Středa 28. července 2021, svátek má Viktor
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Ví, že šlo o podvrh. Přesto Zeman posvětil bizarní prověření falešného Peroutky

Česko

  13:50
PRAHA - Prezident Miloš Zeman vyhoví zbytečnému návrhu starostky Prahy 10 Radmily Kleslové (ANO), aby odborníci prověřili falzifikát údajného Peroutkova článku, jež starostka „objevila“ v Čapkově vile. Přestože hlava státu ví, že jde jen o žert novináře Jaromíra Slomka, její iniciativě se nebrání.

Prezident Miloš Zeman si užívá teplého počasí. foto: Petr Lemberk, MAFRA

„Pan prezident pouze naléhání paní starostky vyslyšel, nic více,“ vysvětlil serveru Lidovky.cz hradní mluvčí Jiří Ovčáček.

Kauza falešného článku Ferdinanda Perouky, jež začala zveřejněním fotografie „kopie“ jedné strany časopisu Přítomnost coby důkazu o nalezení hledaného textu s titulkem Hitler je gentleman, se dočkala bizarního pokračování.

Odborníci teď budou zkoumat, zda šlo skutečně o podvrh. A to i přesto, že se k činu autor žertovné mystifikace Slomek přiznal (pro server Lidovky.cz v nepublikovaném rozhovoru dokonce popsal metody, jak falsum vznikalo - pozn. red.).

Zeman navzdory známým a potvrzeným faktům posvětil prověření článku. „S inciativou přišla paní starostka Kleslová, která sama po objevu naléhavě navrhla přezkum odborníky. Pan prezident pouze naléhání paní starostky vyslyšel, nic více. Jinými slovy řečeno, věc je plně v odpovědnosti paní starostky. Své stanovisko jsem jasně sdělil, pan prezident je s ním též obeznámen,“ uvedl v pátek pro server Lidovky.cz ze své dovolené hradní mluvčí Jiří Ovčáček.

Starostka Prahy 10 Radmila Kleslová očichává údajné zvláštní vydání časopisu...
Radmila Kleslová, starostka Prahy 10, očichává údajné zvláštnímu vydání...

Jenže vtip je potvrzený sám autorem tohoto „díla“. Proč tedy Zeman souhlasí s naprosto zbytečným zadáním pro historiky? „Jistě, i čtenáři serveru Lidovky.cz zaznamenali, s jakou vervou se paní starostka nálezu věnovala, iniciovala i přezkum odborníky. Pan prezident neučinil nic jiného, než že se iniciativě paní starostky nebrání,“ vysvětlil Ovčáček důvody. Podle všeho tak jen nechce odporovat návrhu starostky. A to navzdory zbytečnému úsilí a promarněnému času historiků.

Hrad zřejmě jen očekává oficiální ukončení kauzy falešného Peroutky. „Nyní je na historicích, aby tuto letní, především mediální událost, uzavřeli pomyslným štemplem,“ doplnil Ovčáček.

Autor:

LETNÍ SOUTĚŽ: Přidejte svůj tip na výlet a hrajte o jednu z 10 krásných cen
LETNÍ SOUTĚŽ: Přidejte svůj tip na výlet a hrajte o jednu z 10 krásných cen

Vkládejte svoje tipy na výlety s dětmi a vyhrávejte hodnotné ceny po celé léto. Sdílejte svoje oblíbená místa, hodnoťte tipy ostatních, hrajte o...