13. listopadu 2014 16:48 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Zeman přijal Prachařovu demisi. Podle Sobotky neuměl řešit problémy

Ministr dopravy Antonín Prachař (vpravo), Michal Petrtýl (CSC), Karel Feix (Kapsch). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ministr dopravy Antonín Prachař (vpravo), Michal Petrtýl (CSC), Karel Feix (Kapsch). | foto: MAFRA - Petr TopičČeská pozice

Prezident Miloš Zeman ve čtvrtek přijal demisi ministra dopravy Antonína Prachaře (ANO). Oznámil to hradní mluvčí Jiří Ovčáček. Prachař rozhodnutí odejít z vlády oznámil ve středu. Hnutí ANO navrhuje, aby se novým ministrem stal dosavadní ředitel stavební firmy Skanska Dan Ťok.

Prachařův odchod z vlády souvisí s neuspokojivým stavem resortu. Jde o druhou změnu ve vládě Bohuslava Sobotky, první byl odchod ministryně pro místní rozvoj Věry Jourové do funkce eurokomisařky. Bývalý ministr se chce vrátit do privátní sféry.

Nezvládal problémy

Prachaře v minulých týdnech kritizovala opozice i koaliční partneři mimo jiné za časté personální výměny na Ředitelství silnic a dálnic. Například podle Sobotky nezvládal řešit problémy, které se na ministerstvu kumulovaly.

PSALI JSME:

Prachař působil na ministerstvu dopravy od konce letošního ledna. Během jeho působení se na ředitelství silnic a dálnic vystřídali čtyři šéfové, z nichž pouze dva byli regulérními generálními řediteli. Personální změny prosadil rovněž v nákladním dopravci ČD Cargo a krátce před svým odstoupením vyměnil i šéfa Českých drah.

Kandidát hnutí ANO na ministra dopravy Dan Ťok.

Dan Ťok, nynější ředitel Skanska.

Ovčáček avizoval, že Zeman se bude chtít s Ťokem před jeho případným jmenováním ministrem sejít. Ptát se ho chce na jeho názory, vize a koncepce. Nový ministr bude muset podle prezidenta řešit mimo jiné urychlení dopravní výstavby. 

Zemanovi nevadí, že Ťok nepřichází z politiky. Ve středu řekl, že nemá námitky proti úspěšným podnikatelům a manažerům. Termín schůzky se podle Ovčáčka připravuje.

Lidovky.cz, ČTK