Čtvrtek 12. prosince 2019svátek má Simona 1 °C sněžení Předplatné LN
12. března 2013 16:37, aktualizováno  16:42 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Zeman v projevu zaútočil na svobodu vyjadřování, tvrdí petice

Miloš Zeman  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Miloš Zeman | foto: MAFRA - Michal Růžička

PRAHA Prezident Miloš Zeman ve svém inauguračním projevu nepřímo zaútočil na svobodu projevu, když se vymezil vůči části médií. Uvádí to text petice, ve které Zemanova slova odsoudilo devět desítek osobností.

Jsou mezi nimi například spisovatelé Ivan Klíma a Jáchym Topol, socioložka Jiřina Šiklová, historik Petr Placák či publicisté Bohumil Doležal a Leo Pavlát. Autoři zaslali petici premiérovi Petru Nečasovi a dalším politikům. Žádají je o jasné stanovisko k Zemanovým slovům.

Svobodná vůle občanů

"Petici může sepsat jakýkoli občan České republiky na jakékoli téma či podnět. Je to svobodná vůle občanů," reagovala Zemanova mluvčí Hana Burianová. Hrad podle ní text petice nebude více komentovat.

Inaugurace Miloše Zemana

Nový prezident při uvedení do úřadu řekl, že chce bojovat proti "ostrovům negativní deviace". Zařadil k nim kmotrovské mafie, neonacistické bojůvky a podstatnou část médií, která se podle Zemana "zaměřuje na vymývání mozků, na mediální masáž a na manipulaci veřejným míněním".

"Prezidentovo stanovisko považujeme v celém polistopadovém vývoji za bezprecedentní," uvádí text petice. Podle jejích autorů prezident v inauguračním projevu uplatnil vůči části médií princip kolektivní viny. "Paušálním odsouzením připomíná různá prohlášení předlistopadových politiků," uvádí text.

Programové záměry prezidenta Zemana

Kromě premiéra Nečase je dopis adresován prvnímu místopředsedovi vlády Karlu Schwarzenbergovi, předsedkyni Poslanecké sněmovny Miroslavě Němcové, šéfovi Senátu Milanu Štěchovi, předsedovi opoziční ČSSD Bohuslavu Sobotkovi, prvnímu místopředsedovi sociální demokracie Michalu Haškovi a vicepremiérce Karolíně Peake.

ČTĚTE TAKÉ

Podle autorů petice by uvedení politici neměli Zemanova slova adresovaná médiím ignorovat ani veřejně podporovat. "Proto Vás žádáme o jasné a jednoznačné stanovisko k těmto programovým záměrům prezidenta Zemana," píše se v petici.

Text petice kvůli vyjádřením prezidenta Zemana o médiích

Vážená paní/Vážený pane,

8. března přednesl nový prezident ČR Miloš Zeman i za Vaší přítomnosti ve Vladislavském sále Pražského hradu inaugurační projev, v němž se věnoval mimo jiné médiím.

Označil "podstatnou část českých médií" za jeden ze tří ostrovů negativní deviace (jako další dva jmenoval kmotrovské mafie a neonacistické bojůvky) a prohlásil, že proti těmto třem jevům hodlá bojovat. A vyzval pak přítomné osobnosti společenského života, aby s ním v tomto boji spolupracovaly.

Shromáždění jej za to odměnili spontánním potleskem.

Prezidentovo stanovisko považujeme v celém polistopadovém vývoji za bezprecedentní. Uplatňuje vůči "podstatné části médií" princip kolektivní viny a paušálním odsouzením připomíná různá prohlášení předlistopadových politiků. Zároveň jde o nepřímý, ale zjevný útok na svobodu projevu v České republice. Svoboda a pluralita v médiích je přitom nedílnou součástí svobody a plurality ve společnosti, a pokud představitelé veřejného života budou to, co pan prezident programově vyhlásil, ignorovat, nebo dokonce veřejně podporovat, zpronevěří se závazku, který mají vůči občanům České republiky.

Proto Vás žádáme o jasné a jednoznačné stanovisko k těmto programovým záměrům prezidenta Zemana. Nemůžeme zamlčet, že je od Vás zatím postrádáme.

V úctě

Edita Beníšková, redaktorka
Mgr. Tomáš Bernhardt, historik
Jan Burian, publicista a hudebník
Bohumil Doležal, publicista
Adam Drda, publicista a dokumentarista
Jakub Guziur, vysokoškolský pedagog
Jan Hájek, architekt
Ivan Klíma, spisovatel
Vít Kremlička, básník a literární kritik
Mikuláš Kroupa, ředitel o.s. Post Bellum
PhDr. Jana Petrová, historička RNDr. Petr Pešice PhD.
Terezie Pokorná, šéfredaktorka Revolver Revue
Mgr. Jiří Seydler, divadelní režisér
Jiřina Šiklová, socioložka
Jáchym Topol, spisovatel a další.

Lidovky.cz, ČTK
Premium

Konzumace jídla několikrát denně je klišé, tvrdí výživový poradce Fořt

Renomovaný výživový poradce Petr Fořt | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Napsal více než dvacet knih o zdravém životním stylu a boji s obezitou. Petr Fořt tvrdí, že žádný obecně platný návod...

Premium

Pes celý život čeká na to, až ho někdo sprdne, říká veterinář

Zvířecí ortoped a chirurg Roman Skala | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Do své ordinace v centru Prahy dochází den co den už 22 let, aby znovu na nohy postavil čtyřnohé domácí mazlíčky. „I...

Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

Jana Rezková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...