Miloš Zeman jmenoval do generálských hodností nové generály. Opět odmítl povýšit ředitele Bezpečnostní informační služby (BIS) Michala Koudelku a zástupce velitele pozemních sil Petra Procházku. Premiér Andrej Babiš (ANO) přitom nedávno uvedl, že mu Zeman povýšení šéfa BIS slíbil. V neděli to potvrdil ČTK s doplněním, že rozhodnutí prezidenta lituje.
„Slíbil mi (prezident), že pana Koudelku povýší,“ uvedl premiér. „Měl jsem zato, že se nedorozumění mezi nimi vysvětlilo,“ doplnil.
Bezpečnostní informační služba na nejmenování Koudelky reagovala na Twitteru. „Ředitel BIS Michal Koudelka si velice váží toho, že byl již druhou vládou navržen na povýšení do generálské hodnosti. Rozhodnutí prezidenta republiky ponechá bez komentáře.
28.října 2018 v 12:37, příspěvek archivován: 28.října 2018 v 12:44Ředitel BIS Michal Koudelka si velice váží toho, že byl již druhou vládou navržen na povýšení do generálské hodnosti. Rozhodnutí prezidenta republiky ponechá bez komentáře.
Zeman ho, stejně jako Procházku, i přes návrh vlády nejmenoval generálem již v květnu. Po květnovém Zemanově rozhodnutí média spekulovala o tom, že Koudelka nebyl jmenován mimo jiné kvůli zprávě BIS potvrzující, že se v Česku nevyráběla, nevyvíjela, ani neskladovala látka typu novičok, kterou měli být ve Velké Británii otráveni bývalý ruský agent Sergej Skripal a jeho dcera. BIS se na tom tehdy podle Babiše shodla s Vojenským zpravodajstvím.
Michal Koudelka, ředitel Bezpečnostní informační služby (BIS).
Prezident Zeman přitom předtím uvedl s odkazem právě na vojenské zpravodajce, že se v Česku v malém množství vyráběla a testovala nervově paralytická látka A230, kterou označil za novičok. Prezident následně prohlásil, že Koudelka není člověk na svém místě. Odmítl, že by tlačil na jeho odvolání, jak se objevilo v médiích.
V minulosti Zeman odmítl povýšit ředitele Vězeňské služby Petra Dohnala a jeho náměstka Simona Michailidise. Důvod neuvedl, podle spekulací to bylo kvůli postoji tehdejšího ministra spravedlnosti Roberta Pelikána při návštěvě dalajlamy. Dohnal a Michailidis byli povýšeni později. V květnu také nejmenoval Procházku, podle tehdejší ministryně obrany Karly Šlechtové (za ANO) si o něm chtěl zjistit bližší informace. Procházka měl získal hodnost brigádního generála.
V květnu některé spekulace nejmenování Procházky spojovaly se starým případem, kdy měli dva jeho podřízení v Afghánistánu na přilbách nacistické symboly. Média tehdy informovala o tom, že Procházka údajně nechal spálit potahy přileb s těmito symboly podřízených a většinu usvědčujících fotografií. Byl kvůli tomu vyšetřován a nakonec byl potrestán kázeňským trestem.
Povýšení Opaty či Tuhého
Šéf generálního štábu Opata byl v neděli jmenován do nejvyšší vojenské hodnosti armádního generála. Do hodností generálmajora byl povýšen velitel vzdušných sil Petr Hromek a velitel pozemních sil Josef Kopecký. Hodnost brigádního generála získal zástupce velitele vzdušných sil Petr Lanči, zástupce ředitele sekce podpory ministerstva obrany Jaroslav Schön a René Nábělek a Radek Horáček z Vojenského zpravodajství.
V policii byli povýšeni tři lidé. Její šéf Tuhý, který by měl v příštích měsících odejít na post velvyslance na Slovensko, má nově hodnost generálporučík. Do hodnosti brigádních generálů byli jmenování ředitel Krajského ředitelství policie Středočeského kraje Vladimír Kučera a ředitel dopravní policie Tomáš Lerch.
Za vyznamenané Zemanovi poděkoval Tuhý. „Je pro nás velkou ctí, že právě tuto hodnost získáváme v den, kdy Česká republika slaví své významné výročí,“ řekl.
Prezident povyšuje do generálských hodností vojáky, policisty či hasiče dvakrát ročně, a to 8. května u příležitosti Dne vítězství a na den vzniku samostatného Československa 28. října.
