Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch
130 let

Lidovky.cz

Chtěl bych vyjádřit naději, že český národ se dokáže vždy semknout, řekl Zeman k situaci na jižní Moravě

Česko

  18:28aktualizováno  19:15
Lány - Prezident Miloš Zeman v sobotu vyjádřil soustrast pozůstalým obětí ničivé bouře na jižní Moravě a poděkoval zasahujícím záchranářům. V projevu, který natočila televize CNN Prima News, také ocenil solidaritu lidí. Prezident věří, že se postižené obce vrátí i díky ní k běžnému životu.

Pomoc pro obce postižené tornádem zaplnila kulturní dům i stadion. Oblečení je dost, shání se materiál na stavbu

„Chtěl bych v první řadě vyjádřit svoji hlubokou soustrast pozůstalým po obětech této živelní katastrofy. Chtěl bych popřát brzké uzdravení všem zraněným,“ řekl prezident.

Poděkoval zasahujícím hasičům, vojákům a policistům a připomněl, že dal příkaz Hradní stráži, aby její členové pomohli na Hodonínsku a Břeclavsku podle potřeb záchranářů s odstraňováním následků bouře. „Jsem rád, že s Hradní stráží jede i moje dcera (Kateřina Zemanová), aby rozdala dary z nadačního fondu,“ uvedl Zeman.

Neštěstí na jihu Moravy zneužívají podvodníci. Vytvořili QR kód, který vypadá jako od brněnské charity

Katastrofa, jež zhatila pět lidských životů, je podle něho příležitostí k vyjádření solidarity. „A já si nesmírně vážím všech těch, kdo již dnes posílají pomoc,“ zdůraznil prezident. 

Jak uvedl, chce věřit, že se postižené obce vrátí díky solidaritě obyvatel k normálnímu životu podobně jako Troubky a Bochoř na Přerovsku po rozsáhlých povodních v roce 1997. „Chtěl bych vyjádřit naději, že český národ se dokáže vždy semknout a solidarizovat, když se ocitne v situaci, kdy je to zapotřebí. Děkuji všem, kdo pomáhají a ještě budou pomáhat,“ dodal prezident.

Zeman už ve čtvrtek večer vyjádřil pozůstalým po obětech soustrast, zraněným popřál brzké uzdravení. Současně poděkoval záchranářům, starostům, hejtmanům, členům vlády, charitativním organizacím a všem občanům, kteří se podílejí na pomoci v postižené oblasti.

Prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček informoval, že prezident vyšle na Hodonínsko a Břeclavsko příslušníky Hradní stráže, aby pomohli s odstraňováním následků bouře. Podle předpokladů by měli začít pomáhat od sobotního rána. „Jejich nasazení a vyžádání dalších sil bude koordinováno velitelstvím pro operace Armády ČR,“ sdělil tiskový a informační důstojník Hradní stráže Jiří Havel.

Bouřky ve čtvrtek večer a v noci na pátek zasáhly velkou část Česka. Největší škody způsobily na Břeclavsku a Hodonínsku, kde se ve čtvrtek prohnalo tornádo a ničilo domy, auta i stromy. Na následky bouře zemřelo pět lidí, desítky dalších byly zraněny.

Autor: