Neděle 24. září 2023, svátek má Jaromír
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

Zeman bude volit ANO, předvolební koalice označil za podvod. Babiš by se mu líbil i jako kandidát na prezidenta

Prezident Miloš Zeman foto: CNN Prima News

Praha - Prezident Miloš Zeman zopakoval, že po říjnových sněmovních volbách pověří sestavením vlády předsedu nejúspěšnější strany, nikoli lídra některé z volebních koalic. Volební koalice pokládá za podvod. V Partii Terezie Tománkové na CNN Prima News Zeman také oznámil, že bude volit hnutí ANO premiéra Andreje Babiše.
  13:34aktualizováno  16:57

Nemám důvod zpochybňovat výsledky prověrky zákroku proti muži v Teplicích, řekl prezident Zeman

Zeman je zastáncem názoru, že koalice vznikají až po volbách. „Jestliže nějaká poměrně silná strana si na sebe navěsí dva nebo tři pětiprocentní prťousky, tak je to podvod,“ řekl o předvolebních koalicích. V předvolebních průzkumech mají šanci na úspěch dvě koalice, a to Pirátů se Starosty a Spolu, kterou tvoří ODS, KDU-ČSL a TOP 09.

Chtěl bych vyjádřit naději, že český národ se dokáže vždy semknout, řekl Zeman k situaci na jižní Moravě

I ze strany s pětiprocentní podporou se může podle Zemana stát strana s deseti i 20procentním ziskem. „Nicméně dokud tomu tak není, tak hodit záchranné lano těm, které voliči v podstatě nechtějí, jenom znamená zaplevelovat politickou scénu malými stranami,“ uvedl.

Transgender osoby jsou pro Zemana odporné. Je prý nesmysl, když sexuální menšiny či většiny demonstrují

Předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) míní, že když se strany dohodnou na předvolebních koalicích, je to pro voliče transparentní a férové. „A já si myslím, že to, že vznikly dvě koalice Spolu a Piráti a STAN, má jasné logické zdůvodnění a voliči to ocení,“ uvedl na CNN Prima News. Vystrčil si navíc není jistý, že by prezident řekl to samé, kdyby byl v koalici Babiš. Babiš zase soudí, že obě koalice jsou účelová „protibabišovská“ uskupení. Hnutí ANO by si podle něho zasloužilo volby vyhrát.

Babiš na CNN Prima News opět kritizoval Piráty, kteří jsou podle něho pro Česko nebezpečím. S Piráty by ANO do vládní koalice podle něho určitě nešlo. „S ostatními nemáme problém,“ uvedl. Vystrčil si zase nedovede představit povolební spolupráci s Babišem a jeho ANO. V ODS podle předsedy horní komory tento názor jednoznačně převažuje.

V červnu by volby vyhrála koalice Pirátů a STAN těsně před Spolu, ANO je třetí. Přísaha je na šesti procentech

Před předloňskými evropskými volbami Zeman podpořil sociální demokracii, kterou dříve vedl. Nyní oznámil, že bude volit ANO. „A kdybych měl dva hlasy, jako že je nemám, tak můj druhý hlas bude patřit sociální demokracii,“ řekl. Hnutí ANO podle prezidenta odvedlo více práce na potlačení epidemie koronaviru i na zabránění zhroucení ekonomiky. Zeman ale zároveň zdůraznil, že nejde o kritiku ČSSD.

Prezident ohlásil, že po volbách si pozve k jednáním předsedy všech sněmovních stran. Následně jmenuje premiéra a dá mu dostatek času, aby vedl „náročná koaliční jednání“.

Zeman také uvedl, že předpokládá, že jedním z prezidentských kandidátů bude jeho předchůdce v úřadu Václav Klaus. Zopakoval, že jako kandidát by se mu líbil i Babiš.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!