Úterý 21. ledna 2020svátek má Běla 1 °C mlha Předplatné LN
3. listopadu 2017 14:09, aktualizováno  14:44 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Ústavu si nelze vykládat podle nálady, kritizuje ODS Zemana. Babiš bez důvěry vládnout nechce

Podle ODS by měl být Fiala předsedou Poslanecké sněmovny. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Podle ODS by měl být Fiala předsedou Poslanecké sněmovny. | foto:  Dan Materna, MAFRA

PRAHA Prezident Miloš Zeman kreativně vykládá Ústavu ve prospěch předsedy ANO Andreje Babiše, když mluví o možnosti, že by mohl vládnout menšinový kabinet ANO i bez důvěry sněmovny. V pátek to na tiskové konferenci řekli představitelé ODS.

Podle ODS je jediná cesta, jak zastavit spolupráci Zemana s Babišem, zvolení šéfa ODS Petra Fialy za předsedu sněmovny.

Občanští demokraté o tom chtějí jednat s ostatními sněmovními frakcemi, i když některé z nich už vyjádřily podporu kandidátovi ANO Radku Vondráčkovi.

Zeman ve čtvrtek v televizi Barrandov naznačil, že by mu nevadilo, kdyby Babišův kabinet nezískal ve sněmovně důvěru a že by ho nechal vládnout i navzdory tomu. „V čem se liší vláda bez důvěry od kabinetu s důvěrou Poslanecké sněmovny, když obě mohou vládnout maximálně čtyři roky? A o mně je známo, že používám Ústavu České republiky tvůrčím způsobem,“ prohlásil Zeman.

Občanští demokraté to odsoudili. „Ústava České republiky není umělecké dílo, které si může každý vykládat různými způsoby podle toho, jak se nám zachce a v jakém rozpoložení se zrovna ocitáme,“ řekla první místopředsedkyně ODS Alexandra Udženija.

Kritizovala rovněž skutečnost, že Babiš prosazuje vznik menšinové vlády hnutí ANO, kterou Zeman podporuje. „Menšinová vláda má být řešení ve chvíli, kdy selžou všechny předchozí snahy o vytvoření vlády většinové, která se bude opírat o podporu Poslanecké sněmovny,“ řekla Udženija. „Andrej Babiš se ani nepokusil sestavit většinovou vládu, rovnou to zabalil a řekl, že chce vládnout sám,“ doplnila.

Mocenský pakt s prezidentem

Udženija obvinila Babiše z toho, že uzavřel s prezidentem mocenský pakt s cílem, aby prezident udržoval menšinový kabinet ANO i bez důvěry sněmovny. Podle ní se zřejmě oba politici na takovém scénáři dohodli už před volbami.

O tom, kdo získá třetí pokus pro sestavení vlády po dvou neúspěšných žádostech o důvěru, rozhoduje předseda sněmovny. ODS proto chce na tuto pozici prosadit Fialu. O svém návrhu chce strana znovu jednat s ostatními poslaneckými kluby, hodlá přitom upozorňovat na riziko vzniku vlády bez důvěry. Podle Udženiji se ale ODS nepřikloní k návrhu TOP 09 na zablokování ustavující schůze Sněmovny, naopak se bude snažit přesvědčit poslance TOP 09, aby volili za předsedu Fialu.

Vládu bez důvěry si neumí představit

Předseda hnutí ANO Andrej Babiš si nedokáže představit, že by vláda bez důvěry fungovala celé čtyřleté volební období. Reagoval tak na výroky prezidenta Miloše Zemana, který naznačil, že by kabinet hnutí ANO vládl, přestože by ve Sněmovně nezískal důvěru.

Babiš v úterý dostal od Zemana pověření jednat o sestavení vlády, v pátek vyjádřil přesvědčení, že jeho kabinet důvěru získá.

„Názor pana prezidenta respektuji, já ale touto cestou jít nechci. Doufám, že důvěru vládě se nám podaří získat. Nechci vyvolávat spory o interpretaci ústavy a nedokážu si představit, že by tu byla vláda bez důvěry celé čtyři roky,“ napsal Babiš.

„Mým cílem je sestavit vládu odborníků a uděláme všechno pro to, aby důvěru získala. Ve volbách jsme dostali hlas jednoho a půl milionu voličů a zasloužíme si dostat šanci ukázat, co umíme,“ uvedl rovněž Babiš. Už dříve řekl, že chce vytvořit menšinový kabinet, ve kterém by kromě členů ANO byli i nestraničtí experti.

ČTK
Premium

Sprcha pro osm lidí: jak to vypadalo na Epsteinově ranči na dělání dětí

Komunismus - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdyby zdi mohly mluvit. Přinášíme exkluzivně snímky přepychového ranče, kam americký finančník Jeffrey Epstein svážel...

Premium

Je sexting nevinná hra nebo nevěra? Pánové jsou tolerantnější než dámy

Komunismus - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Generace našich rodičů tohle řešit nemusela. Měli poměrně jasno a věděli, co je a není zahýbání. Moderní technologie...

Premium

Den, kdy přepadli Mekku. V roce 1979 se zrodil moderní islámský středověk

Komunismus - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Před 40 lety se stalo „11. září“ islámu. Aby saúdský král mohl pobít ozbrojence okupující posvátnou mešitu v Mekce,...