader kandidátky hnutí Změna Jan Korytář

Nedostatek času však jako největší problém nevidí. "Ondřej Liška k tomuto projektu nepřistupoval jako k partnerské spolupráci, ale spíš jako k tomu, že je tady nějaké regionální hnutí. To mělo zeleným pomoct a nám se ho nepovedlo přesvědčit, že by mohla spolupráce fungovat jinak."

Dalším problémem pak byly podle Korytáře finance. "Zelení nakonec otočili kormidlem a řekli, že si všechny peníze vezmou oni, aby jim nevyrostla konkurence a to byla poslední kapka. To ta jednání ukončilo," tvrdí Korytář.

Liška však oponuje, že právě zelení nabídli peníze Korytářovu hnutí. "Veškeré finanční náklady bychom pokryli my a nabídli jsme jim ještě prostředky za případně získané mandáty. Tahle věc byla z naší strany velmi velkorysá," ohradil se předseda Zelených.

jzlJakub Zelenka
Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

Jana Rezková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...

Premium

Konzumace jídla několikrát denně je klišé, tvrdí výživový poradce Fořt

Renomovaný výživový poradce Petr Fořt | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Napsal více než dvacet knih o zdravém životním stylu a boji s obezitou. Petr Fořt tvrdí, že žádný obecně platný návod...

Premium

Ztracenou vášeň nastartuje nevěra, vyvolává ohrožení, míní sexuoložka

nevěra - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jste s partnerem už pár let, ale jen matně si vzpomínáte na dobu, kdy jste se sebe navzájem nemohli dočkat a hořeli...