Pondělí 13. července 2020svátek má Markéta 8 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Zeman přitvrdil na adresu Peroutky. Nehorázné, zažalovat měli i jeho, říká Wagnerová

Eliška Wagnerová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Eliška Wagnerová | foto:  Michal Sváček, MAFRA

PRAHA Pokud prezident Miloš Zeman u soudu s vnučkou Ferdinanda Peroutky nepředloží článek s titulkem „Hitler je gentleman“, musí prohrát. Tvrdí to alespoň senátorka a bývalá ústavní soudkyně Eliška Wagnerová, která upozornila na „nevědomost“ hlavy státu a týmu jeho právníků.

Lidovky.cz: Tvrdíte, že prezident nepochopil, co bylo jeho úkolem u soudu kvůli sporu s vnučkou novináře Ferdinanda Peroutky Terezií Kaslovou o ochranu osobnosti jejího dědečka. Tím podle vás bylo konkrétně co?
Měl předložit důkaz, že Ferdinand Peroutka publikoval článek „Hitler je gentleman“ a výrok o vlcích a andělech (slova ‚Nemůžeme-li zpívat s anděly, musíme výti s vlky‘ měl podle Zemana Peroutka publikovat po mnichovské dohodě- pozn. red.). U něj ale bylo později prokázáno, že jej publikoval tehdejší politik a novinář Jan Stránský. Tenhle článek (s titulkem „Hitler je gentleman“ - pozn. red.) prezident ale nedoložil. V řízení o ochranu osobnosti, v němž žalobkyně říká, že nejde o pravdivý výrok, musí žalovaný, který se výroku dopustil, doložit, že je pravdivý. Pokud Zeman není schopen to doložit, pak musí jasně prohrát. Každý, a prezident zejména, by si měl dávat pozor na to, co říká. Měl by to mít vždy podložené.

Lidovky.cz: Máte tedy pocit, že se tím „kontextuálním moralizováním“ Ferdinanda Peroutky, jak sama říkáte, snaží jen odvést pozornost od toho, že mu chybí důkaz?
On se teď pokouší shánět nějaké další Peroutkovy články, které z našeho pohledu jistě byly hodně zvláštní. Václav Bělohradský ale napsal velmi dobrou stať, v níž dobře rozebírá Peroutkovu filozofii a to, co jej motivovalo. A tím rozhodně nebyla fascinace nacismem. Naopak to byl jistý pokus o záchranu českého národa.

Lidovky.cz: Ve svém příspěvku na Facebooku jste zmínila možnost další žaloby na ochranu osobnosti. To právě kvůli těm dalším výrokům na adresu novináře Peroutky?
On několikrát (v nedělním rozhovoru pro Primu - pozn. red.) mluvil v souvislosti s Peroutkou o nacismu. Dokonce to i opakoval. Zatrnulo mi, když jsem to slyšela. To je skutečně nehorázné.

Lidovky.cz: Přitvrzuje Zeman podle vás ve svých výrocích?
Jednoznačně. Tím, že je bohužel žalovaná prezidentská kancelář, nikoli on sám, tak se Zeman směje za bukem. Otázkou samozřejmě je, jestli je správné, že je žalovaná Kancelář prezidenta republiky. Mě trošku udivuje, že nezažalovali jak kancelář, tak Miloše Zemana jako osobu. Soud by měl určit, u koho žalobu nepřipustí a komu ano. Škoda, že to tak neudělali. Uvidíme, jak to dopadne.

Šárka Kabátová

Autor

Šárka Kabátovásarka.kabatova@lidovky.czČlánky

Na podzim může přijít katastrofa, varuje bývalý viceguvernér centrální banky

Pro Čechy je nebe nízko, píše ve své knize Mojmír Hampl. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Patří mezi nejtalentovanější a nejznámější ekonomy v Česku. V pouhých 32 letech se stal viceguvernérem České národní...

Velké srovnání cen zubařských zákroků. V regionech se liší i o tisíce

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Stomatologie je už léta oborem, v němž pacienti musí hodně platit. Pomalu se to ale mění. Akutní péče je díky větší...

Radit lidem, aby během pandemie seděli doma, byla chyba, říká Pavel Pafko

Přední chirurg a brzy osmdesátník Pavel Pafko má za sebou tři etapy... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zdůrazňuje, že není žádný king, ani se nepovažuje za mimořádně talentovaného. Pavel Pafko prý jen pracoval víc než...