Michal Koudelka- Je ředitelem BIS od srpna 2016 (nahradil jejího dlouholetého šéfa Jiřího Langa) a do funkce ho jmenovala vláda Bohuslava Sobotky (ČSSD).
- Do čela BIS v polovině července 2016 jednomyslně doporučil sněmovní bezpečnostní výbor.
- Podle týdeníku Respekt Sobotka nominoval Koudelku do čela BIS na doporučení Jiřího Langa, který se prý domníval, že Česko bude stále více ohrožováno Ruskem a právě na tohle nebezpečí byl v jeho očích Koudelka expert.
- Zeman odmítl Koudelku jmenovat generálem již letos v květnu, byť ho do hodnosti navrhla vláda.
- Média poté spekulovala, že za prezidentovým odmítnutím jmenovat Koudelku jsou neshody kolem možného výskytu jedu novičok v Česku.
- Letos v březnu prezident Zeman uložil Koudelkovi, aby BIS pátrala po tom, zda byl novičok na území Česka vyvíjen nebo skladován. Zeman poté v květnu pro TV Barrandov řekl, že v ČR se v malém množství vyráběl a testoval novičok, po testování byl zničen. Oznámil, že vychází ze zprávy Vojenského zpravodajství (VZ), podle něhož nervově-paralytická látka označovaná jako A230, kterou pro účely testování loni vyráběl Vojenský výzkumný ústav (VVÚ), je novičok. BIS naopak dospěla k závěru, že tento plyn není novičok. Premiér Andrej Babiš poté po setkání s ředitelem BIS Koudelkou a šéfem VZ Janem Berounem uvedl, že v Česku se nevyráběla, nevyvíjela, ani neskladovala látka typu novičok. Zemanovy výroky uvítalo Rusko, podle něj slova českého prezidenta vyvracejí obvinění britských vyšetřovatelů, že za útokem na agenta Sergeje Skripala stojí Moskva.
- Server Aktuálně.cz v květnu mimo jiné napsal, že důvodem nejmenování Koudelky je i nedávné vyhoštění tří ruských agentů, kteří se v Česku skrývali pod diplomatickým krytím, a nespokojenost s prací BIS.
- Loni v prosinci, pár týdnů před volbou prezidenta, jeden z favoritů volby Jiří Drahoš řekl, že se obává toho, že výsledky voleb v ČR ovlivňují zahraniční tajné služby prostřednictvím dezinformací. Ředitel BIS Koudelka poté řekl, že služba nemá žádné závažné informace tohoto typu, rizika dezinformačních kampaní ale připouští.
- Podle Lidových novin Zeman letos v září řekl: "Samozřejmě pan Koudelka podle mého názoru není člověk na svém místě. Ale to si musí rozhodnout vláda". Prezident se však distancoval od informací LN, že se u vlády zasazoval o to, aby ve funkci Koudelka skončil.
- Premiér Babiš po nedávném setkání se Zemanem, řekl, že prezident mu slíbil, že Koudelka bude jmenován generálem.
|
Petr Procházka- Vláda navrhla zástupce velitele pozemních sil Petra Procházku na povýšení do generálské hodnosti již letos v dubnu, prezident Zeman tak však neučinil.
- Ministryně obrany Karla Šlechtová (za ANO) poté mimo jiné řekla, že Zeman si chce o Procházkovi zjistit další informace a nevyloučil to, aby ho ministryně navrhla na povýšení na podzim nebo za rok.
- Některá média květnové nejmenování Procházky spojovala s případem z roku 2009, kdy měli dva jeho podřízení v provincii Lógar v Afghánistánu na přilbách nacistické symboly. Média tehdy informovala o tom, že Procházka údajně nechal spálit potahy přileb s těmito symboly podřízených a většinu usvědčujících fotografií. Byl kvůli tomu vyšetřován a nakonec byl potrestán kázeňským trestem. Procházka byl kvůli tomu na několik měsíců postaven mimo službu a byl mu snížen plat. Procházka se v květnu 2010 vrátil do své původní funkce zástupce velitele elitní 4. brigády rychlého nasazení v Žatci.
- Procházka v minulosti působil ve velitelských a štábních funkcích ve výsadkové odbornosti včetně pozic zástupce velitele brigády a zástupce velitele Velitelství výcviku-Vojenské akademie. Zúčastnil se nasazení v šesti zahraničních operacích (Bosna, Kosovo, Afghánistán, naposledy jako velitel 3. kontingentu ISAF v Lógaru) a působil ve strukturách NATO.
- Do současné hodnosti plukovníka byl povýšen v roce 2009.
|