Čtvrtek 26. listopadu 2020svátek má Artur 2 °C zataženo Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Zeman: Podporuji Huawei v boji s počítačovými firmami, Trump je na druhé straně

PREZIDENT ZEMAN PŘI PROSLOVU NA ÚVOD UDĚLOVÁNÍ STÁTNÍCH VYZNAMENÁNÍ. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy PREZIDENT ZEMAN PŘI PROSLOVU NA ÚVOD UDĚLOVÁNÍ STÁTNÍCH VYZNAMENÁNÍ. | foto:  Dan Materna, MAFRA

Praha Český prezident Miloš Zeman s odvoláním na velvyslance USA v ČR Stephena Kinga uvedl, že schůzka s jeho americkým protějškem Donaldem Trumpem je nepravděpodobná. Zdůvodnil to tím, že je stejně jako Trump označován za ruského agenta a že některé jeho postoje nejsou v souladu se současnou americkou politikou. Uvedl to v neděli v pořadu Prezidentský Pressklub rozhlasové stanice Frekvence 1.

„Americký velvyslanec King nedávno na setkání se studenty právnické fakulty prohlásil, že tato schůzka je nepravděpodobná z toho důvodu, že Trump je obviňován z toho, že je ruský agent. A já jsem také obviňován z toho, že jsem ruský agent. No, a kdyby se setkali dva ruští agenti, nebylo by to úplně ono,“ řekl Zeman. Zopakoval, že ho Trump po svém zvolení do Bílého domu telefonicky pozval, pak ale podle Zemana nastalo mlčení.

„Nejsem ten, kdo by se jakékoli schůzky domáhal. Když mě někdo pozve, rád přijmu, ale když nepozve, tak se kvůli tomu rozhodně nezblázním,“ dodal Zeman.

„Podporuji Huawei v boji s počítačovými firmami, Trump stojí na druhé straně,“ uváděl Zeman důvody, proč ho americký prezident nechce pozvat. Dalším důvodem je podle Zemana jeho postoj k vydání ruského hackera Jevgenije Nikulina - český stát ho vydal do USA, Zeman byl proti.

Hrad oznámil pozvání od Trumpa k návštěvě Bílého domu už v prosinci 2016. Termín schůzky ale nikdy nebyl stanoven. Předloni v červnu Zeman uvedl, že od Trumpa dostal omluvný dopis za odsouvání schůzky. O tři měsíce později se pouze vyfotografoval s Trumpem při příchodu na recepci, kterou americký prezident pořádal pro účastníky zasedání Valného shromáždění OSN.

Guaidó jako ‚venezuelský Husák‘

Prozatímní venezuelský prezident Juan Guaidó by podle hlavy českého státu Miloše Zemana skončil jako „venezuelský Husák“, pokud by kvůli řešení situace v zemi požádal o vojenskou intervenci v cizině, například v USA.

„I když nemám rád latinskoamerické diktátory, a to ode mě ani nikdo nemůže čekat, tak taky nemám rád vojenské intervence, zvací dopisy a okupaci. Pokud Juan Guaidó udělá to, že nedokáže vyřešit tento problém v rámci Venezuely a bude se obracet na zahraniční protektory, tak skončí jako venezuelský Husák,“ řekl Zeman. Gustáv Husák se stal prezidentem v někdejším Československu po jeho okupaci vojsky Varšavské smlouvy a byl jedním ze symbolů kolaborace se sovětským režimem.

Zeman na sjezdu ČSSD nehodlá podpořit Jana Hamáčka při jeho obhajobě křesla předsedy strany, ale sociální demokraty. „Úkolem prezidenta na sjezdu jakékoli politické strany není podpořit jakéhokoli kandidáta na předsedu. I když upřímně přiznávám, že Jan Hamáček je mně sympatický a že si myslím, že má podporu své strany z řady regionálních konferencí. Není absolutně žádný důvod, proč bych proti tomu měl protestovat,“ řekl Zeman.

Sjezd ČSSD se bude konat 1. a 2. března v Hradci Králové a Zeman svou účast na něm potvrdil už koncem ledna. Zeman se zúčastnil i loňského sjezdu sociální demokracie. Před delegáty tehdy promluvil. Na sjezd v roce 2017, kde byl do čela ČSSD znovu zvolen tehdejší premiér Bohuslav Sobotka, prezident pozvánku nedostal.

‚Lidé by měli spíše spořit a investovat, ne rozhazovat‘

Zeman byl členem sociální demokracie v letech 1992 až 2007, mezi lety 1993 a 2002 byl jejím předsedou. Se stranou se rozešel ve zlém. Jedním z důvodů byla prezidentská volba v roce 2003, při které pro něj nehlasovali všichni zákonodárci ČSSD. Parlament tehdy do prezidentského úřadu zvolil Václava Klause. Zeman sociální demokraty, kteří se proti němu postavili, označil za zrádce.

Negativně se Zeman postavil proti snahám části sociální demokracie amnestovat dlužníkům jejich závazky až do výše 100 000 korun. Podle prezidenta by to nakonec museli zaplatit všichni daňoví poplatníci. Zeman v této souvislosti mimo jiné řekl, že lidé by měli spíše spořit a investovat, ne rozhazovat a že každý by měl být schopen zaplatit dluh například ve výši 15 000 korun.

Zeman si také neodpustil kritiku veřejnoprávní České televize. „Já se na Českou televizi zpravidla nedívám,“ řekl Zeman na moderátorův dotaz, jestli viděl alespoň kus seriálu Most!. Dodal, že raději přijede za voliči osobně, než aby se díval na seriál.

Zeman vyjádřil lítost nad nedávným úmrtím režiséra Václava Vorlíčka. O jeho vyznamenání prý uvažoval. „Bohužel, jeho smrt to překazila. Vyznamenávat in memorian je poněkud obtížné,“ uvedl Zeman. „Tři oříšky pro Popelku jsou geniální film,“ dodal prezident.

,

Ekonomika výrazně klesne, musíme omezit podporu byznysu, říká Rusnok

Jiří Rusnok (19. října 2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Snaží se zachovat chladnou hlavu a Čechům slibuje, že inflace, která je nejvyšší v Evropě, výrazně klesne. Guvernér...

Dnes vidím jen urážky a hněv. S tím se těžko žije, říká Jiřina Bohdalová

Jiřina Bohdalová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nenechá se zastavit ani pandemií. Když nemohla na jaře hrát, začala Jiřina Bohdalová (89) mezi vařením a starostí o...

Vyplatí se kupovat autodíly na AliExpressu? Otestovali jsme jejich kvalitu

Stránky AliExpress jsou dostupné v mnoha jazycích. Objednávku můžete poslat i... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Prostřednictvím internetové stránky AliExpress jsme dovezli vybrané náhradní díly a automobilové doplňky. A pak jsme je...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!