25. března 2013 14:58, aktualizováno  19:18 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Zeman přesvědčil odbory. Zvýšit minimální mzdu chtějí o 500 korun

Máte pravdu, pane prezidente. Miloš Zeman (vlevo) a předseda odborů Jaroslav Zavadil. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Máte pravdu, pane prezidente. Miloš Zeman (vlevo) a předseda odborů Jaroslav Zavadil. | foto: MAFRA - Michal Šula

PRAHA Prezident Miloš Zeman nabídl svoji účast na tripartitě. Chce pomoci ke vzájemnému dialogu odborů, zaměstnavatelů a vlády, řekl novinářům po jednání s radou Českomoravské konfederace odborových svazů. Hlava státu předpokládá, že by jeho účast na prvním zasedání byla spíše symbolická, plánuje hlavně jednat se stranami separátně.

"Zaměstnavatelé a zaměstnanci se mnohdy, byť ne vždy, dokážou dohodnout. A obě dvě tyto skupiny mi sdělily, že jediný, s kým se nedokážou dohodnout, je právě vláda," uvedl Zeman. Odboráři mu podle předsedy ČMKOS Jaroslava Zavadila přednesli zejména své názory na ekonomiku a narůstající nezaměstnanost.

Od odborářů dostal několikastránkový materiál s náměty k podpoře ekonomiky a snížení nezaměstnanosti, která je podle šéfa ČMKOS Jaroslava Zavadila hrozivá. V únoru vzrostla na rekordních 8,1 procenta.

Zeman podle svých slov vyslechl od zástupců odborů celou řadu podnětů, které využije při jednáních s ministry. Prezident se s nimi prý nakonec shodl například na zvýšení minimální mzdy, která nerostla už řadu let.

Podle Zemana "skokové zvýšení minimální mzdy o 1000 korun ne zcela odpovídá ekonomickým možnostem naší země". Naopak navýšení o 500 korun by podle něj bylo v pořádku. "Jsem velice rád, že nakonec jsme s panem předsedou (Zavadilem) v této otázce dospěli ke shodě," prohlásil.

ČTĚTE DÁLE:

Zavadil totiž dříve řekl, že odbory chtějí zvýšení minimální mzdy z 8000 na 9000 korun. Ministryně práce a sociálních věcí Ludmila Müllerová je ale podle svého nedávného vyjádření ve sněmovně připravena předložit návrh na nárůst právě o 500 korun.

"Toto zvýšení by zvedlo nezaměstnanost a zejména nejzranitelnějším lidem na pracovním trhu, lidem s handicapem nebo s nízkým vzděláním, by výrazně ztížilo možnost najít si zaměstnání," citovala před novináři z usnesení vedení ODS místopředsedkyně Miroslava Němcová.

Zeman po jednání s odboráři řekl, že se pokusí předložit konkrétní návrhy k ekonomickému růstu, zmínil podporu technického školství včetně učňovského a aplikovaného výzkumu. Zavadil zase hovořil o takzvaném kurzarbeitu, rekvalifikacích, zaměstnanosti mladých lidí a také zavedení registračních pokladen s fiskální pamětí. Zeman podotkl, že s pokladnami souhlasí i Svaz průmyslu a dopravy.

Zeman se setkal se šéfy tří desítek svazů. Podle dřívějšího vyjádření předsedy nejsilnějšího odborového svazu KOVO Josefa Středuly to byla vůbec první schůzka hlavy státu se všemi předáky odborů největší centrály v zemi. Podle Zavadila se prezident s odbory dohodl na dalších setkáních.

Lidovky.cz, ČTK

Najdete na Lidovky.cz