Neděle 12. července 2020svátek má Bořek 20 °C polojasno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

O ministrech nerozhoduje KSČM, tvrdí Babiš. Komunisté chtějí hlavu Ťoka, Zeman se ho zastal

Andrej Babiš | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Andrej Babiš | foto:  Dan Materna, MAFRA

PRAHA Premiér a předseda ANO Andrej Babiš odmítl informace, že už se dohodl s předsedou komunistů Vojtěchem Filipem na odchodu ministra dopravy Dana Ťoka (za ANO) z kabinetu v půlce března i na jménech jeho možných nástupců.

Filip má podle předsedy vlády právo na vyjádření názoru. „Ale není to KSČM, která rozhoduje, kdo bude ve vládě a kdo nebude,“ řekl ve čtvrtek novinářům Babiš před odletem na bratislavskou schůzku premiérů visegrádské čtyřky s německou kancléřkou Angelou Merkelovou. Ťok novinářům ve sněmovně řekl, že cítí důvěru premiéra. Prezident Miloš Zeman řekl, že Ťok by měl ještě dostat šanci.

Komunisté ve sněmovně tolerují menšinovou vládu hnutí ANO a sociální demokracie. Filip serveru Neovlivní.cz řekl, že s Babišem probíral personální změny kabinetu. Na otázku, zda na schůzce s premiérem, kde řešili i odchod Ťoka, padl termín 15. března, Filip odpověděl: „Ano, o tomto, respektive podobném termínu se premiér zmiňoval“.

Babiš ve čtvrtek řekl, že žádná taková dohoda s Filipem neexistuje, informace označil za nesmysl. Filip podle něj nemá Ťoka dlouhodobě rád a žádá jeho výměnu. Komunisté mají výhrady také k ministrovi zahraničí Tomáši Petříčkovi z ČSSD. Premiér současně odmítl úvahy, že se s Filipem už shodl na jménech možných Ťokových nástupců. Jedním je podle Neovlivní.cz bývalý manažer firmy Skanska a někdejší náměstek generálního ředitele Českých drah Milan Matzneuer, druhým ředitel Drážního úřadu a někdejší šéf Správy železniční dopravní cesty (SŽDC) Jiří Kolář. „Nevím, kdo je Jiří Kolář, pana Matzneuera znám, ale jsou to nesmysly,“ poznamenal Babiš. Vládní personální rošáda má zahrnout víc ministrů, napsal server.

Zeman ve čtvrtek uvedl, že časté střídání ministrů dopravy protahuje výstavbu silnic a dálnic. „Takže si myslím, že je ještě potřeba dát mu určitou šanci,“ řekl prezident k Ťokovi v televizi Barrandov. Kvůli problémům kolem výstavby a úklidu dálnic se vyslovil pro odchod generálního ředitele Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) Jana Kroupy. „Tam milosrdenství nepřichází v úvahu,“ podotkl. „Nevyhodíme-li některé svoje podřízené, budeme vyhozeni sami,“ řekl také k Ťokovi.

„Pan premiér se mnou o té věci nemluvil a mám pocit, že ta jeho vyjádření dneska ukazují, že mně spíš dává důvěru,“ řekl ve čtvrtek Ťok. „Já cítím, že koloritem této druhé vlády je snaha pana Filipa, aby si mohl na místě dopravy dosadit nějakého svého člověka a pan premiér mu to nechce umožnit,“ uvedl k vyjádřením předsedy KSČM.

Filip v úterý jednal o ministrech také s prezidentem Zemanem. Informoval ho, že není spokojen s prací ministrů dopravy a zahraničí. Zeman podle šéfa komunistů není spokojen jen se šéfem české diplomacie Tomášem Petříčkem (ČSSD). Komunisté kritizují Ťoka dlouhodobě, naposledy kvůli prosincovému kolapsu na opravovaném úseku dálnice D1 na Vysočině. V případě Petříčka se KSČM nelíbil jeho postoj k rusko-ukrajinskému konfliktu v Azovském moři a k novému ukrajinskému zákonu, který rozšiřuje řady ukrajinských válečných veteránů o někdejší banderovce.

Zeman v televizi Barrandov potvrdil, že minulý týden při jednání ústavních činitelů ocenil Petříčka za uklidnění situace kolem čínského velvyslance a firmy Huawei, před jejímiž technologiemi varoval Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB). „Vytknul jsem mu taky veřejně, že při své návštěvě Ukrajiny dostatečně výrazně nezmínil problém banderovců,“ řekl prezident. Petříček podle něj podcenil „tento fenomén“, Zeman poukázal na vyjádření polské strany, že s banderovci se Ukrajina do Evropské unie nedostane. Prezident už dřív uvedl, že pokládá banderovce, kteří během druhé světové války vraždili Poláky i volyňské Čechy, za válečné zločince.

Na podzim může přijít katastrofa, varuje bývalý viceguvernér centrální banky

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Patří mezi nejtalentovanější a nejznámější ekonomy v Česku. V pouhých 32 letech se stal viceguvernérem České národní...

Velké srovnání cen zubařských zákroků. V regionech se liší i o tisíce

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Stomatologie je už léta oborem, v němž pacienti musí hodně platit. Pomalu se to ale mění. Akutní péče je díky větší...

Radit lidem, aby během pandemie seděli doma, byla chyba, říká Pavel Pafko

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zdůrazňuje, že není žádný king, ani se nepovažuje za mimořádně talentovaného. Pavel Pafko prý jen pracoval víc než...

Trpí vaše dítě nadváhou? Bez odborné pomoci se nadbytečných kil jen tak nezbaví
Trpí vaše dítě nadváhou? Bez odborné pomoci se nadbytečných kil jen tak nezbaví

Obézních dětí přibývá. Přispívá k tomu současný životní styl, ve kterém chybí pohyb a pobyt na čerstvém vzduchu. Tyto děti jsou pak náchylnější k různým nemocem a často trpí i jejich psychika.