Pondělí 6. května 2024, svátek má Radoslav
130 let

Lidovky.cz

Prezident Zeman chce udělit Prymulovi nejvyšší státní vyznamenání za boj s koronavirem

Česko

  11:09aktualizováno  12:49
Praha - Prezident Miloš Zeman udělí 28. října epidemiologovi a náměstku ministra zdravotnictví Romanu Prymulovi nejvyšší státní vyznamenání. Prymula ocenění dostane za svou činnost při potírání epidemie nového typu koronaviru. Zeman to v neděli uvedl v pořadu S prezidentem v Lánech na serveru deníku Blesk. Podle ODS a Pirátů je na vyznamenávání dost času.

Roman Prymula foto:  Dan Materna, MAFRA

Chytrá karanténa se příští týden rozšíří na severní Moravu a do Prahy, uvedl Prymula

Zeman řekl, že o ocenění Prymulu předem neinformoval. Podle něj je Prymula erudovaný epidemiolog, který se postavil do čela války s koronavirem. Nejvyšším státním vyznamenáním je Řád Bílého lva.

Prymula z rozhodnutí vlády stál v druhé polovině března v čele Ústředního krizového štábu. Nyní se soustředí na projekt takzvané chytré karantény, která by měla pomoci cíleně odhalit nakažené koronavirem.

„Prezident navrhne spoustu lidí na vyznamenání každý rok. Teď jsme v nějakém režimu, metály se udělují, až se to zvládne. Nedělejme gesta, když je potřeba pomoc,“ řekl v Partii televize Prima předseda opozičních Pirátů Ivan Bartoš.

Předseda opoziční ODS Petr Fiala uvedl, že „na hodnocení a na metály je čas, teď je čas na to přijmout rozumná opatření“. Podle Fialy ve vládních opatřeních a slíbené pomoci lidem, například živnostníkům, ale i seniorům, panuje obrovský chaos. 

Prezident naopak vládu za její kroky podpořil. Jmenovitě uvedl ministra vnitra a předsedu Ústředního krizového výboru Jana Hamáčka, který chce stav nouze v České Republice prodloužit o měsíc do 11. května.  „Je lepší něco přehnat, než něco zanedbat,“ uvedl Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech na serveru deníku Blesk. Opatření by podle hlavy státu měla trvat s ohledem na vývoj epidemie ještě „minimálně měsíc nebo měsíc a půl“. Hamáčka prezident podpořil podle svých slov i volbou oblečení, protože si vzal červený pulovr.

Opozice, která zastává prodloužení nouzového stavu do konce dubna, bude ve Sněmovně po vládě požadovat podrobné vysvětlení, proč je nutné stav nouze upravit. Pak by ho podpořila, ale jen o dva týdny.

Zeman zkritizoval opozici, Kalouska označil za ‚počmáraného šaška‘. Schillerové se zastal

Prezident vyzdvihl Hamáčkovu roli při zajištění dodávek ochranných prostředků z Číny, které by už měla mít všechna potřebná pracoviště. Pokud někde chybí, například v domovech pro seniory, je to podle Zemana chyba distribuce. „Počet ušitých roušek je jedna tisícina toho, co potřebujeme,“ řekl.

Čína byla podle jeho slov jedinou zemí, která byla ochotna dodat ochranné pomůcky, na její čekací listině bylo 80 zemí a Česko dostalo výhodné podmínky, řekl Zeman.

Zeman podpořil kroky vlády v boji s pandemií i přes přátelskou kritiku, která se týkala například počátečního omezení otevírací doby v restauracích, kterou druhý den následovalo jejich uzavření. Podle Zemana není dobré vládu za přijímaná opatření kritizovat. Nenese vinu ani za nedostatek ochranných prostředků, protože pandemii žádná vláda neočekávala, řekl prezident. 

Zeman uvedl, že na nákazu korovinavirem testován nebyl na rozdíl od svých spolupracovníků. Až na bolavé nohy prý žádnými zdravotními potížemi netrpí. 

Koronavirus EU oslabí, míní Zeman

Evropská unie v epidemii koronaviru dle prezidenta selhala, protože předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová se vyslovila proti uzavírání hranic. Otevření hranic by podle prezidenta znamenalo „výbuch epidemie“. Epidemie podle Zemana prokázala neschopnost koordinované akce, řekl Zeman. Schopnost v krizi prokázaly národní státy, uvedl.

Zeman uvedl, že je rád, že česká vláda hranice uzavřela. „Kdyby se hranice otevřely, tak to znamená výbuch epidemie nesrovnatelně větší, než když jsou uzavřené,“ řekl.  Podpořil úvahy, aby hranice zůstaly uzavřené na rok pro turisty, aby se nezmařila práce českých zdravotníků v boji proti koronaviru.

Českou ekonomiku mohou zachránit rozumné investice

V rozhovoru pro Blesk Zeman uvedl, že českou ekonomiku poškozenou opatřeními proti šíření novému typu koronaviru mohou zachránit rozumné investice, nikoliv podpora spotřeby. Může jít například o stavbu dopravní infrastruktury nebo bytů. Banky by měly začít poskytovat dobře nastavené úvěry podnikatelů, stejně tak může z rozpočtu pomoci i stát, který si vzhledem ke stavu dluhu může dále půjčovat. 

Stát by mohl kvůli dopadům koronaviru vstoupit do klíčových firem v problémech, připustil Babiš

„Bankovní sektor je zdravý a netrpí nedostatkem likvidity, měly by začít půjčovat,“ řekl prezident. Stejně podle něj tak může ekonomice pomoci stát tzv. fiskální expanzí, tedy zjednodušeně řečeno tím, že bude utrácet. „Z krize tuto ekonomiku vytáhnou pouze rozumné investice,“ shrnul prezident. Investice se podle něj mohou týkat například nedokončené české dálniční sítě nebo bytů, kterých je nedostatek.

Dodal, že napomoci ekonomice mohou rozumně nastavené úvěry podnikatelům s dlouhodobým splácením. Stát by se podle něj neměl bát dalšího zadlužování, protože český dluh je na tom dobře a stát má dobrý ekonomický rating. Na výdajové stránce Zeman řekl, že by mu nevadilo zmrazení platů státních úředníků. „Pokud jde o poslance a senátory, klidně taky, jako výraz jejich solidarity s krvácející společností,“ řekl. Zmrazení by se podle něj nemělo týkat dalších státních zaměstnanců, jako jsou učitelé.

Prezident se také vyjádřil k možnosti, že by stát pořizoval podíly v soukromých společnostech, kterou nadnesl premiér Andrej Babiš (ANO). Prezident uvedl, že by byl pro, ale ve velmi omezené míře. „Rozhodně bych se nechtěl vracet ke státním podnikům obecně,“ řekl. Státem vlastněné podniky podle něj často nehospodaří racionálně.

Autor: