13. dubna 2017 19:16 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Zeman se do Bílého domu podívá možná až v květnu, řekl Ovčáček

Prezident Zeman si v zahraničí vysloužil přirovnání k Donaldu Trumpovi. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Prezident Zeman si v zahraničí vysloužil přirovnání k Donaldu Trumpovi. | foto: televize RT

PRAHA Prezident Miloš Zeman pojede na návštěvu USA možná až zkraje května, řekl mluvčí Hradu Jiří Ovčáček. Zeman by se měl při návštěvě setkat s americkým prezidentem Donaldem Trumpem, hradní kancléř Vratislav Mynář i velvyslanec ČR v USA Hynek Kmoníček dosud mluvili o návštěvě ve druhé polovině dubna.

Pražský hrad od Bílého domu stále nemá jasné instrukce, jak přesně bude vypadat avizovaná Zemanova návštěva. Posun termínu by podle Ovčáčka mohl zkomplikovat i další Zemanův program, třeba převzetí ocenění Bojovník za pravdu od židovských organizací v New Yorku, informoval server Info.cz. „Může se stát, že pokud by ten termín byl zkraje května, tak to předání ocenění proběhne až v září,“ řekl serveru Ovčáček.

O Zemanově pozvání od Trumpa k návštěvě Bílého domu informoval Ovčáček loni počátkem prosince. Trump tehdy podle mluvčího pozval Zemana v telefonickém rozhovoru. Podle některých diplomatů ale nemuselo jít o oficiální pozvání k návštěvě Bílého domu, ale jen o neformální frázi v rozhovoru. Kancléř Mynář už dříve řekl, že Zeman by se měl datum chystané návštěvy USA dozvědět zhruba tři týdny předtím, než se cesta uskuteční.

13.dubna 2017 v 18:24, příspěvek archivován: 13.dubna 2017 v 19:05

EXKLUZIVNĚ: Zeman možná pojede do USA až v květnu, ocenění v New Yorku se komplikuje, říká Ovčáček: https://t.co/iHzkEEA3Rn

Zeman ještě před volbou nového amerického prezidenta řekl, že pokud by byl americkým občanem, volil by Trumpa. Po jeho vítězství na speciální tiskové konferenci vyjádřil velkou radost. Trumpovi následně zaslal gratulační telegram, ve kterém ho pozval na návštěvu ČR. Ovčáček už dříve řekl, že Trump pozvání přijal.

ČTK

Vlhčenec ubrouskový: Krkonoše bojují s odpadky vtipnou kampaní
Vlhčenec ubrouskový: Krkonoše bojují s odpadky vtipnou kampaní

Krkonošský národní park (KRNAP) v loňském roce navštívilo téměř 3,8 milionu lidí. Negativním dopadem masové turistiky je velké množství odpadků, které po sobě lidé v přírodě zanechávají. Dobrovolníci jich každoročně sesbírají skoro 3 tuny.

Najdete na Lidovky.cz