Pátek 21. ledna 2022, svátek má Běla
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Zemanova vyjádření škodí obrazu Česka v USA, míní Vondra

Česko

  17:22aktualizováno  19:18
PRAHA - Prezident Miloš Zeman a představitelé současné vlády jsou málo aktivní vůči Spojeným států a nesnaží se zvrátit trend slábnutí zájmu USA o Česko. ČTK to řekl bývalý ministr zahraničí a obrany Alexandr Vondra (ODS) u příležitosti představení studie o česko-amerických vztazích za posledních 25 let.

Místopředseda ODS a ministr obrany Alexandr Vondra. foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

Obrazu Česka v USA podle Vondry škodí i kontroverzní vyjádření Zemana k ukrajinské krizi a ruské politice.

Ani na přednášku

Současnou českou politiku vůči Spojeným státům označil někdejší disident a později velvyslanec ve Washingtonu za pasivní. „Náš pan prezident má za sebou dva roky a Spojené státy nenavštívil, ani na přednášku,“ řekl. „Václav Klaus svého času, přestože měl problémy si zajistit přijetí v Bílém domě, tak do Spojených států jezdil prezentovat české myšlení,“ dodal.

Hynek Kmoníček si podle fotoreportéra právě čte článek, který o zbrojaři...

Podle ředitele hradního zahraničního odboru Hynka Kmoníčka se Zeman letos do USA chystá hned dvakrát. V březnu má vystoupit na konferenci organizace AIPAC ve Washingtonu a pravděpodobně v září by se měl vydat do New Yorku. Zda je to dostatečné množství cest, nebo ne, záleží na názoru hodnotitele, sdělil Kmoníček ČTK.

Chyba ale podle Vondry není jen na straně prezidenta. „Nevšiml jsem si, že by tam (v USA) byl ministr zahraniční,“ uvedl na adresu Lubomíra Zaorálka (ČSSD). Ten se za Atlantikem loni účastnil Valného shromáždění OSN v New Yorku.

Podle Zaorálkova náměstka Jakuba Kulhánka jsou vztahy ČR a USA nadstandardní. „V minulém roce vedle úspěšné návštěvy premiéra Sobotky v USA v listopadu a jeho setkání s viceprezidentem Bidenem a další vysokou politickou reprezentací USA se ministr Zaorálek několikrát sešel na různých fórech i platformách s ministrem (zahraničí USA Johnem) Kerrym. Kromě toho probíhají častá jednání i na nižší úrovni,“ řekl Kulhánek ČTK.

„Ano, přijel tam pan premiér s předsedou Poslanecké sněmovny, ale díky tomu, že Čechoameričané společně s českou ambasádou dlouhodobě prosadili v Kongresu odhalení busty Václava Havla,“ poznamenal Vondra k cestě Sobotky do Washingtonu na odhalení Havlovy busty. „Bez této akce, která vznikla ve Spojených státech, je otázkou, jestli by se ta návštěva odehrála. Prezident Obama si čas na českého premiéra nenašel,“ doplnil.

Vondra současně připustil, že pro nynější českou reprezentaci je navazování nadstandardních vztahů s americkou vládou, řešící hlavně domácí problémy, těžší než v dobách prezidenta Havla, kdy Česko bylo v USA podle exministra na výsluní přízně.

Trend ochlazování a zapomnění

„Mají to těžší, ale o to víc bych očekával, že se budou snažit. S jednou výjimkou ale nevidím žádnou snahu byť v realistické rovině něco z české strany předvést. Kromě návštěvy ministra obrany jsem neviděl, že by se tam někdo pokusil zabojovat a zvrátit ten trend k určitému ochlazování a zapomnění,“ soudí Vondra, který po odchodu z vrcholné politiky vede Centrum transatlantických vztahů při vysoké škole Cevro Institut.

Za problém považuje i některé názory prezidenta Zemana, který v minulosti zpochybnil přítomnost ruských vojáků na Ukrajině a dlouhodobě kritizuje západní sankce vůči Rusku. „Prezidentova prohlášení zejména ve vztahu k ukrajinské krizi a k ruské politice nám rozhodně ve Spojených státech nepomáhají. Škodí nám,“ tvrdí Vondra. Česko podle něj tato prezidentova vyjádření v očích Američanů „posouvají ze Západu na Východ“.

  • Ve studii, na které se kromě Vondry podíleli bývalí diplomaté Tomáš Pojar a Jiří Schneider a přední američtí politologové, autoři k posílení česko-americký vztahů doporučují například rozvíjet bezpečnostní a obrannou spolupráci v rámci závazků v NATO.
  • Česko by kvůli tomu mělo zvýšit obranné výdaje na dvě procenta HDP v příštích deseti letech.
  • Vládní závazek navýšit je na 1,4 procenta do roku 2020 mají za nedostatečný.
Autoři: ,

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...