Pátek 3. dubna 2020svátek má Richard 10 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Zeman kouří a pije, ale rallye chce zakázat, diví se šéf autodromu

Ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto. | foto: ČTK

PRAHA Prezident MIloš Zeman je proslulý náklonností k alkoholu, ale chce zakazovat rallye a přispět k bezpečnosti na silnicích. Zřejmý rozpor vidí ředitel autodromu CzechRing Karel Pohner v postoji Miloše Zemana, který podpořil zákaz nebo alespoň omezení veškerých rallye v Česku.

"Zřejmě nemá smysl polemizovat s názorem člověka, který s těží zvládne pomalou chůzi po schodech, jehož reakční čas se počítá v minutách a za volantem by byl nebezpečný sobě i svému okolí," píše Pohner ve svém komentáři, který zveřejnil ještě před čtvrtečními událostmi na Pražském hradě, kdy Miloš Zeman při odemykání korunovačních klenotů vrávoral, potil se a vypadal jako by byl opilý, což Hrad popírá.

Vše o Zemanově čtvrtečním incidentu čtěte zde:

Pohnera rozčílil prezidentův názor, který zazněl ve spotu natočeném k Týdnu bezpečnosti silničního provozu. Přímo o rallye Zeman prohlásil: "Je to sportovní odvětví, které vede k mnoha smrtelným úrazům jak řidičů, tak diváků. A co hůře, vede k tomu, že diváci přenosů nabudou přesvědčení, že i oni jsou mistři světa a mohou jezdit stejně, jako se jezdí v rallye."

K TÉMATU:

Podle Pohnera je to však pohled jen z jedné strany. "To, že rallye vděčíme za vývoj mnoha bezpečnostních prvků v automobilech i jejich technický vývoj, dnes nikdo nechce slyšet," uvedl a kriticky se postavil i ke všem argumentům, kterými Zeman svůj názor obhajuje (viz box níže).

Zejména se však Pohner pozastavil nad tím, že zatímco se prezident snaží o osvětu v bezpečnosti silničního provozu, tak na druhé straně veřejně kouří a chlubí se svojí náklonností k alkoholu.

"Alkohol, který ročně zabije stovky lidí na cestách, ale i mimo ně, je podle Zemana dobrým příkladem? A kouření, které má na svědomí tisíce životů?" ptá se bývalý závodník.

Z komentáře Karla Pohnera, ředitele autodromu

"Pan Zeman ve svém duchaplném projevu zmínil tři důvody, které by podle něho měly ospravedlnit zákaz rallye v Čechách. První byl bezpečnost řidiče. Z toho vyplývá, že náš pan prezident ani neví, že při rallye jsou v autě dva, tedy posádka, natož aby znal podrobnosti o bezpečnostních prvcích ve vozidlech schválených pro rallye.

Druhým důvodem byla bezpečnost diváků. Stavět na pár nešťastných nehodách diváků, kteří třeba vstoupili do zakázaného prostoru? S touto logikou už může zakázat jezdit vlaky, které každoročně usmrtí řádově více osob, které vstoupí na trať.

Třetí Zemanův důvod, že rallye je špatný příklad pro ostatní řidiče, je z jeho strany drzost a výsměch inteligenci národa. Prezident, který veřejně kouří a chlubí se svoji náklonností k alkoholu chce zakazovat rallye a přispět k bezpečnosti na našich silnicích? Alkohol, který ročně zabije stovky lidí na cestách, ale i mimo ně je podle Zemana dobrým příkladem? A kouření, které má na svědomí tisíce životů?"

Celé vyjádření Karla Pohnera si můžete přečíst ZDE.

Premium

Koronavirus ještě může překvapit, říká přední světový biolog Karel Raška

Lékař Karel F. Raška převzal 26. května 2009 v Praze Cenu Společnosti pro vědu... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Koronavirus SARS-CoV-2, který způsobuje nemoc označovanou Covid-19, nelze nijak podceňovat, říká český vědec Karel...

Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Imunitou proti koronaviru. Hýčkejte si horečku a jezte více cibule, radí lékař

Lékař Luboš Pantůček- | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Můžeme se rozhodnout, zda situaci kolem nákazy smrtícím koronavirem budeme vnímat jako tragédii, či jako příležitost...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!