12. března 2017 12:04, aktualizováno  16:21 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Zeman by chtěl mít možnost předkládat zákony, fandí koalici ANO a ČSSD

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 105Diskuse
Prezident Miloš Zeman na tiskové konferenci uspořádané 10. března na Pražském... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Prezident Miloš Zeman na tiskové konferenci uspořádané 10. března na Pražském... | foto: ČTK

PRAHA Prezident Miloš Zeman by si přál, aby po volbách pokračovala koalice hnutí ANO a ČSSD. Poznamenal, že to bude záležet na výsledku voleb a ne na prezidentovi. Zeman zároveň zopakoval, že takzvané bohumínské usnesení, které sociální demokracii zakazuje spolupráci s KSČM, považuje za zastaralé. A nadhodil, že by chtěl mít možnost předkládat zákony.

Na rozdíl od premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) si myslí, že by o jeho zrušení měl rozhodnout stranický sjezd. Zeman to v neděli řekl webu Blesk.cz. Zároveň řekl, že v listopadu bude mluvit s ruským prezidentem Vladimirem Putinem a že se jedná o jeho cestě do Ruska.

Zeman chce posouvat ruskoamerické vztahy

Zeman se nechtěl vyjadřovat ke skončenému sjezdu ČSSD, protože není od roku 2010 členem strany. „Já vím, že prezident nemá právo ovlivňovat sestavování vlády, ale já bych si upřímně přál, aby tady existovala i nadále koalice hnutí ANO a ČSSD,“ řekl. Poznamenal, že si přeje, aby ČSSD neskončila hluboko v poli poražených. Nemá-li se tak stát, platí pro sociální demokracii to samé, co pro ostatní strany, tedy že potřebuje atraktivní program a atraktivní vedení. Zda to má, ukážou volby,“ prohlásil prezident.

Zeman v rozhovoru také řekl, že se letos setká s prezidenty USA, Číny a Ruska. S Putinem bude mluvit v listopadu. Končící šéf hradní diplomacie Hynek Kmoníček tento týden řekl, že Hrad o možné návštěvě jedná a Pražský hrad doufá, že se podaří dosáhnout posunu v rusko-amerických vztazích, aby ještě letos mohl Zeman do Ruska jet.

Připomněl, že by si přál zavedení povinné volební účasti. Za neúčast ve volbách by si pak představoval pokutu ve výši „jedné lepší rodinné večeře.“

Tvorba zákonů? To ne, řekl Sobotka

Zeman by rovněž uvítal, aby měl prezident zákonodárnou iniciativu. Zeman poznamenal, že zákonodárnou iniciativu čeští prezidenti ztratili v roce 1993, když byla odebrána tehdejšímu prezidentu Václavu Havlovi. Zároveň poznamenal, že pokud uspěje v prezidentských volbách, chtěl by se setkávat s poslanci a senátory a mít možnost je ovlivnit, aby zákony předkládali za něj.

To odmítl premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Řekl, že má pocit, že návrhů zákonů není málo a že by se s nimi mělo šetřit, a ne je předkládat za každou cenu. Poznamenal, že v Česku jsou poměrně široké možnosti, kdo všechno může předkládat zákony, protože je může navrhnout vláda, poslanci, Senát i kraje. Problém vidí spíše v častých novelizacích, kvůli kterým se legislativa stává pro laiky nepřehlednou. „My jako sociální demokraté nejsme pro to, abychom posilovali kompetence prezidenta republiky za každou cenu. Myslíme si, že má cenu měnit kompetence jenom tam, kde to má nějaký smysl a užitek,“ podotkl.

Nebojím se prohry, tvrdí Zeman

Zeman v rozhovoru odmítl, že by měl strach z případné prohry ve volbách. V takovém případě by vůbec nekandidoval. Řekl, že na rozdíl od dalších kandidátů není v křeči, protože má ústupovou cestu, kterou je odpočinek na Vysočině v houpacím křesle mezi knihami.

Řekl, že jeho rozhodnutí kandidovat poměrně nedávno ovlivnily dva momenty. Jedním z nich byla týdenní dovolená na Vysočině, kdy na běžkách zjistil, že „má tak bolavé nohy“, že už nezvládne ujet vzdálenosti jako v minulosti. Poklesla tak pro něj atraktivita Vysočiny minimálně pro zimní dovolené. Druhým důvodem byly mediální útoky, které ho v důsledku pobízely k tomu, aby znovu kandidoval.

Prezident dále řekl, že o jeho kandidatuře na prezidenta až do čtvrtečního oznámení nikdo kromě něj nevěděl, a to ani jeho žena.

Prezident Miloš Zeman na tiskové konferenci uspořádané 10. března na Pražském...
Prezident Miloš Zeman na tiskové konferenci uspořádané 10. března na Pražském...
ČTK, Lidovky.cz
  • 105Diskuse

Najdete na Lidovky.cz